dureri de gat, cap, umeri

01-05-2007
bevero
Nu este medic/terapeut
bevero
De cativa ani am frecvente dureri in zona gatului, cefei, cap occipital si uneori umeri si brate. Am facut multe investigatii si analize si totul pare normal. La RMN totusi se specifica "hipoplazie de vermis cerebelar cu megacisterna magna" dar se mentioneaza ca nu sunt modificari patologice. Ar putea fi totusi aceasta cauza? RMN cervical normal, analize normale, tensiune normala. Varsta 26 ani. Durerile nu cedeaza la analgezice si sunt mai violente in unele zile, in altele se amelioreaza, dar revin apoi.
14 comentarii
0
02-05-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Durerile descrise nu par a fi legate de o afectiune a cerebelului (leziunile la nivelul cerebelului sunt insotite de ameteala, mers serpuit, tulburari de coordonare ale membrelor, etc. ). In schimb, poate fi vorba de o nevralgie Arnold (care se localizeaza la nivel occipital, posibil insotita de o nevralgie a plexului brahial (a nervilor ce pleaca de la nivelul coloanei cervicale spre brate). Pe langa antiinflamatorii (oral si local) se pot face proceduri balneo-fizioterapice, electrostimulare, acupunctura (in conditiile in care testele neurologice si viteza de conducere nervoasa sunt normale).
0
08-08-2009, ora 20:09
nadiad
Nu este medic/terapeut
nadiad
De cateva luni simt dureri in gat la inghitit, ureche, deasemenea toata partea dreapta a capului, si gat exterior, tot dreapta.Nu sunt constante, ma doare cand in jurul ochiului, cand pe langa nas, altadata partea exterioara a capului, a gatului si submandibular.Am facut radiografie sinusuri, eco glande salivare, consult ORL si la chirurgie maxilofaciala.Toti spun ca nu e nimic.Mi-au dat antiinflamatoare, antialergic, spray nazal, antibiotic zanocin si doxiciclina si tot degeaba.Durerile nu sunt extrem de mari dar ma doare tot timpul cate ceva din jumatatea dreapta si ma gandesc la tot felul de afectiuni.O sa merg la neurolog dar oare poate fi ceva ft grav? Exista posibilitatea sa scap de aceste dureri ca ma innebunesc deja?Nu am ameteli nici tulburari de coordonare ale membrelor.
0
22-08-2009, ora 07:54
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Poate fi vorba, e drept mai rar, de o migrena atipica sau de o nevralgie faciala.
0
23-08-2009, ora 17:14
Ruxandra95
Nu este medic/terapeut
Ruxandra95
Acelasi lucru am patit si eu, dar la inceput acuzam doar dureri de gat pe partea dreapta, in special daca inclinam capul pe spate si nimic altceva. Am crezut ca motivul nu a fost altul decat o miscare gresita a gatului. Acum 5 zile am fost "bruscata", impinsa si am acuzat dureri puternice de gat, dar la fel, in partea dreapta. In ultima vreme am avut tot mai des dureri de cap, in special la nivelul tamplelor sau al lobului occipital. Astazi m-am simtit toata ziua slabita si obosita. La un moment dat a inceput sa ma doara capul, in dreptul tamplei, apoi spre gat si acum ma doare umarul. Simt ca si cum as fi umflata in partea dreapta, de la tampla, ureche, gat, umar...Am citit despre nevralgii, migrene si altele, dar nu am prezentat decat ameteala, oboseala, cefalee. As vrea sa stiu daca este nevoie de un control anume si ce afectiune credeti dumneavoastra ca prezint. Va multumesc.
0
25-08-2009, ora 14:59
nadiad
Nu este medic/terapeut
nadiad
Draga Ruxandra, eu am fost in final la neurochirurg care m-a trimis la RMN. Rezultatul de la RMN e bun insa nu am apucat sa merg din nou la neurochirurg sa citeasca CD-ul.
0
03-11-2009, ora 19:54
dimache
Nu este medic/terapeut
dimache
Buna seara.De cateva zile mi-a intepenit gatul.Nu pot sa-mi aplec capul, si sa -l intorc.Durerea sa prelungit si in umarul drept si in jos spre omoplat.si seara chiar nu stiu cum sa ma asez in pat ptr somnul de noapte.Mi-e greu sa ridic capul de pe perna.Am folosit unguent bengay, dar prea putin mi-a ameliorat durerile.In momentul de fata simt o durere intensa de-a lungul claviculei.Ce credeti?
0
06-11-2009, ora 02:55
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Durerea si contractura muschilor gatului, numita si torticolis poate fi data de expunerea la curent sau de o afectiune a coloanei cervicale. Pe langa unguente, se pot folosi antiinflamatorii gen Ketoprofen si musculo-relaxante ca Mydocalm. O radiografie cervicala si eventual procedurile de fizioterapie pot fi utile.
0
31-08-2010, ora 17:49
mitimarius
Nu este medic/terapeut
mitimarius
Am si eu o problema.De cateva luni aproape un an m-a doare in zona cefei.M-a doare mai ales cand imi intorc capul.Si culmea ca dimineata nu m-a trezesc cu durere ci apare dupa-amiaza si dispare seara.Nu stiu ce poate insemna asta.Capul nu m-a doare mai niciodata poate doar in spate si durerea coboara pana in zona umerilor, dar nimic mai mult.Stari de greata nu am cu ochii nu am probleme.Nu stiu ce poate fi.?!
Am uitat sa spun am varsta de 16 ani.
M-a puteti ajuta cu un raspuns?
Va Multumesc Mult!
0
01-10-2010, ora 06:49
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Poate fi o contractura a muschilor din zona cefei data de o pozitie vicioasa a coloanei cervicale in timpul scrisului sau o scolioza dorsala. Ar trebui facuta o radiografie de coloana dorsala, si tratament fizioterapic.
0
26-10-2010, ora 19:26
andrei79
Nu este medic/terapeut
andrei79
Buna seara!Am o mare problema.Acu 10 zile m-am trezit cu dureri mari la gat -nu puteam sa intorc capul spre stanga sau dreapra, nici in jos, dureri groaznice.Apoi au aparut dureri in umar si bratul drept.
Am fost la doctorul de familie, la spital, am facut masaj si acupunctura-am luat anti - inflamatorii, relaxante pentru muschi--nimic.Unii zic ca am un nerv prins intre muschi si intins, altii ca sunt muschii contractati- dar nimeni nu poate face nimic.mi_au spus sa astept pana cand o sa-si dea drumul natural.Nu mai pot sa astept si mor de durere.

...Va rog sa ma ajutati--care credeti ca este problema si ce pot fae sa nu ma mai doara
0
22-12-2010, ora 08:46
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Acesta este un torticolis - daca reapar aceste episoade este util de facut un RMN al coloanei cervicale.
0
17-01-2011, ora 18:59
bogdan andrei
Nu este medic/terapeut
bogdan andrei
Buna ziua, ma numesc bogdan am 21 de ani, am avut niste dureri de cap (de la 1- 10, durerea era de 3), desupra fruntii simteam o presiune, o durere, si in spatele ochilor, (de ex: dc vream sa ma uit in sus fara sa imi misc capul, ma dor ochii), cam 3- 4 zile m-a durut capul, (am zis ca e de la leptop, dupa nu am mai stat la leptop si am inceput sa citesc, dar dureriile au continuat), am inceput facultatea nu ma mai doare capul ca inainte, durerea a mai scazut. In caz ca dureriile de cap cresc ce ar trebui sa fac?, sunt speriat de tumori si chestii de genu... astept un raspuns, multumesc mult
0
15-06-2011, ora 22:24
caragia
Nu este medic/terapeut
caragia
Buna ziua. As fi recunoscatoare sa primesc un sfat de la dvs. Am 39 ani, iar de 3 ani ma chinui cu dureri zilnice in zona omoplatilor, umerilor, cefei. Am facut mai multe investigatii, toate tratamentele primite de la medici, dar nici o schimbare, nimic nu-si face efectul, dimpotriva, durerile se agraveaza mai mult. Nu stiu ce ar mai trebui sa incerc, am luat tot felul de antiinflamatoare, fizioterapii, masaj, gimnastica, tratament cu biorezonanta magnetica, ozonoterapie, masaj cu seragem zilnic si. nimic. Iar in ultimul timp durerea s-a extins pe partea de sus a mainilor si la subsuori. Care ar putea fi cauza acestor dureri si cum sa scap de ele? mersi mult
0
25-11-2012, ora 11:35
HAndreea
Nu este medic/terapeut
HAndreea
Buna ziua!
Ma numesc Andreea si am 16 ani. Acum doua zile am avut dureri in zona cefei in partea stanga. Ma durea foarte tare daca intorceam capu brusc sau in stanga. Ieri durerea de cap ma lasat dar au inceput sa ma doara bratele iar astazi ma doare umarul drept si putin si bratele. Nu stiu care sunt motivele. Dureri ale cefei am mai avut si in trecut doar ca ma durea toata ceafa si doar o zi. Ma puteti ajuta cu un rapuns?
Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Cum să-ți relaxezi rapid gâtul
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  •