dureri de degete

21-05-2012
aurora barbu
Nu este medic/terapeut
aurora barbu
buna ziua va rog sa ma ajutati de vreo 2 luni mi se blocheaza incheieturile de la degetul inelar si mic
acum mai nou numai de la degetul inelar si nu pot sa-l desfac numai dac il desfac eu.e foarte tare..parca teapan si ma doare foarte dare in momentul in care il defac
si mi se intimpla mai ales noaptea.am fost la medic si o zis ca poate e de la munca l-am fortat.nu stiu dar acum nu mai lucrez de cind mi se intimpla si tot asa contnua
va multumesc
4 comentarii
0
21-05-2012, ora 19:50
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
se pare a fi o boala numita digitus saltans, operatie de 5 minute in anestezie locala si trece pentru totdeauna. cautati un chirug care se pricepe la chirurgia mainii
0
21-05-2012, ora 20:58
aurora barbu
Nu este medic/terapeut
aurora barbu
multumesc pt sfat asa o sa fac o sa caut un chirurg bun.dar din ce cauza se intimpla ?
0
21-05-2012, ora 22:51
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
originea bolii nu este clara, unii zic ca la origine stau microtraumatizari a tendoanelor flexorilor care s-au vindecat cu cicatrici, altii zic ca e de origine inflamatorie.
idea este ca tendoanele flexorilor sunt stabilizati pe traiectul lor de inele (ca si cum este stabilizat firul pe undita). daca tendonul se ingroasa intr-un punct trece mai greu prin aceste inele, dupa un timp inelul devine prea strampt si numai cu forta va trece tendonul ingrosat prin ea (sau deloc). trebuie taiata inelul si tendonul se va misca liber
0
22-05-2012, ora 12:51
aurora barbu
Nu este medic/terapeut
aurora barbu
va multumesc pt raspuns si va doresc sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoartrita ar putea fi prevenită prin dietă și sport
  • Nanotehnologie pentru detectarea biomarkerilor moleculari ai osteoartritei
  • Ce modificări dietetice sunt eficiente pentru reducerea simptomelor osteoartritei?
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •