dureri de maini, imi amortesc, de la cot in jos

25-10-2009
liliana negulescu
Nu este medic/terapeut
liliana negulescu
Am probleme cu mainile. Imi amortesc, de la cot in jos si ma dor asa tare, ca ma trezesc noaptea din somn. Si le am permanent umflate. Nu consum sare in exces si nu mananc acritura. Astept un sfat.
6 comentarii
0
25-10-2009, ora 18:26
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Unflate si amortite poate fi vorba de o obstrictie arteriala, adica arterele care iriga acea zona sa aiba o placa de aterom, acesta nepermitand sangelui sa treaca cum trebuie.
Verifica daca ai puls la artera radiala (cu 2--3 degete in continuarea degetului mare), verfica si la carotida (pe gat ) si daca constati ca este o diferenta destul de semnificativa intre aceste valori probabil ca asta e.

Multa sanatate!
0
25-10-2009, ora 18:33
liliana negulescu
Nu este medic/terapeut
liliana negulescu
Nu am probleme cu pulsul. Sunt la fel si la artera radiala si l carotida. Ce ma sperie este ca uneori si piciorele sunt la fel. Nu am posibilitate sa ajung la doctor acum.
0
25-10-2009, ora 22:26
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
atunci nu e vb de o afectiune cardiaca, insa pot fi multe alte cauze ca de ex reumatism articular (incearca sa iei un antinflamator nesteroid de preferat ar fi sub forma de supozitor pt ca pastilele afecteaza stomacul gen diclofenac sau chiar si unguentul e bun).
picioarele unflate pot fi din cauza statului in picioare prea mult.
edemul sau unflarea membrelor pot aparea in multe patologii de aceea cred ca ar fi indicat sa te vada un medic
multa sanatate!
0
26-10-2009, ora 20:52
liliana negulescu
Nu este medic/terapeut
liliana negulescu
Multumesc mult. Astazi m-am ambitionat si am mers la medic. Astept raspunsul la analize si o sa-ti spun ci mi-au prescris. Am fost asa de ametita ca am uitat sa spun ca am varice pe picioare. Adevarat este si varsta (42 ani) la care incep sa apara modificari de sanatate dar parca prea brusc incep toate. Multumesc inca o data pentru ajutor.
0
26-10-2009, ora 21:27
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Da de aceea cred si sustin ca un consult medical este foarte eficient si nu un forum, medicul te vede aspectul fetei, ia in considerare o gramada de lucruri pe care noi ca pacienti poate le trecem cu vederea pt ca nu ni se par importante, de ex un diabet zaharat ar putea cauza acele amorteli dar sunt lucruri pur teoretice fara sa ai in fata pacientul sai faci o anamneza un examen obiectiv si desigur analizele care trebuie

MUlta sanatate iti doresc ! si da ti-as ramane recunoscatoare daca mi-ai spune despre ce este vorba..
0
30-12-2009, ora 19:25
liliana negulescu
Nu este medic/terapeut
liliana negulescu
Buna. Ma numesc Liliana.Inainte de a spune ce problema am iti doresc un an nou fericit si multa sanatate. Am o fetita de 14 ani.Nu locuiesc in tara.Si in ultima luna fata mea are ciclul menstrual permanent. Am fost la medic cu ea si i-au administrat Ranexamid acid care nu a ajutat-o cu nimic.Te rog din suflet da-mi un sfat.Este posibil la numai 14 ani sa aiba o perioaada asa lunga ciclul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  •