dureri de picioare + cervicala

06-01-2014
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Buna ziua.Daca cineva poate sa ma ajute, eu stau in Italia de 14 ani fac o munca de transport si montaj de mobila.Pe parcursul anilor am inceput sa acuz dureri lejere de picioare si de cervicala.De aproape 2 luni am o durere puternica da picioare atat de muschi cat si de oase, pana si degetele la picoare ma dor(stand chiar fara sa fac nimic).Am facut o serie de controale care au iesit negative(raza la maini si picioare, testul la nervi la picioare, rmn).mi sau descoperit mici lucruri care nu sunt cauza durerilor dupa sum spun medicii.tot de putin timp am si o lipsa de concentrare si oboseala (raman fixat pe anumite lucruri pt o perioda de timp dup care imi revin)...Din cauza durerii am senzatia ca nici nu mai pot merge...multumesc mult.
25 comentarii
0
06-01-2014, ora 15:41
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

Cred ca problemele dumneavoastra ar putea fi (cel putin) ameliorata printr-un tratament
homeopat natural ( este nevoie de o consultatie speciala, efectuata de un medic homeopat sau cu
competenta in homeopatie ).
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
06-01-2014, ora 15:53
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Eu as vrea sa aflu daca este posibil cauza acestor dureri cu care e traiesc de ani de zile dar care acum sau marit..daca munca pe care o fac poate fi una din aceste cauze vazand ca eu car foarte multa mobila si la etaje inalte...mi sa spus ca am anumiti nervi de la coloana mariti (RMN)..acum 5 ani mi sa descoperit si un "cavernoma", , , , , , un vas de sange la nivelul creierului dilatat care se crede ca il am din nastere..multumesc.
0
06-01-2014, ora 16:20
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Un consult neurologic si, ideal, si unul neurochirurgical, eventual completate si de alte investigatii
la recomandarea neurologului/ neurochirurgului ar putea ajuta la elucidarea diagnosticului, mai ales daca
sunt coroborate cu rezultatele pe care le aveti deja.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
07-01-2014, ora 22:28
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
cineva ar putea sa mai imi dea alte sugestii pt problrma mea...multumesc din suflet.
0
07-01-2014, ora 23:52
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Colegul meu, are dreptate. Ca să aflaţi cauza, trebuie să faceţi nişte investigaţii de specialitate. Abia după ce aveţi un diagnostic putem să vedem ce soluţii există pentru tratament. Vă recomand să nu vă jucaţi cu sănătatea şi să nu amânaţi. Se crede că este dilatat din naştere. Dar sunt o mulţime de factori care produc dilataţii pe parcurs. Aţi văzut copil să se nască cu varice? Sigur că nu. ele se dobăndesc. Nici nu ştim cum staţi cu tensiunea, de exemplu. Cel mai bun lucru pentru dumneavoastră este să continuaţi să vă investigaţi. Mult succes!
0
08-01-2014, ora 17:54
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Acum as vrea sa refac un RMN la cap si apoi o vizita neurologica cu toate ca l-am mai facut si ai anii di urma...problema e ca eu am facut aproape in fiecare an RMN-UR la coloana si cap ca sa vad daca au iesit la iveala modificari dar a fost totul la fel adica neschimbat.am facut destule controale ca sa inteleg de ce ma dor picioarele (o durere constanta care uneori imi da impresia ca nici nu mai pot merge..SUNT FOARTE PROCUPAT PT ASTA)...Problema e ca nimeni nu a stiut sa imi dea un diagnostic sau mai bine zis CE CONTROL ANUME AR TREBUI SA FAC...toti pun toate durerile mele pe seama muncii...dar eu cred ca pleaca totul de la cap...in ultima perioda mi sau accentuat durerile de cap, lipsa de concentrare si chia ameteli..(cu tensiune a stau bine, o masor mereu)...MULTUMESC mult pt raspunsuri si sunt bucuros de orice sfat sau comentariu legat de problema mea...CU RESPECT..
0
23-03-2014, ora 09:24
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Ar putea cineva sa imi spuna in e mod se poata trata FIBROMIALGIA, di toata controalele pa care le-am facut, care au iesit toata bune, ca diagnostic pare sa fie acesta...multumesc mult
0
23-05-2014, ora 15:37
colindeata
Nu este medic/terapeut
colindeata
Salut, an aceasi situatie ma aflu ai eu ca si dumneavoastra ma refer la sintome, am facut controale pe la camera de garda a spitalelor si la medicul de famile, ka nu am posibilitate de mai amulte investigatii la privat.si nu am gasit un doctor sa ami explice din ce cauza, ba ka mialgii ba ka sa ma duc la psihiatru, ma cred nebun. Nu asi dau interesul. Ati gasit cauza? Sa ameliorat ceva din dureri? Va rog sa ami ziceti si mie daca aflati ceva.
0
06-04-2015, ora 20:27
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
pentru colindeata...din pacate cu toate controalele pe care le-am facut nu am reusit sa aflu nici un diagnostic..si starea mea sa inrautatit un pic...va tin la curent cu tot...
0
11-04-2015, ora 08:59
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
revin din nuo cu aceasi problema din anul trecut in ceea ce priveste DURERILE PUTERNICE DE PICIOARE, dupa toate RMN-urile la coloana, cervicala si cap, ecomiografii, analize pt reumatism si de sange, raze, etc nu am reusit sa aflu cauza duerilor de picioare mai mult in ultimele 4 saptamani mi sau adugat si dureri de stomac cu greata si lipsa poftei de mancare...sunt aproape disperat si cred ca am facut si o mica cadere depresiva...asa dori daca cineva poate sa ma ajute sau sa ma indrume catre un centru specializat...mi sa vorbit de tendinita, fibromialgie, dar nimeni nu e in stare sa imi dea o cauza a acestor dureri...multumesc tuturor celor care ma vor putea ajuta...am si un cavernoma la nivelul creierului dar mi s-aspus ca nu este de operat...
0
11-04-2015, ora 09:51
colindeata
Nu este medic/terapeut
colindeata
Salut. Am auzit pe cineva ca ar putea fi din cauza lipsei vitaminei b12. Am sa fac analiza dupa paste sa vedem cum stau. Ati urez un paste fericit si sa ma tii la curent cu ce ai facut.mersi
0
11-04-2015, ora 11:49
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
am avut si eu deficit de b12...am facut 2 luni dar degeaba...iti urez un paste fericit si tie
0
29-08-2015, ora 21:07
CCiprian
Nu este medic/terapeut
CCiprian
Salut marius !
cum e cu durerile au mai incetat ?
Cred ca aceeasi problema am si eu
...daca ai gasit vreo rezolvare te rog sa imi spui si mie.

Multumesc !
0
30-10-2015, ora 16:05
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
pentru c.ciprian...nu am gasit nici o solutie deocamdata...am facut alte analize dar pare ca sunt in regula...un pic cred ca am inceput sa ma obisnuiesc cu durerile.dar nu e o solutie...tu ce probleme ai?
0
29-12-2015, ora 17:09
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Revin din nou cu problema pe care am si anume dureri de picioare continuu...am facut analize privind imunitatea oerganismului..am iesit pozitiv la A.N.A+OMOGEN...DAR MI S-A SPUS CA NU E NIMC ALARMANT...daca din toti d-nii doctor care urmaresc acest subiect ma poate ajuta va rog sa ma contacta-ti pe acest forum..citind bineinteles tot ceea ce am facut ca analize..in ultmul timp am inceput sa am si probleme cu ochii mi se incetoseaza vederea...va multumesc si va doresc sarbatori fericite...
0
07-01-2016, ora 12:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ marius leonte

Scrieti un topic nou cu problema dv pe Sectiunea Osteoarticulare ca sa va raspunda domnul doctor Marius Uscatu.
Ii scrieti acolo greutatea, inaltime si ocupatia ca sa isi poata da seama despre ce eforturi este vorba.
0
20-04-2016, ora 09:54
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
pentru Clara.multumesc mult pentru indicatie
...
0
21-04-2016, ora 09:20
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Buna ziua...am facut cateva sedute de agopuntura dar nu mi-au servit la nimic...chiar mai mult am ramas cu o durere profunda la unu din picioare pe o perioada de o luna...frica mea este ca in ultima perioada amatesc foarte mult si nu reusesc sa ma concentrez.(sincer mie frica de vreo eventuala boala la nivelul capului)..ca si cum pierd controlul intre cap si restul organismului...durerile de picioare le am in fiecare zi de cand ma trezesc si pana merg la culcare...chiar daca stau si o saptamana in repaos tot nu ma lasa de multe ori am chiar ;crize;dace le pot numi asa...practic am impresia ca nu mai pot merge.ca analize sincer nu mai stiu ce as putea face.va multumesc anticipat si astept de la d-voastra un eventual comentariu..
0
21-04-2016, ora 09:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pina la urma diagnosticul e fibromialgie ?
0
21-04-2016, ora 10:07
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
Inca sincer nu am nici un diagnostic...nimeni nu e in gradul de a-mi spune de ce aceste dureri continui care se amplifica cu oboseala, lipsa de concentrare, ameteli..lipsa de pofta de mancare e.t.c.in ultimul timp mi se incetoseaza si vederea...cu toate ca am facut si un examen oculistic...astept in continuare sugestii...nu stiu suncer ce sa mai fac.mi sa vorbit de distrugerea organismulu din cauza efortului fizic exagerat(dr.MARIUS USCATU)...
0
21-04-2016, ora 10:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ar fi fibromialgie vi s-ar putea recomanda un antidepresiv triciclic gen Anafranil.
Aceasta pastila ar rezolva si simptomele de care va plangeti in ultima postare.

Parerea mea e sa nu mai pendulati deocamdata printre medici si analize.

Incercati sa faceti rost de niste anafranil cu sau fara reteta (in general psihiatrul da reteta pentru medicamentul asta, dar poate vorbiti cu medicul de familie si va rezolva).

Luati 2-3 zile experimental sa vedeti cum va simtiti.

Mai sunt si alte pastile care se dau in fibromialgie. Daca nu merge cu anafranilul, reveniti si mai discutam.
Dar asta, repet, v-ar scapa si de ultimele simptome de care va plangeti.
0
21-04-2016, ora 10:28
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
am incercat cu Laroxil in trecut.nu aveam dureri de picioare pe timpul acela...
0
21-04-2016, ora 10:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ala da somnolenta.
Mai pot sa va furnizez informatia ca americanii recomanda pentru dureri musculare produse de tendonita Coenzima Q 10.
Cum aveti dv dureri de picioare, eu am dureri de brate.

Am luat si antidepresiv si coenzima Q 10 in ulei de catina.

Sunt bune amandoua dar mai eficient mi s-a parut antidepresivul. Reface conexiunile corecte intre neuroni.
0
03-11-2016, ora 11:11
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
buna ziua tuturor revin dupa o perioada in care am stat un pic mai bine dar nu am gasit solutia pt durerirle de picioare am avut chiar cateva episoade in care mi s-a inchis stomacul si nu reuseam sa mai mananc...episod care il am si acum de 4zile(cu senzatie de slabiciune si senzatia de a nu mai putea merge)...daca cineva urmareste cazul meu si mar putea ajuta as aprecia mult.durerile in ultimul timp mi-au aparut si la nivelul mainilor...multumesc
0
18-11-2016, ora 19:55
marius leonte
Nu este medic/terapeut
marius leonte
buna ziua tuturor faptul ca am iesit positiv la anticorpi ANA in ultimii 2 ani cu o valoare de 1:160 mi sa spus ca se presupune ca am LES...trebuie se refac analiza peste o luna deoarece am stat sub cortison pt o saptamana pt ca mi se umflase mainile si picioarele...daca se confirma din nou analiza positiva diagnosticul ar fi LES...ar putea cineva sa imi dea mai multe informatii?...multumesc..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.