dureri genunchi gonartroza proenzi

02-01-2015
bambi87
Nu este medic/terapeut
bambi87
Buna ziua! Am si eu o problema cu ambii genunchi. M-am lovit puternic intr-un genunchi acum 2 ani aproape (in zona rotulei), am avut dureri groaznice, pana acum am purtat bandaje si am folosit o crema mentolata. Am fost si la urgente pe la inceput si mi-au pus un bandaj, mi-a zis medicul de acolo ca nu e nevoie de rmn sau radiografie...desi nu mai puteam (si nici acum nu mai pot) purta ceva stramt, ca ma apuca durerile de nu mai pot merge.

de curand, si celalalt genunchi ma doare si trosneste la indoire indreptare. la rmn nu am fost inca, sa-mi puna un diagnostic, voi merge pt ca e deja grav, durerile le am zilnic, iar fara bandaje am o jena, incep amortelile in genunchi apoi junghiurile.

as dori sa stiu daca se poate lua proenzi desi nu stiu daca am facut gonartroza, de la dureri indelungate in urma loviturilor de atunci. daca pot lua, ce proenzi imi recomandati si cat timp pot lua? mentionez ca am 24 de ani, doresc sa am genunchii puternici de altadata, nu-mi mai pot solicita momentan genunchii in niciun mod (genuflexiuni, spirijinit in genunchi si altele de genul). stiu ca trebuie sa merg la consult dar as dori sa stiu daca proenzi imi va vindeca genunchii si voi avea viata normala de dinainte. va multumesc!
4 comentarii
0
03-01-2015, ora 10:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Faptul ca simptomele apar bilateral exclude legatura cu traumatismul mentionat.
Substanta mentionata nu influenteaza absolut deloc """vindecarea"".
Nu ne-ati precizat insa tocmai esentialul: sex, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate pana acum etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-01-2015, ora 11:21
bambi87
Nu este medic/terapeut
bambi87
Buna ziua! Multumesc de raspuns! Am 24 ani, sex feminin, inaltime 1, 67, greutate 50kg, sporturi extreme nu am practicat, decat pana la adolescenta dansuri si balet. Am fost sedentara ce-i drept, cam 2 ani, stat la PC, toate problemele cu genunchii au inceput de la acele lovituri din perioada cand eram sedentara. Mi se pare ciudat ca in celalalt genunchi nu m-am lovit deloc dar ma doare mai rau ca cel lovit de la o vreme, si trosneste si ma doare la indoire indreptare. zilele trecute de la putina gimnastica (ce solicita genunchii) nu mai puteam sa-l indoi ca ma durea si nu mai puteam sa calc pe el.

din primavara anului 2014 m-am apucat de jogging (de atunci am observat ca genunchiul nelovit trosneste) dar odata cu venirea iernii nu mai practic niciun fel de miscare. Astept cu interes raspunsul dvs.
0
03-01-2015, ora 11:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Trebuie sa intelegeti ca jogging-ul este un sport fabulos de agresiv pentru genunchi...iar simptomele actuale sunt explicabile prin practicarea acestui sport.
V-as sfatui sa apelati la un ortoped, pentru a exclude tulburari de statica ale membrului pelvin, cum ar fi o displazie femuro-paterala, care ar putea explica suferinta actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-01-2015, ora 11:30
bambi87
Nu este medic/terapeut
bambi87
Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: