uneori am dureri de inima cand incerc sa respir adanc

18-12-2013
teodora1311
Nu este medic/terapeut
teodora1311
buna ziua, rareori am dureri de inima cand incerc sa respir adanc sau dupa ce am un atac de panica, nu sunt grave dar ma sperie.poate fi din cauza stresului?
14 comentarii
0
19-12-2013, ora 09:55
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Durerile despre care vorbiti trebuie neaparat investigate pentru a se vedea daca vin de la inima sau sunt din alta parte.
Pentru inceput va recomand ca sa faceti neaparat un consult cardiologic de urgenta. Cu stima si respect.
dr Petre Muresan
0
19-12-2013, ora 22:22
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
poate ar fi bine sa zici si ce varsta ai.
una-i la 30 ani si alta la 60 ani

Craciun fericit!
0
20-12-2013, ora 12:38
teodora1311
Nu este medic/terapeut
teodora1311
am 23 de ani, durerea ma tine cel mult 20 de minute, pe langa astea mai sunt si alte probleme pe care le am si care cred eu ca are legatura cu durerile de inima : lipsa de calciu, spasme musculare, fumatul in exces, cafeaua in exces, emotiile sunt puternice, ma stresez din orice, ma intimidez cu usurinta.As mai avea ceva de adaugat : sunt aproape sigura ca durerile le simt in mijlocul inimii.Va multumesc pentru raspunsuri.
0
20-12-2013, ora 22:29
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ceea ce ne spuneti este foarte important pentru a intelege ce se intampla. Trebuie sa incepeti prin a opri fumatul, prin a reduce consumul de cafea si prin a nu va mai stresa. Cum se spune, incercati sa nu le mai puneti pe toate la inima. Sunt convins ca facand aceste lucruri, deja starea dumneavoastra se va ameliora tot mai mult. De asemenea va recomand in continuare sa faceti si un consult cardiologic. Cu stima si respect
dr Petre Muresan
0
29-10-2015, ora 12:37
IonutManea12
Nu este medic/terapeut
IonutManea12
Doctore, Am Doar 13 Ani, Si Cand Respir Adanc Ma Inteapa Inima, Are Ceva Daca Stau C-am Mult La Calculator, Si Mai Sunt Si Slab?? Ce Am Daca Stiti- Si Apropo Aveti Niste vitamine, siropuri de ingrasare foarte bune?? Multumesc De Ajutor!!!
1
29-10-2015, ora 17:07
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
La varsta dumneavoastra nu e bine sa stati atat de mult la calculator.
Trebuie sa faceti sport, miscare, sa va plimbati.
Va recomand sa faceti si un consult medical. Incepeti cu medicul dumneavoastra de familie.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
04-05-2017, ora 02:50
Haptocar
Nu este medic/terapeut
Haptocar
Hristos a Înviat! De 2 zile mi se întâmpla ceva ciudat! Când respir adânc ma înțeapă in partea stânga a inimi, și in piept! Aseară am avut și un atac de panica! M-am speriat puțin și mi-am revenit! Eu fumez! Ce se întâmpla?! Dați-mi și mie un sfat! Am doar 17 ani! Trebuie sa ma las de fumat?! Este ceva grav? Va mulțumesc!!
0
05-05-2017, ora 20:29
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da. Va recomand sa va lasati de fumat. Este necesar sa faceti un consult neurologic
dr Petre Muresan
0
07-05-2017, ora 18:41
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna. Astept vesti de la dumneavoastra. Ce mai faceti ? Cum va simtiti ?

dr Petre Muresan
0
29-09-2017, ora 23:44
ghene
Nu este medic/terapeut
ghene
Buna,
Am 17 ani si vin si eu cu aceleasi "simptome", am facut o luna o cadere de calciu, am fost la urgente unde mi-au facut analizele si ekg, analizele mi-au iesit toate ok si ekg de asemenea si am luat tratament 5 zile intravenos cu calciu gluconic parca, dupa cu pastile, dar apar foarte des intepaturi in zona inimii si sunt destul de "apasatoare", am fost dupa iar sa imi fac analizele si un ekg dupa ce am luat tratament cu calciu si analizele si ekg au iesit in totalitate bune.
La psiholog mi s-a zis ceva legat de anxietate.. sunt o persoana foarte emotiva, pun orice la suflet, sunt destul de singuratic, nu imi place sa fiu in csntrul atentiei.. pot corecta si singur acestea, nu cred ca as avea nevoie de o persoana specializata in domeniu sa ma ajute, deoarece sunt o persoana ambitioasa si cand ini pun in cap ceva, fac.. chiar anul trecut am slabit 20 kg in numai 4 luni si jumatate.
Dar aceste intepaturi in zona inimii accentuate si stari de sufocare/nu pot respira imi dau destul de multe frici: ca o sa mor, ca o sa fac infarct..
Va multumesc.. astept un raspuns cat mai rapid daca se poate.
1
04-10-2017, ora 01:27
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca nu puteti depasi singur aceste frici, trebuie sa cereti ajutorul unei persoane specializate, cu experienta in acest domeniu.

dr Petre Muresan
0
20-03-2019, ora 09:52
Brighidiu
Nu este medic/terapeut
Brighidiu
Am 17 ani si am avut acum 6 luni o cadere de calciu cu simptomele de intepaturi la inima, m-am tratat la spital cu calciu gluconat, mi-au trecut simptomele si dupa am inceput sa am iar aceleași probleme, nu stiu dece a aparut dinnou, am un stil de viata lenes, nu fac miscare si ma joc pe telefon si pe calculator foarte mult, aproape toata ziua nu beau cafea, energizante, nu fumez, si nu consum alte substante de genul, am ineput sa ma las de suc acidulat (coca cola) iau in fiecare zi pastile de calciu, zinc etc. ce ar trebui sa fac? E ceva grav? Sa stiu daca ma sperii degeaba sau e o problema serioasa
0
20-03-2019, ora 22:21
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va recdomand sa mergeti la medicul de familie pentru un consult si un set de analize de laborator.

dr Petre Muresan
0
24-09-2022, ora 19:12
Pahomi Maria
Nu este medic/terapeut
Pahomi Maria
Bună ziua! Rog frumos o părere.. Am avut câteva luni urate, stres mare, supărări, nedormit.. Si asa am ajuns noaptea sa adorm când eram epuizata simțind ca daca mai stau putin imi crapa inima, nu mai puteam. Starea asta dispărea dupa odihna. Acum însă, după câteva luni de repetiție a tuturor chestiilor amintite, chiar de nu sunt obosita, la sală, cand fac mișcare ma, , apuca inima '' ca in nopțile când sunt epuizata. Simt ca mi crapă efectiv dacă o sa continui, o durere de genul, o simt ca un, , boț'' care se strânge acolo, dacă ați auzit expresia asta.. Și nu pot sa mai depun același efort la sala ca înainte.. Nu mi mai pot da voie sa fortez deloc, ca simt ca o sa mi bubuie inima. Adeseori nu încetează starea nici dupa mișcare.. Ma tine si toată ziua, si resimt tare când inspir mai profund.. Ce ar putea fi?!? Am neglijat atât timp repetiția asta pana mi am făcut ceva permanent ma tem. Mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.