dureri in timpul actului, miros neplacut, mincarimi, singerari dupa fiecare act..

03-03-2012
vioricaxentii
Nu este medic/terapeut
vioricaxentii
de ceva vreme am foarte mari dureri in timpul acutului sexual iar dupa asta si ceva singerari..nu de fiecare data dar uneori apare si un miros neplacut si niste mincarimi, dar asta numai in cazul in care am relatii cum fac o pauza de 2- 3 zile toate simptomele dispar si nu mai simt nici un disconfort.care ar putea fi cauza? si ce ar putea fi.
4 comentarii
0
03-03-2012, ora 11:15
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sangerarea in timpul actului sexual este indicatie de examen ginecologic plus Papanicolau. Nu amanati prea mult.
0
20-03-2012, ora 02:27
eduarda10
Nu este medic/terapeut
eduarda10
buna!de ceva timp dupa contact am mici sangerari, uneori sunt de culoare rozalie alteori sunge normal...insa dupa ultimul contact am eliminat sunge foarte mult..iar de 2 zile observ ca elimin cheaguri de snge...nu foarte mari..si am un disconfort abdominal..am 37 ani.Tin sa precizez ca am facut test papanicolau an de an..anul trecut in toamna l-am facut pe ultimul..iar totul este in regula..va rog sa ma ajutatzi.Multumesc!
0
20-03-2012, ora 11:53
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
va trebuie un control la ginecolog ca sunt motive diferite pentru care sangerati cert este ca nu este normal
pot sa va scriu chiar sapte cauze motive pentru care sangerati
1. Displazia cervicală sau celulele anormale de la nivelul colului uterin

Nu te speria, aceste celule care se dezvoltă anormal la nivelul colului uterin nu sunt neapărat canceroase, ci este foarte posibil să nu fie periculoase. Însă este necesar să mergi la ginecolog pentru ca în urma investigaţiilor recomandate să ai un diagnostic corect pus.


2. Cevicita sau inflamaţia colului uterin

De cele mai multe ori, cervicita poate să fie asimptomatică şi nu generează complicaţii semnificative. Însă, ginecologii atenţionează că în unele situaţii, inflamaţiile colului uterin apar în urma contactării unei boli cu transmitere sexuală, cum ar fi gonoreea sau chlamydia.


3. Lubrifierea insuficientă a vaginului

Atunci când vaginul nu este suficient de bine lubrifiat, actul sexual poate să irite zona vaginală, cauzând leziuni care se pot manifesta prin sângerări uşoare.


4. Endometrioza

Se defineşte prin prezenţa ţesutului endometrial în afara uterului. Acestea se comportă în mod asemănător: se îngroaşă şi se dezintegrează, creând zone hemoragice în fiecare lună, din cauza fluctuaţiilor hormonale, aflăm de la medicul ginecolog Roxana Sucu. Citeşte mai multe despre endometrioză AICI.


5. Boli cu transmitere sexuală: chlamydia şi gonoreea

Chlamydia este o infecţie bacteriană a tractului genital care se transmite foarte uşor prin contactul sexual.
Gonoreea se transmite în timpul contactului sexual (vaginal, oral sau anal) cu un partener infectat. Aproximativ 75% din femeile infectate nu au niciun fel de simptom, fapt care creşte riscul de transmitere a bolii.


6. Vaginita sau inflamaţia vaginului

Se manifestă prin secreţii, mâncărime şi durere, iar actul sexual poate să irite pereţii vaginali şi să genereze leziuni.


7. Fibromul uterin

Este o tumoră necanceroasă care se dezvoltă în grosimea peretelui uterului sau la exteriorul acestuia. Apare frecvent la femeile cu vârste cuprinse între 30-40 de ani, iar specialiştii susţin că peste 80% dintre femei prezintă fibroame uterine până la vârsta de 50 de ani. De asemenea, medicii spun că aceste tumori necanceroase nu necesită întotdeauna tratament, decât în momentul în care încep să creeze probleme (cum ar fi imposibilitatea de a rămâne însărcinată şi un ciclu menstrual mult prelungit).
In concluzie un medic ginecolog va poate verifica peretii vaginului si colul iar un examen papanicolau va poate vedea ce contine secretia voastra gen bacterii si ciuperci.
Multa sanatate
0
20-03-2012, ora 16:30
eduarda10
Nu este medic/terapeut
eduarda10
revin prin a va spune ca am consultat un medic ginecolog unde mi sa facut o ecografie intravaginala.Mi sa spus ca nu exista nici o leziune pe uter nu exista nici o alta probl..totul e normal...chiar nu stiu ce sa mai cred..astept pana in iunie cand ma voi reantoarce in tara..sa fac un control amanuntzit...deorece aceste sangerari mi se par anormale.. MULTUMESC PT RASPUNS
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: