dureri in calcai

13-10-2012
floryyyy
Nu este medic/terapeut
floryyyy
buna ziua.
de doua luni am dureri in calcaiul stang atunci cand merg sau stau in picioare.
la analize mi.a iesit granulocite 1.95 si vsh1 20 indice de distributie a trombocitelor 12.39.
ce trebuie sa fac?
10 comentarii
0
14-10-2012, ora 21:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din pacate, nu am inteles tocmai elementele relevante in aceasta patologie: varsta, sexul, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, neurochirurgicale, vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc etc
Astept precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
1
15-10-2012, ora 20:30
floryyyy
Nu este medic/terapeut
floryyyy
scuzati ineficienta mesajului.
am 43 ani, ma numesc flory, am un copil, sunt contabil, locuiesc la tara, am 1.65/59 kg, pana cum 2 ani am avut 50 kg, nu fac sport dar in timpul liber il petrec in picioare majoritatea, nu am avut antecedente traumatice, si de nici un alt fel, am ceva probleme si cu genunchii, dureri atunci cand este frig, cand urc scarile sau merg pe tocuri.
Ultimi 20 ani am purtat tocuri de inaltime 7-8 cm acum nu mai port de cateva luni.
VA MULTUMESC F MULT

cu tot respectul
F.B.
1
15-10-2012, ora 22:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Suferinta D-voastra este legata mai ales de suprasolicitarea piciorului (stat in picioare), dar si de reducerea (nefericita) a inaltimii tocului.
Incercati sa stati mai putin in picioare (1/2) si mentineti un toc de 3-4 cm.
Tinem legatura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-10-2012, ora 22:17
floryyyy
Nu este medic/terapeut
floryyyy
va multumesc f mult!
0
27-03-2013, ora 22:21
Bi3ncuta
Nu este medic/terapeut
Bi3ncuta
Buna seara.
De 3 luni am niste dureri permanente in calcai, mentionez ca am 25 de ani, 175cm, 87kg, am un copil, momentan sunt somera, sport nu practic(am practicat in scoala gimnaziala 6 ani handbal sport de performanta)..nu am avut antecedente traumatice, si de nici un alt fel. in urma cu 3 luni cand au aparut durerile aveam un loc de munca unde stateam doar in picioare, in aceasta seara am intrebat-o pe dr de fam ce as putea face si mi-a recomandat infiltratii...dar din cate am citit nu prea sunt eficiente, care ar putea fi cauza durerilor, si ce as putea face sa scap de el.
Cu stima, B F
0
28-03-2013, ora 08:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In peste 95-99% din cazuri cauza talalgiilor (durerilor calcaneene) este supra-incarcarea mecanica a structurilor musculo-aponevrotice ale retro-piciorului. In cazul D-voastra este, evident, vorba despre cele 25-30 kg in plus.
Infiltratiile sunt nu numai total inutile (nu va vor elimina durerea) cat mai ales foarte daunatoare (duc la ruperea tendonului calcaneean). Prin efectul anti-algic temporar (cateva saptamani) infiltratiile va creeaza impresia ca puteti continua sa traiti cu aceasta greutate, ceea ce este profund fals: nu puteti sub nici o forma sa eludati necesitatea scaderii ponderale majore.
Pe termen scurt (6-12 luni) trebuie sa reduceti drastic solicitarea piciorului (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-03-2013, ora 13:15
Bi3ncuta
Nu este medic/terapeut
Bi3ncuta
Va multumesc pentru raspuns...insa as mai avea o intrebare, cu as putea sa scad in greutate ne facand sport miscare, binenteles ca o dieta se poate tine, Poate va suna cam prostesc dar sincernu reusesc sa slabesc, drept pentru care as dori sa stiu daca sunt ceva medicamente care se pot lua si cu o dieta corespunzatoare sa accelereze scaderea greutati?
Va multumesc anticipat, B F
0
29-03-2013, ora 15:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In cazul D-voastra miscarea (in afara inotului) este contraindicata, deoarece greutatea va distruge articulatiile.
Veti slabi 100% prin dieta, iar daca pana acum nu ati reusit, inseamna ca fie nu ati stiut cum, fie nu ati avut vointa necesara sa mancati mai putin.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
17-06-2018, ora 22:08
Stancalia
Nu este medic/terapeut
Stancalia
Bună ziua am 41 de ani și 81 kg. Înălțime 176 sunt militar am și eu o problema cam de 2 săptămâni ma doare foarte rău călcâiul în partea de sus unde se inbina cu tendonul și ma deplasez foarte greu este o durere stresanta c. Ce ma sfătuiți și pe mine va rog și cam ce probleme sufăr? Poate fii tendonul? La piciorul drept este problema. Am luat și anti inflamatoare și degeaba tot nu ma lasă durerea
0
18-06-2018, ora 18:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Cu mare probabilitate este vorba despre o tendinopatie insertionala calcaneeana de tip mecanic, avand drept cauza supra-solicitarea fizica (greutate excesiva, efort exagerat).
Tratamentul este simplu: reducerea drastica a efortului, reducere ponderala.
Atentie: daca ignorati tratamentul corect, va veti confrunta cu ruptura (dezinsertia) tendonului, o adevarata catastrofa chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •