dureri in brat si umar

14-10-2008
mihaela-laura
Nu este medic/terapeut
mihaela-laura
Buna ziua,

De cateva saptamani (2-3) pe sotul meu il doare o mana...umarul si bratul...doar la anumite miscari...ca un junghi..
Ma poate ajuta cineva va rog..el zice ca e din cauza curentului pt ca toata vara a condus cu mana pe geamul masinii...dar eu nu prea cred.
Multumesc anticipat
9 comentarii
0
14-10-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Da, se poate.Durerea poate fi de la spondiloza cervical sau poliartrita scapilohumerala.Mergeti la medicul de familie care dupa un consult va va indica ce aveti de facut in continuare.
0
15-10-2008, ora 00:00
mihaela-laura
Nu este medic/terapeut
mihaela-laura
Multumesc frumos pentru ajutor dr. Adina Master
0
29-10-2008, ora 18:44
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Astazi la emisiunea de pe Antena 2, Traieste Sanatos s-a vorbit despre cancerul pulmonar; doar asa in treacat mentionez (asata in caz ca situatia sotului dvs nu s-a rezolvat intre timp, desi imi doresc sa se fi rezolvat!) ca medicul invitat sugereaza ca de multe ori cind pacientii au astfel de simptome - durere in brat si umar - nu e rau sa faca si o radiografie pulmonara. Va doresc toata sanatatea din lume!
0
02-11-2010, ora 05:13
chesa cristian
Nu este medic/terapeut
chesa cristian
buna ziua sunt bucatar si asta vara ne-au instalat o clima in bucatarie la locu de munca si dupa cateva zoile au inceput durerile de brat dar erau dureri slabe nu am bagat de seama dar acuma nu mai pot dormi noaptea de durere peste zi ma doare dar suportabil sunt momente cand ma doare mai tare dar in schimb noapte ma doare ca inebunesc de durere nu pot sici ma macar sa ma misc de durere ma doare bratu si umarul si parca mai tare la os asa se simnte... nu stiu ce sa ma mai fac am luat de la farmacie calmanta dar degeaba nu stiu ce sa ma mai fac va rog un sfat multumesc
0
04-07-2011, ora 05:05
Artelian
Nu este medic/terapeut
Artelian
Buna ziua,

Am si eu cam aceleasi probleme.
De aproximativ o luna am inceput sa simt dureri/junghiuri in bratul stang. La fel cum e descris si in precedentele mesaje, uneori pare din muschi, alteori din os si se manifesta in special la anumite miscari lejere.
In cazul meu e o problema destul de serioasa, deoarece sunt in scaunul cu rotile si depind numai de maini.
Efectiv simt ca imi inchilozeaza bratul chiar si tunci cand incerc sa ma rotesc in pat, sau pur si simplu sa misc usor bratul.
Am presupus ca ar fi tot de la curent, deoarece am probleme cu, caldura si conduc cu geamurile deschise, ba chiar ma si ut mult in acelasi timp..ca sa pot rezista atunci cand e foarte cald.
Pe de alta parte..ai mei zic ca s-ar putea sa fie si din cauza faptului ca, conduc o masina destul de grea, fara sistem de servodirectie si ca m-as forta prea mult.
Totusi... o febra musculara se manifesta altfel, iar ceea ce simt acum nu are nici o legatura cu ceea ce stiu eu ca este o febra musculara.
La mine se manifesta ca si cum ar fi un inceput de carcel.
Mentionez si faptul ca in ultimul An am avut multe probleme si am renuntat la miscari de recuperare, ba chiar am stat mult la pat.
Mi-am ps si astfel problema, ca poate au mai cedat muschii din lipsa miscarii regulate. Iar in acest sens..m-am gandit ca poate nu ar fi rau sa fortez putin miscarea, poate trece...desii simt ca s-ar "rupe " ceva de cate ori incerc asta.
Momentan nu am posibilitatea sa merg la un control pentru ca sunt plecat din tara, iar in urmatoare perioada trebuie sa fac un drum lung singur si mi-ar fi util orice sfat.
Stiu ca poate va cer prea mult si nu ma astept la minuni, insa sper ca poate ati mai intalnit astfel de cazuri si aveti deja o idee minima.

Multmesc anticipat.

Cu respect,

Cosmin.
0
04-07-2011, ora 17:15
lory_elene
Nu este medic/terapeut
lory_elene
dureri de umar si brat a avut si sotul meu si nimeni nu-i gasea cauza.Nu dormea noaptea de dureri.A fost si in statiuni fcand tot felul de tratamente si degeaba
pana la ura s-a dovedit ca durerile erau de la coloana cervicala si s-a operat la iasi
acum e bine nu mai are dureri
0
05-07-2011, ora 23:53
Artelian
Nu este medic/terapeut
Artelian
Pai..eu am avut coloana rpta in 2000, din cauza asta am ramas in scaunul cu rotile, dar pana acum in toti acesti Ani.nu am avut nici o problema.
Totusi.la mine nu sunt dureri cinstante ci mai degraba injunghieri atunci cand misc bratul.
Ca o coincidenta...in ultimele luni mi-au tot aparut pete pe corp, iar in ultima saptamana au tot inceput sa coboare/ sa apara tot mai jo pe corp (pete maronii).
Sper sa nu fie vreo legatura cu, coloana dupa atatia Ani, pentru ca in sala e operatie...eu nu mai calc.
0
06-07-2011, ora 16:25
lory_elene
Nu este medic/terapeut
lory_elene
nu stiu ce sa zic.Probalil dvs aveti probleme la coloana vertebrala.Sotul meu a fost operat la coloana cervicala (in zona gatului)si i-a luat o bucata din osul de la sold si cu o piesa numita cusca sau ceva de genul si i-a pus la coloana cervicala si de atunci nu mai are dureri
MULTA SANATATE VA DORESC
0
07-07-2011, ora 10:52
Artelian
Nu este medic/terapeut
Artelian
Da..acelasi lucru au facut si in cazul meu, doar motivul interventiei era altul. Tot cervical si tot la gat.
Nu stiu daca am sau nu dreptate, dar am observat ca durerile se intensifica atunci cand folosesc aer ventilat.
Coincidenta face ca au aparut aceste probleme chiar odata cu venirea caldurii, cand am inceput sa folosesc ventilatorul atat in masina cat si in casa.

@Lory_elene..Multumesc, de asemenea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  •