ma tot supara genunchii...si cred ca aproape cu tot ceea ce inseamna incheietura

15-02-2014
popa emilia
Nu este medic/terapeut
popa emilia
buna seara ma numesc popa emilia si am 23 de ani si o fetita de 2 ani si 4 luni si am 1, 68 m si 64 kg.am o problema de ceva timp care ma tot supara cu genunchii...si cred ca aproape cu tot ceea ce inseamna incheietura si degetele de la maini ma dor, dar nu tot timpul,.am observat mai nou ca si atunci cand stau ighemuita cand ma ridic in picioare nu mai pot sa stau pe ele din cauza ca ma dor genunchii cateva minute si si cand stau mult in picioare atunci deasemenea parca ma inteapa pe exterior...durerea genunchelui e sub rotula din cate imi dau seama, in sold cate o data, asta se itampla mai rar, simt parca ca in timp ce merge imi pocneste tot tipu incheietura aceea la fie care pas.la incheieturile de la mina nu cele de la degete, si acelea ma dor dar rar.incheietura mainilor -prolema e ca imi apar niste umflaturi cred ca sub oase si nu mai pot indoi incheietura ca ma doare puternic.dar dupa ceva timp imi trece si parce imi dispare de tot.si inca o chestie cu spatele de cand am avut 6 saptamini de sarcina am inceput sa am probleme cu niste dureri ingrozitoare care mi se lasau pepicior si nu mai puteam sa calc pe el, cand la stangu cand la dreptu.acum mai am doar cu spatele si am observat ca daca o tin mult pe fetita in brate parca iara ma apuca junghiuri la spate si pe picior pe ext.a observat ca si fetitei mele i trosnesc oasele oare e bn ? va multumesc frumos pt timpul acordat astep raspuns.numi trece cu nici o crema.ma mai lasa durerea dar nu de tot, parca amelioreaza cand mai iau diclofenac dar pastile.sunt cu ele tot timpul in geanta multumesc
9 comentarii
0
15-02-2014, ora 22:31
popa emilia
Nu este medic/terapeut
popa emilia
buna seara vreAU sa spun ca astazi mau durut genunchiii de numa numa am luat 3 diclofenacuri si nimic.ce poate fi nu stiu.oae se vede cand ma duc sa-mi ia analize de sange? o seara buna astept cu nerabdare sa ma ajute cineva cu un raspuns si pe mine.va multumesc mult
0
16-02-2014, ora 12:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va confruntati cu poli-artralgii (suferinte articulare multiple).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-02-2014, ora 14:43
popa emilia
Nu este medic/terapeut
popa emilia
buna ziua multumesc frumos pentru raspuns.oare mai sunt vindecabile sau o sa le am pe viata, eate foarte dureros cnd incep. si gatu mi l-am sucit...mi-a ramas venele una peste alta cred si dupa ce mia trecut am ramas cu durerea in locuk respectiv.nu am mai patit asa ceva.dar de un an in coace zici ca am 80 de ani :D.multumesc mult o zi buna
0
16-02-2014, ora 14:45
popa emilia
Nu este medic/terapeut
popa emilia
scuzatimi greselile de ortografie dar nu prea merge tastatura.o z buna
0
16-02-2014, ora 15:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista in medicina notiunea de """"ramas venele una peste alta"""".
Pentru a putea aprecia gravitatea, evolutia si tratamentul poli-artralgiilor aveti nevoie de un diagnostic de precizie. Cum am putea altfel aprecia gravitatea situatiei si prognosticul??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-02-2014, ora 23:29
popa emilia
Nu este medic/terapeut
popa emilia
buna searama refeream ca mi-am intors gatul brusc.mi-a pocanit si dupa aceea nu mai putem sa mi-l intorc intr-o parte parca era intepenit ma durea foarte tare...acum mia trecut chiestia cu intorsul capului.adica pot sa il intorc doar ca am ramas cu durerea aceea.multumesc
0
03-03-2014, ora 22:44
mihai89g
Nu este medic/terapeut
mihai89g
Buna seara, am si eu o intrebare. Lucru intr-un domeniu unde trebuie sa ridic multe cutii, greutati etc. am inceput sa am dureri destul de mari de spate. Daca as incepe sa fac exerciti ptr intarirea muschilor de la spate.muschilor de la coloana, mar ajuta sa nu se mai agraveze problema la spate?
0
03-03-2014, ora 22:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exercitiile de kineto-terapie reprezinta altarnativa la tratamentul chirurgical in cazul sindromului compresiv vertebral (hernie de disc).
Problema este ca aceste exercitii nu pot fi oricand practicate: in etapa acuta se impune numai repaus maximal timp de 6-8 saptamani, dupa care exercitiile pot fi practicate (in absenta indicatiei chirurgicale).
Cel mai logic ar fi sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-03-2018, ora 20:20
Flori02
Nu este medic/terapeut
Flori02
Bună seara
Am 16 ani, 1.62 inalățime și 53 kg
Am o problema cu genunchi stângul simt ca ma furnica și îmi arde în interior dar și mușchiul inferior și superior iar dreptul de exemplu azi am căzut în apa deoarece nu am mai simțit piciorul drept de la genunchi în jos îmi puteți spune ce este și cum pot sa o tratez ?
Va rog frumos sa răspundeți sunt disperata
Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de menisc - primul ajutor
  • Ruptura de ligamente la genunchi - primul ajutor
  • Hipermobilitatea articulară (laxitatea ligamentară)
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile articulare la sportivi
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  •