dureri de la genunchi in sus

24-11-2012
shynitzy
Nu este medic/terapeut
shynitzy
Buna ziua! Ma numesc Luminita, in varsta de 43 ani, inaltime 153cm, greutate 60kg, ocupatia ingrijitor cu efort fizic mediu, merg zilnic aproximativ 4 km pe jos.In urma cu 2 saptamani am avut dureri de coloana in zona lombara fara sa efectuez tratament, durerea a trecut la nivelul membrului inferior stang de la genunchi in sus.Durerea este ca o insagetare de-a lungul osului femural, merg cu dificultate, nu pot dormii din cauza durerii, nu este ameliorata de nicio pozitie.La indicatiile medicului de familie am efectuat tratament injectabil 'refen' si comprimate 'mydocalm'.Mentionez ca in urma cu 2 luni am avut o migrena cu semipareza pe partea stanga mana si piciorul iar pe dreapta gura si ochiul.Ce boli sunt posibile? Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
26-11-2012, ora 13:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc, stenoza canalului vertebral etc).
Tratamentul consta mai intai in repaus relativ, urmat de kineto-terapie specializata, medicamentele avand doar un rol minor, paleativ.
Trebuie sa consultati un neurochirurg, pentru diferentierea originii lombare de o posibila sechele a accidentului vascular cerebral suferit in urma cu doua luni.
Nu trebuie sa neglijati nici problema celor 15 kg in plus.
Cu stima,
Marius Uscatu
Vhirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.