dureri de genunchi si maini. Care este cauza?

07-04-2008
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
analize:colesterol 300;fibrinogen 440;vsh/2ore 8;bilirubina totala 1.20;albumina51, 7;alfa1:4, 2;alfa2:9, 3;beta12, 2;gamma22, 6;proteine totale7.50;ficat:lob dr:152mm;lobstg:70mm;rg cdl:leziuni incipiente de spondiloza cervico-toracala.l5 in varianta tranzitionala.transverse l5 hipertrofice.neoarticulatie transverse l5-s1 bilateral.accentuarea lordozei toracale.ce ar trebui sa fac?durerile au devenit cronice si imi trec doar cu ibuprofen pe care nu as vrea sal mai iau.orice medicament ptr reumatism, dat de medic imi face rau, medicul spune ca ar putea fi si ceva cardiovascular.mam cam saturat de internari si tratamente(experimentale)fara diag.clar.mentionez ca am 36 de ani si in urma cu 5 ani am nascut gemeni si de atunci sunt numai prin spitale.seara e cel mai rau pentru ca am dureri groaznice.stiti cum e la tara.dar nici cu bicicleta nu mai pot merge.am impresia ca se blocheaza genunchii si rar se intimpla si la soldul drept. va multumesc.
59 comentarii 12 Înainte ›
0
02-04-2009, ora 11:10
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
as dori, daca se poate sa raspunda un medic.dupa un an de zile situatia sa inrautatit, in sensul ca seara se umfla si mainile si picioarele, fara sa mananc sarat. mai nou este faptul ca ma dor ambele maini, genunchiul si laba piciorului pe stanga.medicul spune ca este boala poliartrozica.miau gasit si osteopenie si am facut trat. cu alfa d3 si ca.lactic.culmea e ca am inceput sa simt o fierbinteala in zonele amintite, inclusiv la cotul stang.
0
04-04-2009, ora 00:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In afara analizelor ati omis sa precizati un amanunt: inaltimea/greutatea.
Cu stima.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
04-04-2009, ora 23:25
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
domnule doctor, va multumesc pentru interes, inaltimea mea este 160cm, iar greutatea 48kg.analizele de mai sus sunt facute in februarie 2008, dar in sept.2008 am fost din nou in spital iar analizele au aratat asa: fibrinogen563, 8(200-400), leucocite9, 7, trombocite266, glucoza69, pcr<6mg, f.r<10, creatinina0, 8, total t4 144, tsh 0, 86, ht normal, gran70(30-65)vem94(80-100), hem33, 5(25-33), chem35, 5(28-40), rdw15, 1(8-13), hgb12, 6(12-16, 5), pdw36, 6, vsh normal, ca seric total 8.81(8.9-11.1), ast/got 13, fosfataza alcalina 93(90-280).analizele sunt facute, unele in spital, iar altele la un laborator de analize din afara spitalului, trimisa de medicul endocrinolog si dexa:la sold -2, 1, iar la coloana -1, 6.medicul endocrinolog s-a mirat ca nu au fost facute analize complete pentru depistarea unei probleme reumatologice.as vrea sa stiu, daca nu va suparati, parerea dvs.si daca un medic ortoped m-ar putea ajuta, daca as schimba medicul(alt reumatolog disponibil nu gasim in braila).
0
04-04-2009, ora 23:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Analizele arata o inflamatie nespecifica si este de competenta reumatologului sa va diagnosticheze, in primul rand pe baza examenului clinic. Osteopenia nu determina asemenea dureri si, oricum, cel mai bun tratament il constituie mentinerea unei bune forme fizice.
In cazul in care doriti sa consultati un reumatolog in Bucuresti, va pot recomanda unul, dar numai daca-mi scrieti un mail privat.
Cu stima.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-07-2009, ora 17:35
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna ziua, tuturor. am revenit dupa cateva luni sa va spun ca ma simt din ce in ce mai rau.cred ca stiu si care este cauza.am fost angajata intrun mag.alimentar, ca vanzatoare, unde am facut foarte mult efort, cred eu.am ridicat baxuri de legume(cca.30kg)si baxuri de sucuri, apa, etc.lucru care mi-a afectat si mai mult articulatiile.din cauza durerilor, a trebuit sa-mi dau demisia.nu am dorit, decat sa-imbunatatesc situatia financiara, dar m-am ales cu dureri ce nu-mi mai dau pace nici noaptea.sotul meu nu vrea sa ma creada, parintii mei se vaita mai ceva ca mine, daca incerc sa le spun ceva, nu stiu ce as putea sa mai fac.ca sa ma duc la doctor, nu am nici bani si mai rau nu ma pot intelege cu sotul meu, care nu ma crede.am ajuns sa imi ascund durerile, in fata lui, deoarece spune ca ma prefac.mama mea are si ea deformari la maini si picioare(aparute la menopauza), dar pe ea o intelege tata.cand ma enervez am senzatia ca ceva ma strange de mana si picior, pe partea stanga.chiar nu stiu ce as putea face, macar de as putea sa-mi conving sotul ca am aceste dureri.banii ii tine el, iar eu daca trebuie sa plec la medic, sunt dependenta de el, si trebuie sa-mi iau si fetitele(gemene)cu mine.astept un sfat de la cineva, oricare ar fi acela, este binevenit.va multumesc mult.
0
25-07-2009, ora 16:42
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna ziua, din nou, tuturor.tot astept sa imi raspunda si mie cineva, dar vad ca nimeni nu se uita la acest mesaj sau nu stie nimeni ce am sau ce ar trebui sa fac mai departe?cred ca si eu am fost un pic cam dura cand am scris mesajul de mai sus, dar aceea este realitatea care pentru unii este de necrezut.daca aveam intelegere de la sotul meu, in primul rind, poate azi nu mai scriam pe acest site, deoarece ma ajuta si ajungeam la medic unde mi se gasea, probabil un diagnostic si tratament, sa scap de aceste dureri care sunt groaznice, uneori.astept in continuare un sfat care sper sa-mi fie de ajutor.va multumesc tuturor si va doresc sanatate.
0
26-07-2009, ora 13:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
De ce nu consultati un reumatolog?
Va faceti atatea probleme inutil...
Toate aceste forumuri sunt utile, ofera informatii destule, insa nu pot niciodata substitui un consult specializat...
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-07-2009, ora 14:32
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna ziua, dl.doctor si multumesc pentru ineresul acordat.la ultima internare avuta in sept.2008(reumatologie), pe ext.scrie:boala poliartrozica, in obs. si acropatie tiroidiana, acesta din urma nefiind confirmat de medicul endocrinolog.dupa fiecare ext., reumatologul imi spunea ca nu stie exact ce am, ca analizele sunt bune si nu stie de unde pleaca aceste dureri.internari, in reumatologie, am tot avut, de 4 ani de zile, cate 2 pe an.am fost trimisa si la neurologie unde mi s-a spus sa ma intorc la reumatologie ca neurologic nu am nimic.am fost trimisa sa fac emg, la bucuresti, dar medicul neurolog de acolo nu a vrut sa-mi faca emg, pentru ca nu am nimic, din nou mi-a spus sa ma intorc la reumatolog.v-am scris aceste amanunte ca sa intelegeti de ce imi fac probleme.ca sa ajung la un reumalog, in bucuresti, nu imi pot permite, financiar vorbind.
0
11-10-2009, ora 14:30
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna ziua, din nou, tuturor.de curand am fost din nou la reumatolog, avand dureri acute la toate articulatiile, incluzand si jumatate de coloana, in sus, spre ceafa.i-am aratat si radiografiile de la maini si genunchi stang.pana sa ii arat rg-urile, mi-a zis ca si hipertiroidia da dureri articulare(desi endocrinologul spune ca nu), iar dupa ce am aratat rg-urile m-a intrebat daca imi cade parul, i-am raspuns ca da(eu credeam ca e de la stres) si atunci s-a sucit si mi-a dat sa fac doua analize:ac anti ccp si ac antinucleari.rezultatele vin peste 2 sapt.si atunci ma interneaza.pana atunci, am si eu o nelamurire:ce legatura are caderea parului cu durerile articulare?ce boala ar putea fi, care sa aiba ca simptom caderea parului?astept urgent un raspuns.sanatate tuturor.
0
11-10-2009, ora 15:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Revin: ploartralgiile descrise de D-voastra au cel mai probabil o cauza reumatologica. Exista asemenea afectiuni care evolueaza mult timp cu analize de sange strict normale.
Incercati sa cereti opinia si unui alt reumatolog.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si picior
0
11-10-2009, ora 15:31
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna ziua, dl.doctor.va multumesc mult pentru raspuns.sa stiti ca reumatologul mi-a spus ca ma va interna pe data de 26 oct.(dupa ce vin rezultatele acelor analize), se vor mai face unele analize(pentru actualizare), iar daca sunt tot bune, voi fi trimisa spre bucuresti.pana atunci va trebui sa astept.
0
13-10-2009, ora 11:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Inca o data va precizez: exista afectiuni reumatologice importante ce evolueaza mult timp cu analize de sange perfect normale. De aceea nu trebuie sa neglijati, ci sa consultati diferiti reumatologi. Mai multe pareri nu strica niciodata.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si picior
0
20-10-2009, ora 18:22
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna ziua, din nou, tuturor.dupa doua sapt.de asteptare au venit si rezultatele analizelor.acestea sunt:accp-3, 8 iar ana-negativ.intrebarea mea este:daca si analizele astea au iesit bune, ce fac mai departe?si daca ma interneaza, pe 26 oct., fac alte analize, ies si acelea bune, ma trimite la bucuresti, si acolo poate spune acelasi lucru.ce urmeaza, dupa aceea?ce alta cauza ar putea da durerile astea, pe care nu stiu cat am sa le mai suport?poate fi si ceva neurologic, desi trei medici au spus ca nu?astept un raspuns si doresc tuturor sanatate multa.
0
20-10-2009, ora 21:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Tocmai v-am raspuns mai sus: exista poliartrite seronegative, cu analize perfect normale.
Consultati un alt reumatolog.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg glezna si picior
0
20-10-2009, ora 22:33
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna seara, dl.doctor.va multumesc pentru raspuns.m-am gandit la ce mi-ati scris mai sus, in momentul in care am aflat rezultatele.asa ca nu-mi ramane decat sa astept trimiterea pentru bucuresti si voi vedea ce se va descoperi.credeti-ma ca nu doresc la nimeni sa treaca prin ce trec eu de 6 ani incoace.mai nou, de o sapt am dureri groaznice de cap, de la jum.spatelui pana in creier, dureri care uneori apar si noaptea.imi calmez durerile cu ibuprofen(de ceva timp nu l-am mai folosit) si cu paracetamol.dar durerea imi trece pentru o perioada scurta de timp(o ora, max doua).la coloana, durerea este ca si cum s-ar impinge in fata si nu pot respira normal.va rog, daca se poate sa va uitati un pic mai sus(la primul mesal al meu), la rezultatul rg.cdl si sa-mi spuneti daca acolo se vede cauza acestor dureri.va multumesc mult pentru ca ne ajutati, chiar si cu un sfat si pentru ca aveti rabdare cu noi.sanatate multa.ps.la noi, in braila, este o regula a medicilor.se cunosc intre ei si nu te primesc daca ai fost la un alt medic cu aceeasi specialitate.stiu asta sigur.cumnata mea a patito.
0
21-10-2009, ora 16:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Aveti toate motivele sa fiti nemultumita, insa puteti veni oricand in Bucuresti la un reumatolog.
In principiu pe radiografie se observa doar tarziu modificarile articulare.
Tineti-ne la curent cu evolutia situatiei.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-10-2009, ora 15:49
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna ziua.va multumesc pentru sfaturi si, cu siguranta, voi reveni.multa sanatate, doresc tuturor.
0
22-10-2009, ora 22:46
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna seara.va multumesc pentru faptul ca incercati sa ma ajutati, dar atata timp cat nu se cunoaste cauza durerilor articulare, de care sufar, de 6 ani, nu pot folosi nici un fel de aparat care ar putea sa imi amelioreze durerile.daca l-as folosi acum si mi-ar trece aceste dureri, as putea sa stau linistita(ca ma simt bine si nu m-as mai duce la medic), iar dupa ceva, timp, sa ma trezesc ca nu imi mai pot misca mainile sau, si, picioarele, iar cand ma voi duce la medic, sigur poate sa spuna ca nu mai are ce sa-mi faca.atunci ce voi face?dupa parereamea, cred ca mai intai, voi merge, deocamdata, pe mana medicilor(trebuie sa aflu cauza acestor dureri)si apoi, promit ca ma voi gandi si la bioptron.oricum, va multumesc.
0
27-10-2009, ora 21:42
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna seara, dl.doctor.asa cum am promis, am revenit cu rezultatele de la medic.am avut o internare de zi, in urma careia s-a pus si diagnosticul:discopatie lombara cu sciatica bilaterala si poliartrita reumatoida, la debut, in obs.rezultatele analizelor sunt:ana-neg, ;aaccp-3, 8u/ml(val.norm.3);hb-14, 1;ht-41, 6;leuc.-7, 4x10;n-79, 3;e-0, 2;lymf.-17, 5;mo-3;tromb.-265x10;vsh-8mm/1h;glicemie-65;ast-20;creatinina-0, 77;fr-10 10/ml;crp-24mg/l.mi s-a dat tratament pentru o luna de zile, apoi ma duc la control si repet si analizele.as dori daca se poate sa imi explicati si mie de ce a scris, la diag.pr la debut cand eu tip de dureri din 2004 si sa-mi spuneti si parerea dvs.cu privire la analize.trat.este:medrol, diclofenac si nexium.din cate am citit despre pr.nu ar trebui sa fie si vsh-ul mare?pe partea stanga(mana si picior)mai am o problema pe care medicul nu prea a luat-o in seama, si anume faptul ca pe langa durerile articulare, apare(mai mult la frig)o dif.de culoare a pielii si o temp.mai mica fata de partea dreapta.problema a aparut tot in 2004 si atunci am fost diagnosticata cu sinr.de scalen anterior.va multumesc mult.
0
27-10-2009, ora 23:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Analizele mentionate sunt normale, chiar si cele ce pot confirma o eventuala poliartrita reumatoida.
Pe de alta parte, deseori aceasta poliartrita poate evolua mult timp cu analize perfect normale.
In mod normal, dupa criteriile moderne stabilite de catre colegii reumatologi, prezenta tabloului clinic de Poliartrita Reumatoida, chiar avand analizele normale, impune un tratament de fond ( de tip Metothrexat), in absenta caruia distructiile articulare sunt rapide, masive si invalidante.
Parerea mea este ca ar trebui sa mai cereti opinia unui alt reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-12-2009, ora 17:54
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna seara, la toata lumea.am terminat tratamentul si nu am reusit sa mai ajung la medic, din cauza unor probleme personale.durerile de articulatii au devenit tot mai acute, iar in data de 25 dec.s-a intamplat ceva cu mine(de parca nu aveam destule), si anume;am cazut pe gheata, pe spate.m-am ales cu inchilozarea gatului si dureri cumplite cervicale, in dreptul bazinului si dureri abdominale.vreo doua ore am avut mainile si picioarele amortite, apoi si-au revenit.am crezut ca am paralizat, dar slava domnului ca nu a fost asa.acum am ramas cu durerea groznica si inchilozarea cervicala, durere si umflarea mainii si piciorului, partea stanga, si usoara durere abdominala.mana si piciorul le misc dar sunt umflate si dor.pana ajung la medic as vrea sa imi spuneti ce ar putea fi, mai ales ca am si celelalte probleme de sanatate.problema e ca nici nu ma pot apleca, nici nu ma pot urca sau cobori din pat.astept urgent un raspuns, dar va rog sa nu-l ocoliti, si doresc la toti multa sanatate si sarbatori fericite!
0
27-12-2009, ora 18:00
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
p.s.am uitat sa spun ca si durerea de bazin exista inca dar este usoara si sper sa treaca.iau ibuprofen de 300mg de doua ori pe zi, rar paracetamol si ranitidina.ma ung cu diclosal gel, fara a apasa.
0
30-12-2009, ora 22:08
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna seara tuturor.chiar nu mai raspunde nimeni la necazurile noastre?la cinci zile de la acea cazatura, inca ma doare coloana, de la gat pana la jumatatea spatelui si partea de jos cu solduri.adevarul este ca nici nu pot sta linistita, in pat deoarece am cele doua fetite care nu-mi dau pace si sincer nici eu nu-mi doresc sa ma mai vada, in dureri.cred ca s-au speriat cam tare.chiar mi-as dori sa-mi raspunda si mie cineva sa stau linistita pana pe 4 ian.cand voi merge la medic.va multumesc si va doresc un an nou cu sanatate, bucurii si impliniri ale dorintelor.la multi ani, tuturor!
0
31-12-2009, ora 10:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Din tot dialogul nostru de pe acest forum inteleg ca aveti, in sfarsit, confirmat diagnosticul de Poliartrita Reumatoida. Ceea ce nu inteleg este de ce nu aveti inca un tratament de fond (de gen Metothrexat, nu cortizonice precum Medrol care determina osteoporoza), care ar ameliora mult suferinta D-voastra.
In lipsa tratamentului de fond distructiile articulare sunt masive, rapide si irebersibile, insotite de o suferinta importanta.
Astept raspunsul D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-12-2009, ora 23:40
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna seara, dl.doctor si la multi ani!poliartrita a fost confirmata, dar medicul spune ca e la debut, pentru ca acum a iesit in analize.si inca ceva care ma macina:in radiografii la maini si picioare au aparut distructii articulare si inflamatii(asa am inteles ca sunt si inflamate).de ce dupa sase ani de dureri, din an in an mai accentuate, mi se spune ca e pr la debut?acum un an radiografiile erau normale.din ce spuneti dvs., exact cum am simtit si eu, medrolul nu-mi face bine, mai ales ca am deja osteopenie, iar medicul stie.dar, d-le doctor puteti sa-mi spuneti ce s-a putut intampla, la spate, pe coloana, in urma cazaturii, pe 25 dec.?am scris mai sus despre acest accident.va multumesc din suflet, ca incercati sa faceti ceva pentru noi, si ca aveti rabdare. cu noi.la multi ani!
0
03-01-2010, ora 20:06
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna seara, la toata lumea si la multi ani, din nou.am tot scris si eu ceva, de cateva zile, dar, dupa cum vad, mesajele mele sunt citite, si atat, nimic mai mult.oare chiar nimeni nu-mi poate raspunde?eu mai astept.totusi, va multumesc.
0
03-01-2010, ora 20:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Voi reveni cu cateva precizari:
- din cate precizati, aveti un diagnostic ferm, cel de Poliartrita Reumatoida. Nu stiu cat cunoasteti despre aceasta maladie, dar este una generala, a intregului organism, care afecteaza in mod particular si articulatiile.
- nu este vorba despre popularul "reumatism", adica degenerarea artrozica a articulatiilor, ci de ceva mult mai serios, in fapt un sindrom inflamator ce distruge lent si inevitabil articulatiile.
- in lipsa unui diagnostic precoce si a unui tratament de fond boala evolueaza catre distructii articulare masive si ireversibile, cu dureri importante, de tip invalidant. Singurul care poate incetini acest proces este tratamentul de fond (fie el Metothrexat, leflunamida sau agenti biologici), in rest fiind numai iluzii.
- nu mai conteaza gradul distructiilor articulare si motivul pentru care sunteti diagnosticata "la debut".
- aveti o singura prioritate si preocupare: tratamentul de fond. Chiar daca este agresiv, cu efecte secundare, este de neinlocuit.
- ma chinui de ani de zile sa determin pacientii sa efectueze consulturi la diversi reumatologi, iar motivul il simtiti pe propria piele: ati avut mereu analizele normale si ati fost ani de zile privata de un diagnostic corect si un tratament de fond corespunzator. De cele mai multe ori, chiar daca simptomatologia este tipica, cei mai multi reumatologi se multumesc sa constate normalitatea analizelor, sa infirma diagnosticul de Poliartrita reumatoida si sa priveze pacientii de sansa instituirii precoce a tratamentului de fond.
- in rest, preocuparile D-voastra sunt, va rog sa ma credeti, absolut minore... Intr-adevar, cortizonicele (de tip Medrol) sunt antiinflamatorii eficiente, care trebuie insa utilizate pe perioade scurte de tip, avand numeroase efecte adverse (printre care si osteoporoza, cu cresterea riscului de fracturi).
V-as invita sa cititi de pe topicul despre poliartrita de pe acest forum, sunt sute de pacienti care-si impartasesc experientele cu aceasta boala...
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-01-2010, ora 15:13
makeupyouremask
Nu este medic/terapeut
makeupyouremask
buna ziua! am o problema la degetul aratator, durere articulara, e umflat si doare.
0
08-01-2010, ora 17:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ati precizat nici un detaliu din cele cateva zeci, poate sute necesare:
- varsta, greutate, tip de activitate si sport
- localizarea anatomica a durerii
- tipul durerii, durata si intensitatea, modul de aparitie si cum o tratati
- antecedente de tip traumatic, metabolic, reumatologic, vascular, vertebral cervical etc.
- si intrebarile pot continua tot asa.
Fireste, este mai simplu, logi si comod sa vizitati un ortoped...
Cu stima.
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-01-2010, ora 20:22
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
buna seara, dl.doctor.in mesajele mele anterioare v-am scris despre o cazatura(pe 25.dec.2009), pe spate.am ajuns, in sfarsit, la medicul reumatolog, pentru durerile de spate dar si pentru tratamentul de poliartrita.si, surpriza, nu exista poliartrita!in urma analizelor s-a pus diagnosticul de:discopatie lombara cu sciatica bilaterala(a fost pus si pe 27.10.2009) si hipercolesteromie.a disparut diagnosticul de poliartrita.ce fac acum?nu am nici un calmant pentru durerile articulare(care au devenit mai groaznice)da, stiu, imi veti spune, din nou, sa schimb medicul sau sa merg la bucuresti.lucrul acesta mi-l doresc si eu, dar e imposibil.va transmit rezultatele de la rg.coloana:osteofite marginale incipiente, anterioare t5-t9.sacralizare l5.accentuarea lordozei lombare.medicul ortoped(am fost, in particular, fara stirea medicului reumatolog)a completat cu urmatoarele:contuzie coloana lombara, sechele boala scheuerman, in obs.lombalizare s1 si in obs.leziune menisc stg., gamba stg.analizele de sange:hb-15, 3;ht-48;leuc.-7, 1;n-67, 4;e-0;b-0;ly-28, 2;m-4, 4;tromb-269;vsh-10;gluc-60;tgo-15;colest-344;creat-0, 71;crp6.acestea sunt toate analizele facute pe 12.01.2010.ca tratament:xefo rapid:2cps/zi(farmacista mi-a spus sa iau 1cps/zi, nexium si simcavard 1cps/zi.intrebarile mele sant:pot sa mananc cu sare(daca incep xefo rapid)?ce parere aveti de ultimele investigatii facute?xefo rapid mi s-a dat pentru 10 zile, dar dupa aceea ce fac?nu mi s-a mai zis sa revin pentru tratament sau alte analize.durerile de coloana existau si inante(de copil, chiar)dar acum, de cand am cazut sant foarte acute si continuu.va multumesc si astept raspunsul dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns
59 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.