dureri de picioare ziua...

01-06-2012
gabriela tircolea
Nu este medic/terapeut
gabriela tircolea
Buna ziua, am 53 de ani si ma confrunt cu o durere acuta de picioare ziua, ma dor jos la laba mai precis in talpa, de la degete pina secul piciorului. Iar seara soldul stg. ma doare pina imi amorteste piciorul, si trebuie sa-mi schimb pozitia.Spatele imi opune si el rezistenta, nu ma pot incalta usor ca altadata. Cind ma ridic dupa scaun ma dor soldurile, de nu pot sa merg citeva minute pina imi revin.La ambele picioare am varice, dar nu cred ca durerile sunt din cauza lor. In speranta ca ma puteti ajuta cu un sfat, va multumesc !

Cu respect,

Gabi
5 comentarii
0
01-06-2012, ora 12:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate nu am inteles tocmai elementele esentiale: greutate/inaltime, status ocupational, antecedente traumatice, neurochirurgicale, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc etc.
Aparent este vorba despre un sindrom compresiv lombar, (de tipul herniei de disc, stenozei canalului vertebral etc).
Puteti incepe printr-un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-06-2012, ora 12:28
gabriela tircolea
Nu este medic/terapeut
gabriela tircolea
Multumesc mult pt. raspuns. Vin cu unele completari: am 53 ani, cam 80 kg., inaltime 1, 67, si sunt operata la piciorul stg. de varice. Ocupatia : sunt secretara.Alte antecedente nu am. La doctor nu am fost de foarte multi ani. M-am tinut de sanatoasa, dar acum durerile de spate si picioare cam m-au doborit. Voi incerca sa iau trimitere si sa merg la un medic neurochirurg.

Cu mii de multumiri, si daca mai aveti vreun sfat pt. mine, il astept cu placere !


Cu stima si respect, Gabi
0
01-06-2012, ora 12:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu trebuie sa neglijati cele 20 kg in plus, care va distrug articulatiile si coloana vertebrala.
Pentru a fi eficace, orice tratament imaginabil presupune cu necesitate scadere ponderala de 20 kg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-06-2012, ora 14:06
gabriela tircolea
Nu este medic/terapeut
gabriela tircolea
Multumesc mult pt. raspuns si pt. promtitudine.Este f. greu ( dar nu imposibil) sa slabesc la anii mei.De-a lungul anilor am tot incercat diversa retete de slabit.Rezultatul il stiti acum.Pt. inceput voi incerca( pt. ca au inceput verziturile si este mai usor, ) dar in balanta nu se pune doar vointa ci si varsta, menopauza, mostenirea ereditara, etc.
Dar voi incerca ! Poate chiar la un nutritionist ! ce ziceti ?


Cu stima si respect, G.
0
01-06-2012, ora 14:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu au nici o legatura nici varsta, nici menopauza, nici mostenirea ereditara, ci doar cantitatea si calitatea alimentelor ingerate.
Trebuie sa renuntati complet la carbohidrati: paine, paste, cereale, dulciuri si fructe, in favoarea proteinelor si legumelor hipo-calorice (salata, varza etc).
Trebuie sa mai intelegeti ca dulciurile, painea si fructele reprezinta un drog, iar obezitatea trebuie tratata precum orice dependenta de drog.
Este evident ca va puteti mentine greutatea actuala, insa trebuie sa acceptati ca logica suferinta articulara si vertebrala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operatii de indepartare a varicelor
  • Durere la nivelul piciorului (neurinomul Morton) - primul ajutor
  • Durere la „fluierul piciorului” - primul ajutor
  • Varicele
  • Cum menținem sănătatea picioarelor?
  • Cum te protejezi de varice?
  • Varicele la tineri
  • Durerea de picioare
  • Sfaturi pentru persoanele cu varice - aspecte pe care trebuie să le știi
  •