dureri de oase si de articulatii

28-04-2011
alex fekete
Nu este medic/terapeut
alex fekete
de mic am fost diagnosticat cu poliartrita, apoi mi s-a spus ca ar fi spondilita, iar tratamentul prescris cu sulfasalazin i metrotrexat nu ma ajuta deloc
in ultima vreme pe langa durerile clasice de picioare, maini etc, ma dor foarte tare oasele si umerii, coastele
nu stiu ce sa mai cred pot fi durerile acestea de la spondilita, sau poate am alltceva?
nu stiu unde sa mai merg, daca aveti vreo sugestie, va multumesc
am fost internat la sectia reumatologie din mures si am fost f dezamagit, ori nu stiu ce sa faca, ori nu le pasa!
va multumesc
4 comentarii
0
30-04-2011, ora 20:58
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Alte simptome mai ai? Daca spui ca nimic nu te mai ajuta si se tot agraveaza durerile, mergi si fa o analiza pt borelia. Infectia cu aceasta bacterie da exact simptomele pe care le descrii plus altele. Si este foarte inselatoare. Ti se pun diverse diagnostice si de fapt este o infectie cu aceasta bacterie transmisa de capusa. Daca asta e problema atunci incerci degeaba cu tratamente reumatologice. Poate de aia nici nu dau rezultate.
0
30-04-2011, ora 21:03
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Citeste cu atentie toate postarile de aici: http://forum.romedic.ro/prod/borelia_sau_borelioza?_09450.html
Si da o cautare pe google si vezi mai multe despre borelioza.
Este doar o sugestie, nu e obligatoriu sa fie asta. Doar ca descrierea pe care ai facut-o m-a dus cu gandul la aceasta boala, despre care am ajuns sa cunosc destul de multe.
0
01-05-2011, ora 16:10
alex fekete
Nu este medic/terapeut
alex fekete
multumesc, sigur ca voi incerca si asta.
0
10-10-2011, ora 13:29
iulia2010
Nu este medic/terapeut
iulia2010
buna,

Si eu am fost diagnosticata cu spondilita acu 2 ani.Din fericire in momentul de fata analizele mi-au iesit bine si medicul a hotarat ca sa-mi reduca doza de sulfasalazina de la 4/zi la 3/zi, urmand sa scad cate o pastila in fiecare luna.
Pot spune ca am fost ingrozita si inca sunt de aceasta boala, dar mai ales ca sunt destul de multi medici care nu pera stiu ce tb sa faca.La mine a trebuit sa am 1 mana, apoi un picior tumefiate..si intr-un final sa fiu imibilizata la pat..ca cienva sa se uite la mine.Am ajuns la un medic care a oscila intre artrita reumatoida, poliartrita..lupus si mi-a dat o combinatie de prednison, sulfasalazina, methrotexat.si alte injectii de care nu-mi mai aduc aminte, pt ca azi faceam una, maine alta..Am ajuns la spitalul sf Maria Bucuresti, dupa vreo 4 luni si cei de acolo mi-au dat sa fac un rmn, hlab27(a iesit pozitiv si implicit mi s-a pus diagnosticul de spondilita.Mentionez ca nu este nevoei sa iasa pozitiv ca sa ai spondilita), anticorpi anti ccp, mycoplasme, ureeaplasme, clamydii, toxoplasma, toxocara, borelii.Trebuei sa-ti faci si vsh si crp.
Din pacate orice mica infectie pe care o ai iti influenteaza debutul/evolutia bolii
La mine toate aceste analize au iesit negative, deci nu este o cauza infectioasa.
In ultimul timp am citit pe mai multe forumuri si se pare ca foarte multi prefera medicina homeopata sau apeleaza si la aceasta in paralel.
Eu personal o sa incer si o cura cu miere si produse apicole si ghimbir pentru imunizarea organismului.

Sanatate multa si curaj !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •