dureri de picioare si carcei excesivi

08-06-2015
lember
Nu este medic/terapeut
lember
Buna ziua,
am 35 de ani, inaltimea 174 cm si greutate de 80 kg.
De aproximativ 3 luni de zile am la ambele picioare carcei cu crampe dureroase in talpa.
Aceste fenomen se manifesta zi de zi chiar si in somn cateodata la ambele picioare deodata.
De asemenea, in spetele genunchilor in partea interioare a piciorului am niste dureri groaznice de nu pot pune piciorul in pamant.Aceste dureri nu sunt tot timpul dar sunt destul de dese si au inceput de aproximativ 2 luni de zile.
Chiar am inceput sa ma ingrijorez si nu stiu incotro sa ma indrept.
In familia mea tatal meu a avut artrita ceea ce ma duce cu gandul ca s-ar putea mosteni.
3 comentarii
0
08-06-2015, ora 12:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg:
- sexul D-voastra;
- status ocupational, eforturi practicate;
- antecedente neurochirurgicale, traumatice, vasculare, reumatologic-inflamatorii, metabolice etc.
Asteptam precizari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-06-2015, ora 12:07
lember
Nu este medic/terapeut
lember
Buna ziua,
-sex feminin
-economist
-antecedente neuro, vasculare, trumatice sau reumatologice nu am avut, am specificat doar ca tatal meu a suferit de artrita.
Nu depun un efort fizic foarte mare in prezent doar ca am acumulat foarte mult stres in ultimii 3 ani.
0
08-06-2015, ora 12:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cauza majora este reprezentata, evident, de cele 20 kg in exces:
- la aceasta greutate sunteti 99% diabetica, iar diabetul se manifesta prin macro-, micro-angiopatie si neuropatie periferica, cu simptome similare celor descrise;
- poate fi vorba despre o insuficienta venoasa periferica, agravata de cele 20 kg in exces;
- poate fi vorba despre un sindrom compresiv vertebral, agravat de cele 20 kg in exces;
- poate fi si o metatarsalgie, agravata de cele 20 kg in exces;
Nu stiu ce intelegeti prin """"artrita""", dar in limbaj medical inseamna o inflamatie articulara, cel mai adesea de origine reumatologic-autoimuna sau septica (infectie microbiana).
Tratamentul este evident: scadere ponderala majora si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
In functie de originea suferintei, ar putea fi utila o examinare la neurochirurg, la reumatolog, la chirurgul vascular etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •