dureri de spate prelungite

11-01-2008
nileni
Nu este medic/terapeut
nileni
in timpul sarcinii m-a durut spatele foarte tare. am sperat ca dupa ce voi naste durerea va trece.au trecut 18 luni de atunci si nu s-a schimbat nimic.cel mai tare ma doare in partea stinga, osul lat de la bazin, durere ce se lasa si pe soldul sting. nu pot sta pe spate si nici pe partea dreapta cu picioarele intinse ci numai cu genunchii indoiti mult. nu stiu se sa mai fac.
6 comentarii
0
11-01-2008, ora 00:00
Vivi2008
Nu este medic/terapeut
Vivi2008
Si eu am avut probleme asemanatoare. Imediat la consult medical de specialitate. Am patit-o rau de tot : la un momernt dat, dupa ce am facut baie fetitei, nu m-am putut misca ! Am ramas intepenita ! A fost groaznic : 7 zile la orizontala, injectii, antiinflamatoare, etc.
Atat timp cat tu te simti bine, poti avea grija de copilul tau. Devne o problema cand durerea se duce pe picior. Sfaturi : repaos la pat. Cu siguranta trebuie consultat un medic.
Multa sanatate !
0
18-01-2008, ora 00:00
nileni
Nu este medic/terapeut
nileni
am fost la medic s-a uitat lung la mine, mi-a zis ca la 38 de ani ce mai vreau si nu am rezolvat nimic.in timpul zilei nu sint probleme chiar mari, noaptea dupa ce stau intinsa in pat incepe chinul.daca fetita se trezeste nu ma pot da jos din pat imediat sau daca reusesc sa fac asta nu o pot lua din patut ca s-o linistesc.cind ma gindesc ca in iulie trebuie sa incep serviciul, fac naveta, ma trezesc la ora 4 ca sa plec la servici, acolo am si munca fizica si durerea de spate ma omoara chiar incep sa-mi fac probleme.poate are cineva o solutie
0
18-01-2008, ora 00:00
Vivi2008
Nu este medic/terapeut
Vivi2008
Du-te la alt medic. 38 de ani nu inseamna 70. Iti pot spune ce am facut eu cand am avut probleme: diclo 75 injectabil, 1 /zi, 7 zile. Plus repaos la pat, iar cand durerile devin suportabile, fizioterapie. Fara masaj. Masajul e OK numai cand nu sunt dureri. Un chiropractician ar fi binevenit la casa omului, dar nu sunt toti profesionisti, e mai riscant. Plus gimnastica pentru intarirea muschilor de la spate si a abdomenului.
Cel mai bine ar fi sa faci un tomograf sau RMN ( radiografiile sunt apa de ploaie ) ca sa stii exact unde este problema.
Nu te lasa !
0
19-01-2008, ora 00:00
nileni
Nu este medic/terapeut
nileni
iti multumesc pentru sfaturi.nu sint o persoana care se lasa doborita usor.dar repaosul la pat mie nu-mi face bine. am sa caut alt medic am doi copii de crescut chiar daca baiatul e mai mare cu 14 ani ca fetita.Ii multumesc celui de Sus pentru familia pe care o am si am sa lupt penteu ei
0
06-10-2009, ora 15:34
ancutza p
Nu este medic/terapeut
ancutza p
am dureri de mijloc care se lasa pe picior.am fost la medic si mi s-a recomandat 5 zile de volateren injectabil 1/zi.dupa 3 zile m-a chemat la control...durerea nu se mai lasa pe picior dar la mijloc persista.mi s-a recomandat sa termin cele 5 inj si sa mai fac in continuare pana la 10.daca durerea va persista mi s-a spus ca necesita internare...pana acum nu mi s-a facut nici o analiza sau radiografie.ce parere aveti?va rog astept un raspuns sunt deja la a 7 a injectie si mai multe persoane mi-au spus ca voltaren nu se face injectabil atata timp!va multumesc anticipat!
0
09-10-2009, ora 21:48
annelle2
Nu este medic/terapeut
annelle2
Am o colega de serv care a avut aceeiasi problema si pana nu a facut fizioterapie.. nu i-a trecut, acum nu mai are nici o problema cu spatele sau cu piciorul. Cred ca ar trebui sa-i spui medicului de familie sa-ti dea trimitere la un fizioterapeut. Nu stiu daca te-am ajutat cu ceva... dar am incercat...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •