dureri in piept (suparatoare dar nu foarte dureroase)

17-02-2012
vinciguera
Nu este medic/terapeut
vinciguera
Servus, am 36 ani, am avut 4 episoade de fibrilatie atriala in decurs de 5 ani. Problema mea nu sunt aceste fibrilatii care pentru moment sunt rare( unul pe an) convertite electric. Dupa nenumarate teste EKG, angio rmn, CT multislide, se pare ca inima este normala, cel putin asa spun medicii. De ceva timp (un an jumate poate 2) am niste dureri in piept, uneori localizate intr'un punct fix, de ceva timp aproximativ 4-5 luni durerea pleaca de undeva din spatele sternului vi se localizeaza in piept, spate, simt uneori un gol ce parca se plimba intre stomac si git, sau o durere la baza gitului parca pe vena. Durerile nu sunt dureroase dar sunt destul de siciitoare. Medicii spun ca sunt dureri intercostale din cauza curentului. Ideea este ca nu le mai suport si uneori cred ca sunt amplificate de mintea mea. Mai simt si o amorteala a degetelor miinii stingi. Va multumesc anticipat pentru ajutor si astept cu nerabdare ajutorul dumneavoastra.
1 comentarii
0
16-03-2012, ora 09:39
oanagabrielaaa
Nu este medic/terapeut
oanagabrielaaa
Buna, sotul meu, 37 ani a avut 3 episoade de fibrilatii, primul in nov 2010 convertit medicamentos cu Cordarone dupa o saptamana, urmatorul l-a avut la o distanta de 1 an si 2 luni de primul convertit electric si al treilea la o luna si jumatate distanta de al doilea convertit tot electric, timp in care a urmat tratamentul prescris cu Propafenona 3/zi si Nebilet 1/zi
Precizez ca dupa primul episod la cateva luni a renuntat la medicamentatie (nebilet) deoarece s-a simtit bine Inrebarea este cum putem face ca aceste episoade sa apara cat mai rar, incercam sa descoperim factorii declansatori, el are extrasistole dese aproape zilnice
Ultimul doctor la care am fost ne-a confirmat banuiala ca ar putea avea legatura cu problemele lui legate de digestie (constipatie, balonare, alimentatie in exces) are 107 la 1, 88
Precizez ca nu are alte probleme de sanatate, nu este diabetic, nu are probleme cu tiroida, nici cu inima
Am scris aici in speranta sa schimb impresii cu persoane care sufera de acceasi afectiune, eventual de a fla lucruri noi, Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici