dureri de spate

24-07-2014
cornel12
Nu este medic/terapeut
cornel12
In urma radiografiilor facute mi sa pus urmatoarele diagnostice;osteofitoza anterioara minima L1, L4, L5., pensareposta sp ivL3, L4, L5 si pensare globala a sp 4 L4, L5, S1 accentuata, ateromatoza aortei abdominale, calcificarea de 8-9mm adiacenta cordilului hemeral intern usoara pensare a sp artic radiocarpiene mai evident de partea dreapta.Cred ca am scris termenii corect.am facut balneo terapie dar nu au avut efect mana dreapta tot este amortira.Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc!
3 comentarii
0
24-07-2014, ora 19:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din cele descrise poate fi vorba despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-08-2014, ora 18:06
cornel12
Nu este medic/terapeut
cornel12
D-le doctor azi am facut 'IRM, nu am reusit sa discut cu medicul, era in, operatie va spun ce au gasit:1-C3-C4, protruzie discala posterioara, discret predomonant catre stanga, avind contact radicularC4, in canal predominant catre stanga. 2-C4-C5, protruzie diScala posterioara discret predominant catre dreapta, avand contact radicular C5dreapta in canal 3-C5-C6protruzie discala posterioara discret predominant stanga, contact radicular C6 bilateral in canal predominant stanga 4-C6-C7, hernie discala posterioara discret predominant catre stanga minim migrata caudal in spatele corpuluiC7 paramedian stanga avand conflict radicular C7 stanga si contact radicularC7 stanga in canal.Maine stau de vorba cu medicul, dar cred ca 99la suta nu scap de cutit? Am dreptate sau se poate face tratament medicamentos? Multumesc!
0
01-08-2014, ora 19:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In nici una dintre situatiile imaginabile nu se pune problema de medicamente.
Tratamentul este fie chirurgical, fie conservator (bazat pe kineto-terapie).
Raspunsul final il veti avea dupa intrevederea cu neurochirurgul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.