dureri in timpul actului sexual, ce tratament as putea sa iau?

24-09-2012
ana.maria.spat
Nu este medic/terapeut
ana.maria.spat
Buna ziua,
In ultimele cateva luni am probleme cu lubrifierea in timpul actului sexual, aceasta fiind ori insuficienta, ori absenta cu totul indiferent de timpul preludiului... Am incercat cu lubrifianti, punand-o initial pe seama stresului, a vietii agitate (avand in vedere ca am avut si niste dispozitii mai proaste in aceasta perioada)...dar deja am senzatia ca stagneaza de prea mult timp. Stiti cumva care ar putea fi cauza...si ce tratament as putea sa iau? N-am mai avut niciodata astfel de probleme pana acum...
5 comentarii
0
25-09-2012, ora 00:08
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un tratament homeopatic este varianta de primă alegere în acest caz, presupunând că nu există probleme hormonale, situaţie în care reechilibrarea endocrină e calea de urmat. Acestea sunt tratamente de fond, lubrefiantele acţionează numai pe moment.
0
02-10-2012, ora 11:19
ana.maria.spat
Nu este medic/terapeut
ana.maria.spat
Multumesc pentru raspuns.
Am fost intre timp la medic si mi-a spus ca am intrat in perioada de pre-menopauza...
Pe langa alte sugestii de tratamente pe care le-as putea lua pentru a estompa simptomele...pentru problema postata aici mi-a recomandat Feminella Hyalosoft - 20 ovule in prima faza, dupa care un tratament de intretinere cu 2 ovule / saptamana. Am inceput deja tratamentul si da rezultate deja...asa ca voi continua cu acesta.
Multumesc inca o data.
0
05-10-2012, ora 17:16
mamama
Nu este medic/terapeut
mamama
buna..suunt marina.si eu am probleme cu lubrifirea...cind avem contact sexual cu sotul am durerii i..usturimi.simt ca e uscattt tott acolo.nu simt nicii o placere...CARE O FI CAUZA?am a vuut dereglari hormonale..dupa o perioada buna de stresuriii,.si mi sa prescris Lindinete20, ciclul a revenit la normal.dar am observat ca acest timp..7 luni, cit beau Lindinete20 nu am pofta de sexxx..POATE SA AIBA LEGATURA PASTILELE...?? VA ROG FRUMOS UN SFATTTT..MULTUMESCC
0
15-10-2012, ora 11:06
ana.maria.spat
Nu este medic/terapeut
ana.maria.spat
marina, poti incerca si tu tratamentul cu feminella hyalosoft pentru revenirea la hidratarea normala a mucoasei. mie doctorul mi-a zis cand am fost la consult ca, desi la mine a aparut pe fondul pre-menopauzei...aceasta dereglare poate aparea si din cauza unei perioada cu stres acumulat. iti recomand acest tratament...la mine a functionat foarte bine.
0
15-10-2012, ora 12:28
mamama
Nu este medic/terapeut
mamama
mersi mult pentru sfat...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Actul sexual cu preludiu
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  •