dureri de genunchi din copilarie

14-10-2011
Jasmyna
Nu este medic/terapeut
Jasmyna
buna seara. am 23 de ani si sufar de aceste dureri ale ambilor genunchi cam de cand imi pot aduce aminte. dar acum in ultima vreme, au inceput sa ma doare insuportabil, adica nu ii pot tine indoiti mult timp ca incep sa ma doara, daca stau pe scaun mai mult de o ra si ma ridic am probleme de mers, intepaturi la nivelul lor, chiar portoiunea superioara a genunvhiului. nu mai stiu ce sa fac. am ignorat aceasta probloema de atatia ani, oare cat de grav e defapt? am fost la un medic si mi-a spus sa fac injectii cu moldamin, desigur fara nici o radiografie macar. as vrea sa scap odata de durere si sa pot sta jos ca restul oamenilor.am uitat sa specific ca atunci cand efectuez flexia-extensia se aude un sunet de parca s-ar freca oasele intre ele, nu trosnesc, efectiv ca si cum s-ar dezlipi un scaiete de la pantoful sport.
3 comentarii
0
14-10-2011, ora 22:20
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
V-am trimis un mesaj privat!
0
15-10-2011, ora 01:53
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Jasmyna, citeste ce am scris la mesajul
http://forum.romedic.ro/prod/dureri_groaznice_de__genunchi_060833.html
0
15-10-2011, ora 16:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca trebuie sa va repet, pentru ca inca mai colportati informatii catastrofale, in masura sa provoace efecte nebanuite:
- streptococul beta-hemolitic afecteaza doar pasager articulatiile, fara nici o sechela articulara. Afectarea majora este cea cardiaca, si anume endocardita sau miocardita bacteriana (streptococica).
- nu exista practic decat rarissim (un caz dintr-un milion) o afectare articulara de origine bacteriana. Maladiile reumatologice au la baza o inflamatie, provocata de o recatie auto-imuna, care nu are nici o legatura cu infectia streptococica.
- inca o data va repet, streptococii nu distrug articulatiile, ci doar inima!!! Acesta este reumatismul articular acut, dar este numit impropriu "articular", deoarece afectarea este a inimii si nu a articulatiilor (care este doar pasagera si nu lasa sechele).
- maladiile reumatologice reprezinta cu totul altceva decat o infectie bacteriana, fie ea streptococica sau de alta natura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: