dureri deasupra articulatiei gleznei

06-09-2011
olgabalan
Nu este medic/terapeut
olgabalan
V-as ruga sa ma ajutati in gasirea unui raspuns in situatia in care efectiv nu stiu ce sa mai fac!Acum un anam inceput sa fac contractii musculate in gambe care cuprindeau laba piciorului pana la torsionare!Asa m-am ales cu o bursita tratata cu diprofos 5 fiole in spatele gambei...nu m-au ajutat am facut 10 sedinte de ultrasunet si laser si a cedat!Apoi nu am mai facut crampe la piciorul respectiv ci la celalalt, acum 2 sapt m-a tinut crampa pe gamba cu laba piciorului timp de 4 ore(a cedat putin dupa ce mi-au facut de la salvare o injectie decontracturanta!Am luat calciu cu d3, magneziu, acum iau si minerale...dar noaptea am redoare pe ambele gambe si o agitatie ciudata in zona respectiva care nu ma lasa sa dorm, senzatie de usturime deasupra gleznelor pe fata posterioara a gambei.Durerile sunt diferite ca intensitate de la o zi la alta...ma simt bine cand merg dar in repaos mai ales noaptea durerea este ca o jena continuu...care mai cedeaza cand incep sa merg.Acum ma dor si labele picioarelor dimineata la primii pasi!..In conditiile in care toate analizele sunt bune(doar colesterolul seric..225!)...mi s-a recomandat sa fac si teste de imunologie sa nu am vre-o boala autoimuna!Am facut Ac anti ADN, aC.ANTI ccp, Ac.anti La, Ro, Sm, si au iesit buneIntrebarea mea ar fi daca as putea sa fac asta si de la coloana...unde am avut o hernie din care am scapat neoperata...si de la care am ramas cu o durere slaba dar care nu ma deranjeaza, pe care o simt permanent si la vreme rea doare uneori pana la varful piciorului!! La radiografie mi-a iesit compresie pe L5-S1.Mentionez ca acele crampe prelungite mi-au aparut cand am intrat la menopauza acum 3 ani datorita (banuiesc)transpiratiilor abundente, acum nu mai sunt asa prelungite si le pot controla..Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
06-09-2011, ora 08:39
olgabalan
Nu este medic/terapeut
olgabalan
Mentionez ca am inaltimea de 1.64 m, greutatea de 65...66 kg mentinuta de aproape 20 de ani!
0
06-09-2011, ora 20:47
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cu tensiunea cum stai? La cardiolog ai fost? Sa nu fie ceva venos. Ai varice?
Mergi la cardiolog sau la un chirurg vascular si dupa un control iti vor spune daca este ceva sau nu.
Daca nu, trebuie cautata cauza in alta parte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.