dureri de coloana si reumatism acut

25-10-2011
ellenya
Nu este medic/terapeut
ellenya
Buna ziua.Am o intrebare si va rog foarte mult sa ma ajutati.De ceva vreme am dureri in zona coloanei dorsale, ca sa fiu mai specifica exact pe vertebre.Aceste dureri apar mai ales cand stau prea mult in picioare si este mai mult ca o amorteala, o presiune in acea zona.De asemenea durerea apare la atingerea locului respectiv.Initial am crezut ca este o lovitura, dar durerea persista.De asemenea, in momentul cand stau mai mult timp pe spate sprijinita de o perna, partea stanga a pelvisului imi amorteste, iar cateodata chiar si piciorul.As vrea sa stiu daca se poate ca la 21 de ani sa sufar de hernie de disc?acum 3 ani am facut moldamin impotriva reumatismului actut, ar putea aceasta boala sa imi afecteze coloana?credeti ca ar trebui sa ma consulte un doctor?Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
25-10-2011, ora 23:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Simptomele descrise sunt comune sindromului compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, ar fi logic sa consultati un neurochirurgului, in vederea stabilirii diagnosticului si tratamentului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
26-10-2011, ora 12:12
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
Va spun din experienta cu fiica mea, care la 18 ani a fost diagnosticata eronat cu poliartrita;ea avea de fapt borelioza; 2 ani am umblat prin tot felul de clinici si in final am gasit un infectionist de exceptie, pe dr.Ion de la Constanta.Mai ales ca ati avut reumatism articular acut.Mergeti si la neurochirurg, faceti Rmn ;d-l doctor stie mai bine, dar faceti si testele de infectii latente, acestea nu ies in analiza ASLO.
0
26-10-2011, ora 16:27
ellenya
Nu este medic/terapeut
ellenya
Multumesc foarte mult.Am sa merg la o consultatie sa vad despre ce este vorba, sper sa nu fie ceva grav, deoarece vreau sa plec in Franta la lucru intr-un abator si nu as vrea sa renunt la acest post. desi, credeti ca daca as avea hernie de disc ar trebui sa renunt?imi va afecta aceasta boala viata in viitor, de exemplu atunci cand ma voi hotara sa am un copil?Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: