dureri groaznice de coloana de mai multi ani

05-01-2009
cristeaoana
Nu este medic/terapeut
cristeaoana
mama mea are dureri groaznice ale coloanei de ft mult timp(ani) ii amortesc rau mainile astfel incat noaptea nu poate dormi.nu stiu cum sa o ajut.despre ce este vorba ? unde poate merge? ce analize trebuie sa faca ? exista spitale specializate pe aceste afectiuni in bucuresti? multumesc
5 comentarii
0
05-01-2009, ora 20:35
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
In primul rind o rediografie a coloanei vertebrale.E posibilun reumatism cronic, cu multe "ciocuri" care sa atinga nervii la iesirea lor din coloana, ceea ce explica amortelile.Deci e de facut un drum la reumatolog.
0
05-01-2009, ora 21:45
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, este bine sa mergi la un medic reumatolog, dar avand in vedere ca exista o simptomatologie neurologica trebuie sa consulti si un medic neurolog ; poate fi necesar si un examen RMN al coloanei vertebrale, daca alte investigatii nu sunt elocvente; In Bucuresti, exista mai multe Clinici de Neurologie;o astfel de clinica, este Clinica de neurologie a SUUB; numai bine
0
03-08-2012, ora 21:40
Ledoasa
Nu este medic/terapeut
Ledoasa
Si eu am dureri insuportabile de coloana nu stiu ce calmante sa mai iau
0
04-08-2012, ora 21:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Calmantele nu va ajuta la nimic, cata vreme nu actioneaza asupra cauzei.
Un consult la neurochirurg va elucida diagnosticul si tratamentul de urmat: fie interventie chirurgicala, fie kineto-terapie.
In cazul in care veti amana sau refuza consultatia, sechelele pot fi importante si definitive: paralizii, pareze, deficite musculare etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-08-2012, ora 14:38
marin ion
Nu este medic/terapeut
marin ion
am o durere infernala la coloana in partea de sus o portiune de 10 cm ma poate ajuta cineva va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.