dureri f mari in sarcina

19-11-2012
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
buna seara. scriu aici deoarece sunt innebunita de durere... am fibromialgie si sunt insarcinata in 28 de saptamani. de cand am ramas, nu mai pot lua medicatia mea obisnuita pt durerile articulare, am incercat cu ceva naturist, insa nu mai are efect, apoi un unguent cu lidocaina, nici acesta nu mai are efect, plasturi antireumatici care sa incalzesc, nici acestia nu mai merg.. pana acum am reusit sa tin durerea cat de cat sub control, insa de 2 sapt ma doare soldul ingrozitor de tare. i'am zis ginecologului meu, mi'a zis ca pot lua numai paracetamol, 3 pe zi.. insa eu luam medicamente f puternice inainte, astfel ca paracetamolul nu are niciun efect la mine, nici macar o durere de cap nu imi trece cu el. noaptea nu pot dormi de durere, evident, nu pot dormi pe partea dreapta unde ma doare, nu pot nici macar sa ridic piciorul putin, sau sa urc scarile, intr'o dimineata m'am trezit brusc si am varsat din cauza durerilor din timpul somnului, transpir incontinuu... chiar nu mai pot suporta durerea, simt ca innebunesc, si ginecologul meu ii tot da cu paracetamolul, darla soldul meu inflamat nu merge deloc... deci, as dori sa intreb... chiar nu exista NIMIC ce se poate da pt astfel dureri, in sarcina? poate nu stie dumnealui de toate medicamentele, nu stiu.. dar eu chiar nu mai pot sa am o activitate normala, nici pana la baie nu ma pot duce fara sa se agraveze durerea... multumesc anticipat.
3 comentarii
0
27-11-2012, ora 13:45
popmonica1
Nu este medic/terapeut
popmonica1
Buna.din pacate nu exista o gama foarte variata de medicamente permise in timpul saricinii deoarece substantele active din anumite capsule iti pot crea complicatii fatului.Daca te ajuta cu ceva iti las o lista cu medicamente permise in sarcina, stiu ca nu este mult, dar din pacate doar de acestea stiu si eu:
1.Paracetamol
2.Fervex (contine paracetamol)
3.Coldrex (contine paracetamol)
4.Nurofen (contine Ibuprofen)
5.Modafen (contine Ibuprofen)
6.Algocalmin
7.Aspirina
8.Faringosept
9.Strepsils
10.Olynth
11.Metoclopramid
12.Dicarbocalm
13.Rennie
14.Gaviscon Advance
15.Maalox
16.Colebil
17.Furazolidon
18.Smecta
19.Dulcolax
20.Supozitoare cu glicerina
0
27-11-2012, ora 13:47
popmonica1
Nu este medic/terapeut
popmonica1
ca o completare trebuie sa stii ca fiecare dintre ele se pot administra in sarcina dar numai cu acordul medicului pentru ca numai el poate stabili daca este cu adevarat nevoie de ele.Sanatate mult si sarcina usoara
0
27-11-2012, ora 15:23
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
mersi mult de raspuns.. ibuprofen luam si eu inainte de sarcina, insa cand am intrebat medicul daca pot lua, a zis categoric nu, ci sa suport durerea oricat de mare ar fi ea.. ibuprofen inchide canalul arterial prea devreme, si poate provoca decesul fatului, intrauterin.. algocalmin am facut injectabil in trimestrul 2, la fel, acum nu imi mai da voie, si aspirina nici atat... mi'a zis doar sa suport durerea, desi m'a vazut ca eram terminata de durere...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: