dureri dupa stend

12-11-2010
aned
Nu este medic/terapeut
aned
Acum 3 luni mi-au fost montate doua stenduri, la externare am primit tratament cu Trombex, Crestor si Aspenter.Am respectat regimul si zilnic parcurgeam 5-6 km alergare usoara si mers rapid.De 3 saptamini au reaparut dureri in piept care cedeaza la 1-1.5 km mers rapid si dureri in spate.mentionez ca ca am fost racit(viroza cred).testul de efort a iesit f bine iar doctorul a mai recomandat Concor. Nu a aparut nici o ameliorare. Ce se intimpla stie cineva cauza.

In doar 3 luni pot aparea iar probleme
2 comentarii
0
13-11-2010, ora 06:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Parerea mea este ca 5-6km de alergare usoara la 3 luni dupa doua stenduri este cam mult, chiar daca testul de efort si electrocardiograma sunt bune.nu se tine cont doar de acest rezultat ci si de alte circumstante si conditii ale pacientului proaspat operat. Daca totul este bine, de ce s-a mai adaugat un betablocant la terapia cardiologica ? Parea mea este sa faci o radiografie toracica pentru a vedea daca este ceva la plamani, avand in vedere ca ai fost racit si sa o lasi mai usor cu efortul fizic..plimbari zilnice, dar nu alergat 6 km.vorbeste si cu medicul de familie...sa nu fumezi...
0
15-11-2010, ora 09:15
aned
Nu este medic/terapeut
aned
Multumesc pentru raspuns, Concor -ul afost dat pentru citeva aritmi aparute in timpul testului. Totus aceste dureri nu apar doar la efortui mai mari ci si la distante mai scurte (300 -500 metri ) strabatute in ritm semialert si fara 10-15 secunde de mers lajer.In orice caz durerile nu sunt ca cele de la diagnosticare ci mai mult ca niste arsuri ce se plimba de la baza gitului spre plex.Ce urmari la plamin pot ramine in conditiile in care nu am avut febra, nu am tusit ci doar am stranutat, nas infundatsi dureri de git si cam asta a fost viroza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici