dureri de spate

03-06-2011
vintur elena
Nu este medic/terapeut
vintur elena
buna ziua ! va rog sa-mi explicati ce inseamna : tendinta la corectitudinea coloanei lombare.( mai este scris L5 jos. ostuat.) nu stiu daca este corect ce am scris in paranteza dar nu inteleg prea bine ce scrie. am fost cu rezultatul la medicul de familie si mi-a dat doar piafen. dar tin sa mentionez ca am facut tratament cu antiinflamatoare si calmante o perioada lunga dar nu mi-au trecut durerile. am 37 de ani, 164 cm si 77 de kg. si am dureri de spate cumplite. nu pot sta in sezut, in picioare dar nici intinsa in pat. muschiul de la piciorul drept mi-a intepenit si nu pot sa indoi piciorul decat foarte putin. va rog spuneti-mi si mie ce se intampla. va multumesc !
7 comentarii
0
03-06-2011, ora 16:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este o simpla interpretare radiologica, de valoare nula in afara examinarii clinice.
Cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), motiv pentru care trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-07-2011, ora 10:17
vintur elena
Nu este medic/terapeut
vintur elena
buna ziua ! ma doare ingrozitor un sold (stangul) si am o senzatie de amorteala. va vrog ajutati-ma ! am fost la medic, am urmat nu unul ci mai multe tratamente dar nu au dat nici un rezultat.nu am inteles nici eu ce am. ma doare si coloana (drept jos).va rog spuneti-mi ce sa fac.
0
11-07-2011, ora 12:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), motiv pentru care trebuie sa consultati un neurochirurg.
Singurele tratamente posibile sunt fie cel chirurgical, fie cel bazat pe kineto-terapie specifica coloanei lombare.
Consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-08-2011, ora 14:09
gvalentinag
Nu este medic/terapeut
gvalentinag
Buna.Ma numesc Valentina si as dori sa-mi raspundeti si mie la niste intrebari.Am dureri de spate la bazin de un an mai mult pe partea dreapta si simt pana in fata durere, am fost la doctorul meu de familie si mi-a spus ca am un nerv care imi atinge si organele din fata mi-a dat niste supozitoare movalis dar tot ma doare mai mult simt durerea seara cand ma bag in pat.Si as mai avea o intrebare de la un timp in coace ma trezesc cu durere de spate mai la mijloc in sus in fiecare dimineata.Va multumesc frumos daca puteti sa imi raspundeti multe multumiri.O zi buna.
0
29-08-2011, ora 14:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), motiv pentru care trebuie sa consultati un neurochirurg.
Singurele tratamente posibile sunt fie cel chirurgical, fie cel bazat pe kineto-terapie specifica coloanei lombare.
Consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-08-2011, ora 19:09
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Elena si Valentina, inainte de a recurge la operatie, as dori sa va propun mai intai sa va faceti o analiza.
Stiu deja din alte discutii ca domnul doctor Marius Uscatu nu este de acord cu opinia mea, dumnealui fiind chirurg.
Dar daca 1% macar am dreptate, este posibil sa va vindecati si sa nu ajungeti la operatie.
Parerea mea este ca intr-o inflamare articulara care se manifesta asa cum ati descris-o voi, sa se caute intai o cauza infectioasa, nu sa se recurga direct la operatie din prima.
Eu spun ca, in primul rand infectia la care ma gandesc poate sa provina din vagin, analiza este una obisnuita, dureaza mai putin de un minut, asa ca, ar fi vorba de
- Analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
In caz ca este o infectie acolo, aceasta poate da durerile de care vorbeati.
Daca am dreptate si este o infectie acolo, la antibiograma o sa iasa la ce antibiotic este sensibila bacteria, se urmeaza tratament si gata!
De multe ori se poate sa nici nu fie simptome local, vaginal, mai ales cu o igiena mai buna.
Evident ca pot fi si alte cauze care provoaca aceste dureri dar, cautati doamnelor mai intai aici, ca sa nu va treziti operate degeaba.
Oricum, in caz ca este infectie vaginala (ar putea sa fie si nazala sau faringiana - cu streptococ) netratata la timp, infectia va afecta si alte articulatii si le va distruge si ce va urma? operatii dupa operatii si dureri.
Daca este hernie de disc sau altceva, aceasta analiza de care spuneam, nu intarzie cu nimic punerea altui diagnostic.
V-as intreba, domnule doctor daca diagnosticul de - coxartroza cu necroza de cap femural are o indicatie urgenta spre operatia de inlocuire a capului femural? Dar daca acest diagnostic a fost pus gresit? Daca a fost doar o infectie vaginala care a trecut cu antibiotice si...ciudat, s-a evaporat...necroza?
Si o ultima intrebare, retorica evident : Este bine ca s-a facut analiza de secretie vaginala si apoi tratamentul aferent inainte de operatie sau trebuia inlocuita mai bine articulatia soldului?..ma intreb..Si nu este singurul exemplu
0
29-08-2011, ora 20:44
gvalentinag
Nu este medic/terapeut
gvalentinag
Va multumesc pentru sfat.O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  •