dureri de picioare

08-09-2009
dapetrea
Nu este medic/terapeut
dapetrea
De cateva saptamani ma dor picioarele de la genunchi in jos.Mi-am facut analizele la sange si urina si numai urmatoarele au iesit cam mari ???TGO = 47 si TGP =63. Sa fie o afectiune a ficatului sau asta sa fei de la durerea de picioare.Va rog da-ti mi un sfat.
6 comentarii
0
09-09-2009, ora 20:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Consultati un medic, s-ar putea sa aveti probleme cu articulatii - dureri reumatismale!
Transaminazele sunt putin crescute, dar nu semnificativ semn ca (poate) beti sii ceva alcool...

Va recomand urmatorul ceai:
Coacaz negru - frunze (20 g), Frasin - frunze (20 g), Armurariu (30g), Cretusca - flori (20 g). Infuzie dintr-o lingurita din acest amestec, la o cana cu apa clocotita (250 ml). Se beau 2-3 cani pe zi. (dimineata, pranz si seara inainte de fiecare masa) - ceaiul este foarte bun pt dureri (in special cele reumatismale) si probleme hepatice...

P.S. Consultati medicul reumatolog/internist pt mai multe analize (toate transaminazele, acidul uric etc.)


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
09-09-2009, ora 22:38
dapetrea
Nu este medic/terapeut
dapetrea
Iti multumesc pentru sfat. Nu, nu beau alcool deloc.Tocmai am fost la un medic internist si mi-a recomandat analize mai complete ale ficatului si un control amanuntit la picioare...puls, tensiune...la picioare..urmeaza sa merg din nou maine la el. Inca odata iti multumesc.
0
10-09-2009, ora 00:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Perfect, numai bine! Ma bucur ca nu consumati alcool, felicitari...
Multa sanatate!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
10-09-2009, ora 17:17
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ce simptome mai aveti in rest in afara de picioare ? Luati-o de la cap in jos, fiecare organ in parte si descrieti un pic.
La ce ore si de la ce apar durerile (miscare, stat in picioare, dormit, tot timpul ) ?
Cum este senzatia de durere (arzataore, surda, strapungatoare, sagetoatoare, etc) ?
Cati ani aveti si ce profesie exercitati ?
Barbat, femeie ?
0
11-09-2009, ora 21:41
dapetrea
Nu este medic/terapeut
dapetrea
Snut mecanic de meserie.Durerile de picioare le am permanent, este o durere surda : Dimineata de-abia ma misc dar dupa cativa pasi imi revin, pot umbla dar durerea nu dispare. Umblu foarte mult in timpul serviciului : doctorul mi -a spus ca trebuie sa si slabesc, intradevar la inaltimea de 1, 67 am 100 de kg.Dar ma intreb de ce nu m-au durut si pana acuma ca tot greutatea asta o am de cativa ani buni.
Altceva nu ma doare si nici nu am fost bolnav niciodata, ma refer la boli grave.????
0
03-07-2011, ora 16:55
dapetrea
Nu este medic/terapeut
dapetrea
La inceput am crezut ca sunt ipohondra, dar pe masura ce am mai citit pe internet mi/am dat seama ca sufar de fapt de anxietate. De unde imi provine asta? Cand m/am casatorit, acum 20 de ani am fost operata de urgenta de un chist ovarian, doctorii nu stiau ce am, nici eu nu stiam de existenta vreunui chist, dar s/a rezolvat dupa ce m/au operat. Atunci, multa VREME AM TRAIT CU TEAMA DE ORICE DURERE SAU BOALA. Aceasta teama in decursul timpului a mai disparut insa de vreun an de zile este tot mai accentuata. Mai rau daca am vreo durere, indiferent unde imi inchipui ca am ceva grav, intru in panica si nu stiu de multe ori ce sa fac. Anul trecut, in vara mi/am luat inima in dinti si am stat de vorba cu un medic psihiatru care mi/a recom, andat calmepam, trei /zi tablete care m/au ajutat. Un timp nu le/am mai luat fiindca am incercat sa ma autosugestionez ca de fapt sunt sanatoasa si nu am nimica, dar nu prea merge. Medicul de familie mi/a zis sa mai schimb tratamentul si am luat distonocalm trei/zi care ma linistesc dar in schimb am niste junghiuri prin cap care nu imi trec si iar ma apuca frica
. La analize imi iasa doar anemie pentru care iau tablete de fier de trei ori pe zi. Ce sa ma fac? Unde trebuie sa merg? Uneori nu mai pot.Cui as putea sa mai cer un sfat?VA ROG DIN SUFLET AJUTATI/MA..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •