dureri de spate severe

18-11-2014
pantera817
Nu este medic/terapeut
pantera817
Buna ziua,
in urma unui control RMN am fost diagnosticat cu urmatoarele:Osteochondrosis in stare avansata T11-T12.Condroza L5-S1 cu protruzie discala mediana plata.Usor edem al tesuturilor moi intre apofizele spinoase L3-S1.cat de rea este situatia mea.si ce se poate face pentru ameliorare.Va multumesc pt raspunsuri
4 comentarii
0
18-11-2014, ora 10:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Gravitatea situatiei nu se apreciaza pe baza rezultatului scris al RMN-ului, ci numai pe baza examinarii clinice directe, timp in care se studiaza imaginile RMN (nu interpretarea scrisa!!!).
Prin urmare, logic, trebuie sa va adresati unui neurochirurg, care va studia el insusi imaginile RMN, in timpul examinarii clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg antepicior
0
18-11-2014, ora 11:02
pantera817
Nu este medic/terapeut
pantera817
va multumesc
0
06-03-2015, ora 10:16
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
Am o criza de lombosciatica de mai mult de o luna care se manifesta prin limitarea dureroasa a miscarilor coloanei (la rasuciri, aplecari, etc.), dureri lombare (mai ales in dreapta), inghinale si in zona superioara a fesei.La RMN mi-au iesit discuri L5 si L4 deshidratate, cu minime protruzii, faqra efect compresiv sau hernii.La radiografia facuta in ortostatism mi-a iesit spondilolistezis gradul 1 (3 milimetri) L5 S1 cu pensarea spatiului intervertebral si a gaurii de conjugare, inceput de osteofite si modificari discartrozice.Medicul de recuperare la care am fost mi-a dat calmante, miorelaxante, 10 sedinte de fizioterapie (pe care le-am si terminat), un corset lombar pe care il port si mi-a zis ca nu e mare lucru, sa ma menajez vreo 3 luni, criza va trece si nu e de operat.A trecut peste o luna, nu ma simt bine, durerile continua, calmantele nu-si fac efectul, am stat si la repaus acasa (o saptamana cu concediu medical), dar nu vad absolut nici-o ameliorare.Medicul de familie mi-a zis acelasi lucru, sa am rabdare.Mentionez ca durerea nu coboara pe picior.Spuneti-mi si mie ce sa fac, criza nu mai trece si ce poate sa ma doara atat de rau (si atat de mult timp) daca spondilolistezisul e asa mic si nu e nici-o herniere ?
0
06-03-2015, ora 11:52
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Aveti nevoie de un tratament neuromodulator, pentru durerea cronica de tip neuropat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •