dureri de maini

13-10-2008
elenacolareza
Nu este medic/terapeut
elenacolareza
de doua luni de zile ma confrunt cu dureri de maini, mai exact in cele trei degete inelar, mijlociu, index. in general aceste dureri apar noaptea sub forma de amorteali si nu pot dormi decat pe burta si cu mainile pe langa pat in jos. dimineata ma trezesc cu ele umflate si nu pot strange pumnul. cand mi se desumfla simt ca o electrocutare in cele trei degete si nu pot tine mai nimic in mana.Oare aceste dureri se datoreaza spondilozei cervicale ? specific. nu am dureri de cap nici de ceafa
17 comentarii
0
14-10-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Ar fi bine sa mergi la un consult neurologic; numai bine
0
19-10-2008, ora 18:14
elenacolareza
Nu este medic/terapeut
elenacolareza
multumesc mult. am fost la neurologie si mi s-a prescris tanacan, dar nu are niciun efect.
0
27-10-2008, ora 16:41
ingrid_de_ruxxe
Nu este medic/terapeut
ingrid_de_ruxxe
poate fi o circualtie periferica deficitara aparuta pe fond de stres.
0
28-10-2008, ora 10:49
elenacolareza
Nu este medic/terapeut
elenacolareza
am fost la endocrinologie, si am descoperit ca am macroprolactinom hipofizar, dar mi s-a spus ca durerile de maini nu sunt de la el. nu am dureri de cap nu am alte simptome singura mea nelamurire sunt aceste dureri de maini care se manifesta mai mult noaptea cand dorm, ( daca pot sa dorm), in timpul zilei sunt doar amortite.
0
03-01-2012, ora 11:08
elenad55
Nu este medic/terapeut
elenad55
buna, din vara au inceput sa ma doara mainile, apoi tot corpul, dureri articulare si musculare, dar cel mai tare ma dor mainile, in special degetele, imi sunt umflate si ma dor, nu pot sa desfac nici un dop de sticla, decat cu efort, mi-am facut o groaza de analize, factor reumatoid, etc...sunt bune si totusi durerea persista, iar degetele sunt umflate, picioarele ma dor dimineata, dar trec dupa putina miscare, nu sunt umflate...aceste dureri pot fi influentate de aparitia menopauzei?multumesc si un an nou cu multa sanatate
0
03-01-2012, ora 20:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
elenad55
Ai facut un control la Cardiologie? Poate fi de la inima sau de circulatie.
Daca nu este de aici, mai poate fi vorba de o infectie vaginala cu bacterii - e-coli, enterococ, streptococ.
Bacteriile emit toxine in organism care irita articulatiile ( degete, genunchi, sold + zona lombara).
O infectie mai veche cu e-coli, de exemplu, poate da si o lipsa de fier, deoarece bacteria consuma fierul din organism si apare anemia prin deficit de fier.
De la aceasta lipsa de fier poti avea si ameteli.
Ar fi bine sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Antibiograma este necesara ca sa stii la ce antibiotice este sensibila bacteria gasita, pentru a te trata corect.
Pentru analiza, nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ..
Verifica deasemenea si dantura, bacteriile din carii pot produce deasemenea astfel de probleme.
Cauta cu atentie intre masele, sub lucrari mai vechi - daca s-a schimbat culoarea inspre gri, la masele fara nerv, daca gingia este iritata.
0
04-01-2012, ora 10:48
elenad55
Nu este medic/terapeut
elenad55
multumesc frumos, de saptamana viitoare voi incepe investigatiile si voi reveni cu un rezultat, poate ajuta si alte persoane...inca o data UN AN NOU FERICIT SI MULTA SANATATE
0
16-02-2012, ora 17:07
elenad55
Nu este medic/terapeut
elenad55
AM REVENIT CU RAPUNSUL, MI-AM FACUT TOATE ANALIZELE POSIBILE...NU AM NIMIC CARE AR PUTEA EXPLICA DURERILE DE MAINI SI DE OASE...intre timp am inceput masaj terapeutic, care mi-a ameliorat mult din dureri...insa mainile si ochii imi sunt f umflate, respectiv umflati, dimineata la trezire...nimeni nu poate sa-mi dea o explicatie, am luat si furosemid, insa nu elimin apa, pt ca se pare ca nu este vb despre o retentie de lichide(picioarele nu-mi sunt umflate)...d-na doctor de familie a fost singura care mi-a dat un diagnostic, si anume:OSTEOPENIE FARA OSTEOPOROZA, mi-a spus ca este o boala ce apare la fem dupa menopauza, si poate fi ameliorata cu tratament cu calciu...cam atat...multa sanatate
0
16-02-2012, ora 19:49
tema
Nu este medic/terapeut
tema
La inima ai facut un control? Si de aici poti avea retentie de apa si dureri asa cum spui tu, din cauza circulatiei deficitare.
0
08-03-2012, ora 10:34
elenad55
Nu este medic/terapeut
elenad55
da, de curand mi-am facut si tot ce inseamna investigatie pt inima...nu am nimic...ieri mi-am facut si tiroida, am noduli mici, dar nu prezinta risc, mi-am facut tsh, este in limita normala...cred ca toate simptomele avute, indica aparitia menopauzei, e singura explicatie, se pare...oricum va multumesc...
0
02-04-2012, ora 08:39
elenad55
Nu este medic/terapeut
elenad55
buna ziua...am revenit cu rugamintea de a-mi da un tratament fie naturist sau alopant, sa-mi spuneti daca este necesar sa fac miscare si ce fel de miscare...in ultimul timp m-am ingrasat, deoarece din cauza durerilor de oase si muschi nu am mai facut miscare...asadar, am 1, 68 si 80 kg, aparent nu arat f grasa, deoarece am o constitutie mai solida...ajutati-ma va rog cu orice fel de sfaturi, deoarece durerile de oase si muschi, imi face viata un calvar...asadar, va reamintesc ca in urma analizelor facute, mi-au fost depistate, o spondiloza, ciocuri la vertebrele c5, c6, c7, dex-ul a iesit bine, cu inima stau bine, nu am alte boli fizice cronice...in schimb ma lupt de la revolutie cu o nevroza anxioasa depresiva, boala care s-a ameliorat in urma unui tratament (la inceput cu antidepresive si anxiolitice puternice), iar de vreo 4 ani, iau doar un lexotanil, 1 seara, care trebuie sa recunosc ma ajuta f tare...am citit pe situl d-voastra ca m-ar ajuta un tratament cu calciu de 1000D3, omega3, Q10...astept raspunsul d-voastra legat de o alimentatie sanatoasa, miscare adegvata si un tratament care sa ma puna pe picioare...va multumesc anticipat
0
06-05-2012, ora 08:21
elenad55
Nu este medic/terapeut
elenad55
buna ziua...sotul meu a suferit o operatie de schimbare a valvei, spuneti-mi va rog daca poate manca fructe si legume...multumesc
0
08-01-2013, ora 12:48
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
aceleasi simptome cu amortirea mainilor le am si eu.Am fost la doctor neurolog, mi s-a dat trimitere pt EMG, si s-a descoperit ca am sindrom de tunel carpian si aceasta inseamna ca trebuie sa ma operez la ambele maini.Aceste amorteli ale mainilor si dureri le am de peste 10 ani si nu se poate face nimic fara operatie.In spperanta ca am fost de ajutor am scris asta
0
15-05-2014, ora 05:37
MARIAN M.
Nu este medic/terapeut
MARIAN M.
buna ziua! am 42 de ani si noaptea ma trezesc cu dureri la mina dreapta (sunt dreptaci) si degetele amortite, de ceva vreme am o activitate mai intensa, cred ca muncesc cam mult, ce se poate face ? va multumesc anticipat
0
15-05-2014, ora 16:23
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Domnul Marian spuneti-mi va rog exact unde va doare si care degete amortesc. Aveti si dureri dupa gat, in regiunea cervicala? Si ce fel de munca faceti? Stati cumva mult la calculator, cu mana sprijinita pe coltul mesei?
0
24-08-2014, ora 09:29
...elena
Nu este medic/terapeut
...elena
Buna ziua,
Ma numesc Elena si am 46 ani.
Din luna mai ma confrunt cu dureri acute de maini, la inceput mana dreapta in dreptul cotului, pentru care am urmat tratament reumatologig si infiltratii, diagnosticul fiind-epicondilita. Din fericire mai persista o jena usoara doar cand fortez.De aprox. 4-5 zile nu pot dormi noaptea de dureri mari la mana stanga, concomitent cu altele mai usoare in zona gatului pe spate.Deasemeni pe timpul zilei durerile sunt mai slabe, dar imi simt degetele usor amortite.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la tratament si alte investigatii necesare.
Va multumesc.
0
08-09-2014, ora 18:31
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Este posibil sa fie de la coloana cervicala, dar nu sunt sigura, pentru ca e greu de spus de la distanta. Trebuie sa mergeti din nou la consult la reumatologie sau BFT sau Neurologie. Cred ca o sa fie nevoie sa faceti si un RMN cervical sa verificati daca nu e o hernie de disc care apasa pe radacina nervoasa. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: