dureri deget picior şi oase

29-11-2014
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Bună seara. Mă numesc Gabriela, am 31 ani, 53 k şi 1, 67 cm. De câteva săptămâni mă confrunt cu dureri de oase..ocazional...Am momente când am instantaneu junghiuri ascuţite în degetul mare de la piciorul stâng, o durere foarte puternica care dispare după câteva secunde şi revine după un timp.Deasemenea am momente când mă doare cotul drept sau degetele de la maini.. de la picioare, osul inghinal stâng, genunchiul stang precum şi muschii de la picioare (pulpele). Lucrez la birou şi petrec zilnic 9 ore stand pe scaun cu mici pauze care însumate nu depăşesc 20 min pe zi. Îmi pateti spune, va rog frumos, care poate fi cauza acestor dureri? Când am dureri la degetele de la mana dreapta am impresia ca nici nu mai pot tasta bine la calculator.
27 comentarii
0
29-11-2014, ora 14:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles niste elemente importante: ce eforturi fizice/sportive practicati, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii, etc.
Trebuie sa diferentiem, principial, intre o afectiune de tip neurochirurgical (sindrom compresiv vertebral, hernie de disc) si o afectiune reumatologic-inflamatorie de tip auto-imun (de tip poliartrita).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-11-2014, ora 00:05
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Bună seara. Acum aproximativ 5 ani am fost diagnosticată cu scolioza dorso lombara dexteroconvexa pentru care am făcut şedinţe de fizioterapie şi ar fi trebuit sa fac zilnic gimnastica medicala. Însă, din cauza programului de la serviciu (9 la 18) timp în care stau numai pe scaun, nu am mai avut timp sa fac fizioterapie şi nici gimnastica de aproximativ 1 an de zile. Intre timp am descoperit şi spondiloza cervicala şi nevralgie Arnold pentru care am făcut doar tratament antiinflamator în luna august. Deasemenea am hipotiroidie iar la analizele de sânge făcute în luna octombrie Vsh ul a ieşit dublu. Durerile de oase am observat ca sunt mai frecvente pe piciorul stâng ( osul inghinal şi fesa stângă, coapsa, pulpa sau genunchiul stâng şi acele dureri ascuţite în degetul mare de la piciorul stang). Nu am toate durerile simultan şi nu am aceste dureri continuu. Deasemenea, am momente când am dureri de degete la mana stângă sau la piciorul stâng. Degetele de la mana mă dor câteodată încat am impresia ca nu mai pot sa tastez la calculator. În schimb nu mă prea mai doare spatele în zona lombara ci doar cervicala şi acele dureri de picior şi mâini. Mulţumesc
0
30-11-2014, ora 00:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Din cele mentionate este foarte probabil un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, logic, trebuie sa apelati la un neurochirurg cu buna practica in regiunea cervicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-11-2014, ora 00:19
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Am uitat sa precizez ca nu practic niciun sport si sun g o persoana sedentara...doar plimbări scurte
0
30-11-2014, ora 00:36
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Mulţumesc frumos pentru răspunsul dumneavoastră. Se poate ca din cauza acestui sindrom cervical sa doară oasele de la piciorul stâng dar şi de la piciorul şi mana dreapta? Medicul de familie mi-a spus saptamana trecuta ca spo diloza nu da dureri in membre. Ce se poate face un acest caz? Credeam ca am doar o spondiloza cervicala comuna...fără complicaţii. Din păcate acum nu am la.mine rezultatul radiografie din august pentru a va scrie exact diagnosticul pus atunci.
0
30-11-2014, ora 10:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista un diagnostic de ""spondiloza""
Este vorba despre sindrom compresiv cervical (hernie de disc, stenoza canalului vertebral).
Radiografia este inutila intr-o astfel de problema. Esential este consultul clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-11-2014, ora 10:54
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Mulţumesc frumos pentru răspuns. În cazul în care se confirma hernia de disc, se poate rezolva şi altfel în afară de chirurgical? Sau pot sa mai amelioreze pana ajung la doctor prin vreo metoda?
0
30-11-2014, ora 11:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Exista doua solutii de tratament: kineto-terapie (gimnastica medicala specializata) sau interventie chirurgicala.
Problema este ca nu puteti incepe kineto-terapia fara avizul strict al neurochirurgului, deoarece riscati sa agravati enorm situatia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-12-2014, ora 23:22
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Bună seara de doctor. Astăzi m-am pomenit cu o durere constanta la calcaiul stang şi încă persista. Când at au întinsă nu o conştientizez, dar cand calc în picior da... nu am facut nimic deosebit astăzi..aceiaşi monotonie la locul de munca...pe scaun. Deasemenea, ăsta seara m-am aplecat sa iau ceva de jos şi am simţit o durere groaznica in zona lombara, la baza taliei înspre sold. M-am redresat cu greu şi durerea persista..dar cu interes staţiunea pic mai redusa şi cu manifestare şi pe fesa dreapta. De la ce pot fi aceste simptome? Tot de la coloana? Ştiam ca hernia de disc se manifesta pe un singur picior şi este vorba de hernie lombara nu cervicala.

Va mulţumesc frumos pentru tot!
0
02-12-2014, ora 23:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Descrieti perfect un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), care se asiciaza frecvent cu cel cervical (hernie de disc cervicala).
Ambele sunt de competenta neurochirurgului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-12-2014, ora 00:09
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Adică le pot avea pe amândouă, şi hernie Lombara şi cervicala? Durerea de clavicula dreapta are vreo legătură? Va cer scuze pentru stres şi va mulţumesc. Este o usurare ca îmi poate da cineva cu experienţă un sfat.. tot după acea durere în urma aplicării am dobândit o durere de stomac...
0
26-12-2014, ora 21:41
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Bună seara dl doctor, Crăciun fericit! Revin cu o noua problema pentru care va rog frumos dacă îmi puteţi veni în ajutor cu un raspuns: mă dor forte tare (de cand mă trezesc dimineaţa) ceafa, gatul şi umerii. Deseori am ameţeli, imi simt gatul intepenit sau amortita o parte din ceafa si fata, înţepături în fata, stare de oboseala, as sta numai în pat şi dureri la degetul mare şi arătător de la mana dreapta. Ce mă sperie cel mai tare este ca am momente când simt intepaturi în gat şi simt ca o sa rămân fără aer. Deasemenea am momente cu uşoare stări depresive. Pot aceste simptome de lipsa aer sa fie cauzate de spondiloza sau nevralgia Arnold pe care o am? Depresiv are vreo legătură? Va mulţumesc frumos pentru tot!
0
26-12-2014, ora 22:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-am precizat mai sus ca este vorba, cu mare probabilitate, despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-12-2014, ora 23:10
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Bună seara, mulţumesc frumos pentru răspuns. Cu siguranţă după sărbători prima vizita va fi la un medic neurochirurg. Voiam practic sa ştiu dacă simptomul de dispnee poate avea legătură cu hernia de disc cervicala. Sărbători fericite!
0
27-12-2014, ora 13:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este greu de precizat legatura dintre dispnee si sindromul compresiv cervical, insa celelalte simptome descrise sunt tipice acestuia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-01-2015, ora 19:03
marcicv
Nu este medic/terapeut
marcicv
de ceva timp ma doare articulatia de la degetul mare de la picior.se roseste si nu mai pot indoi degetul.dupa cateva zile cu tratament [antiinflamatoare imi trce dar dupa 10 12 zile ma ia din nou durerea.sa fie guta sau altceva?
0
06-01-2015, ora 19:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Poate fi vorba despre artropatie gutoasa (guta).
Ce greutate/inaltime aveti, ce sex si ce varsta??

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-01-2015, ora 05:57
Nic04
Nu este medic/terapeut
Nic04
Buna ziua
De ctva timp, periodic, am dureri in laba piciorului si glezne (la ambele picioare) in momentul cand incep sa merg (dimineata, la ridicarea din pat, sau dupa un repaus ceva mai lung).Durerile inceteaza dupa cativa pasi si nu sunt permanente, aparmai des in sezonul rece sau atunci cand am activitate fizica intensa pentru un timp mai indelungat. Mentionez ca sunt barbat, 52 de ani, 1, 77m, 83 kg.
0
07-01-2015, ora 22:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom de supra-solicitare mecanica, avand drept cauze cele 10-15 kg in exces si efortul exagerat (stat in picioare, mers pe jos).
Desigur ca pot exista si alte cauze, decelabile printr-un examen clinic la ortoped.
Indiferent de originea suferintei, se impune reducere ponderala si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-01-2015, ora 22:52
Gheorghe.07
Nu este medic/terapeut
Gheorghe.07
Buna ma numesc Gheorghe am 17 ani... de un an ma confrunt cu dureri in oase si articulatii... Nu stiu de la ce poate fi fiindca nam avut niciodata traume sau fracturi...pot sa am aceste 1-2 saptamini si apoi dispar.
Puteti sami spuneti ce poate fi ?
0
19-01-2015, ora 23:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles exact esentialul: ce greutate/inaltime aveti, ce sporturi practicati si ce antecedente inflamatorii aveti.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-01-2015, ora 00:42
Gheorghe.07
Nu este medic/terapeut
Gheorghe.07
Imi cer scuze am uitat sa dau unele detalii. Am 17 ani, 1.73m, 75 kg, nu ma ocup cu sportul... si nam avut niciodata asa problemele...
0
21-01-2015, ora 08:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Suferinta poate fi datorata supra-ponderabilitatii (care solicita excesiv articulatiile).
Nu poate fi exclusa o afectiune reumatologic-inflamatorie de tip auto-imun.
Ar fi excelent sa consultati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-03-2015, ora 20:22
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Bună seara, din păcate nu am reuşit sa ajung la neurochirurg deşi aşa aveam de gând :(. De mai bine de o săptămână am anumite stări ciudate şi enervante: durere în pulpa piciorului drept(pparcă mă strânge cineva de ea), dureri spontane de oase la mâini. Deasemenea mi s-a întâmplat sa mă trezesc din somn pentru ca aveam mana dreapta, piciorul drept şi partea stângă a capului amorţite...Am făcut acum 2 zile analizele uzuale de sânge şi in afară de TGP (care a ieşit sub limita inferioara) restul au ieşit bune. De 3 zile am ameţeli, parcă sunt în lumea mea pe strada şi nu mă pot concentra, mi se umfla mâinile seara şi simt dureri de ceafa, ochi, arsură în zona cefei şi parc a mă doare şi creierul câteodată.
0
09-03-2015, ora 20:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Descrieti simptome total diferite si ne-sistematizabile, dificil de interpretat fara o examinare clinica directa.
Nu este vorba despre analize, ci despre examinare clinica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-03-2015, ora 20:43
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna seara dl doctor. Am reuşit sa ajung la un neurolog şi urmează sa fac radiografii şi rmn. Am dureri foarte mari în zona cervicala şi nu m-a lămurit nimeni dacă simptomele pe care le am sunt de la coloana sau nu. Mă doare în partea dreapta exact la baza craniului şi partea dreapta a capului, şi am momente când aceasta parte îmi amoarte sau îmi amoarte şi crestetul capului. Deasemenea, ce mă îngrijorează cel mai mult este faptul ca am o senzaţie de lichid care se scurge din cap în gura în aceasta parte dreapta. Aseară am ajuns la urgenta din cauza durerilor şi mi-aau facut o radiografie faciala crezând ca am sinuzita, încă la radiografie nu a reieşi nimic. Au spus ca acea senzaţie de lichi f este de la o sinuzita în stare incipienta care nu se observa la radiologie şi durerea de la nevralgie. Dar şi vena este umflata în partea dreapta..de la baza gatului la baza craniului. Cu toate astea, deşi sunt pe tratament de 3 zile am dureri..un pic mai mici decât ieri şi continua sa îmi amoarta capul, sa fiu ameţită şi sa am acea senzaţie de lichid cu gust de puroi-metal..nu îmi dau seama exact. Sa fie de la coloana cervicala sau e altceva???? Mulţumesc frumos
0
27-03-2015, ora 20:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Situatia descrisa depaseste competenta mea.
Asa dupa cum va precizam, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.