dureri de cap la frig

26-06-2012
bizubacgabri
Nu este medic/terapeut
bizubacgabri
Buna ziua,
Dl.Doctor, va prezint problema mea :
-am dureri de cap la temperaturi reci, relativ calde(sub 18-20gradeC!!!) si la curenti de aer:
-daca acopar capul cu un fes sau daca pun mana calda pe crestetul capului durerea se diminueaza treptat.Trebuie sa stau f.des cu capul acoperit;
-toamna se accentueaza, iar iarna dupa 1-2 ore de stat afara cu caciula groasa trebuie sa intru intr-o incapere caldauroasa.Daca stau mai mult timp simt frigul ca patrunde in cap si apoi se intampla sa apara inflamarea rinului, uneori si a amigdalelor.Urmeaza tramentul cu antibiotice, aerius... si dupa 4-5 zile trece durerea;
-ultima data am facut C.T.la cap si s-a vazut doar o usoara inflamare a rinului, desi durerile au fost f.pronuntate;
-noaptea (si vara) daca nu pun fes pe cap, ma trezesc cu dureri de cap, care, daca acopar capul dispar dupa un timp;
-deci sunt f.sensibil la frig la cap;
-ar mai fi si o circulatie sanguina periferica(picioare) slaba.
Va rog sa-mi dati un sfat.Va multumesc!
9 comentarii
0
26-06-2012, ora 20:46
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
aceeasi sensibilitate o am si eu la curentii de aer, prin masina, pe la geamul deschis, in vant, nu mai zic de ger sau soareca nici acolo nu mi e bine, simt durere si parca mi se inflameaza si fata...din pacate nu am gasit solutii
1
28-06-2012, ora 06:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie exclusa posibilitatea unui reumatism
faceti ASLO, factorul reumatoid, hemoleucograma completa care o sa ajute si la depistarea unei anemii
2 verificati tensiune arteriala si daca e cazul luati ( ginseng..s.a tonizante pentru a normaliza tensiunea si circulatia sangvina
3 schimbati regimul alimentar si de hidratare pe unul corect ales si bine echilibrat
0
30-06-2012, ora 10:59
bizubacgabri
Nu este medic/terapeut
bizubacgabri
Va multumesc mult dl.doctor, voi face analizele respective si o sa va comunic rezultatele.Ar fi relevant un CT la cap pt circulatia sanguina? Multumesc!!!
0
01-07-2012, ora 23:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru circulatia sangvina se face Angiografie
0
28-04-2014, ora 15:37
AlexndruGavanu
Nu este medic/terapeut
AlexndruGavanu
Buna domnule doctor si pacienti.In cele dintai doream sa va intreb dragi pacienti colegi de suferinta daca ati gasit rezolvare problemelor dumneavoastra care sunt identice cu cele pe care le experimentez si eu.am 31 de ani si de cca 11 ani am dobandit aceeasi sensibilitate pe care o resimtiti si dvs la nivelul capului..pentru a enumera si alte date despre situatia mea voi adauga ca am fost operat de amigdale, cam in aceeasi perioada au inceput sa apara si probleme la rinichi, respectiv litiaza urinara cauzata indeosebi de aer rece, frig.astfel trebuie sa port si caciula foarte des si sa imi leg si in jurul braului o haina care sa imi tina cald.Circulatia periferica nu este nici ea foarte buna, iar inima sufera de o afectiune numita bradicardie, cca 50-60 batai pe minut.
Acum cateva zile am fost la medicul ORL de la clinica Medlife pentru investigatie.Cu ajutorul endoscopului nu a descoperit nimic anormal si m-a trimis sa fac o analiza la cabinetul de imagistica punand un diagnostic prezumtiv de rinosinuzita maxilara cronica.
Domnule Doctor sunt curios daca investigatia imagistica pe care urmeaza sa o fac este una de natura a clarifica natura afectiunii cronice de care sufar.va multumesc.
Cu stima, Alexandru G.
0
28-04-2014, ora 21:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. posibil operatia de amigdale a fost facut putin prea tarziu si s.au instalat complicatiile de la streptococ.., posibil era cazul de tratamente de durata cu Moldamin
2 examenul CT.. poate sa arate daca este o sinuzita mai serioasa dar poate sa arate doar o ingrosare de mucoasa ..si in acest caz o sa fie niste bani aruncati si fara un rezultat concret pentru tine...
3 cred ca este cazul de investigat coloana cervicala
de investigat tractul digestiv si de abordat un regim alimentar foarte strict, care sa ajute organismul sa isi recapete imunitate necesara si forta de a lupta cu problemele inflamatorii
cred ca e cazul sa renunti in totalitate la lactate, fructe citrice, sucuri.s.a produse ce modifica PH.ul spre acidoza...
0
29-04-2014, ora 10:08
AlexndruGavanu
Nu este medic/terapeut
AlexndruGavanu
Multumesc mult de raspuns.Sa stiti ca am fost un copil bolnavicios intr-adevar, raceam foarte des si complicatiile la amigdale au fost nenumarate.am schimbat multe antibiotice si am facut injectii sute sute cu penicilina si moldamin.Tot in copilarie am avut si o scarlatina soldata cu o complicatie la rinichi.Amigdalele au fost operate la varsta de 18 ani si a fost o operatie complicata, fiind nevoie de o duba interventie cu anestezie in timpul operatiei.dupa operatie medicul mi-a spus ca aveam amigdalele unui adult de cca 30-40 de ani..Doream sa va intreb daca analiza coloanei cervicale trebuie facuta tot in mod CT, asta ca sa stiu cui trebuie sa ma adresez in continuare.Va multumesc inca o data.Gava Alexandru
0
29-04-2014, ora 13:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
m, edicul de la reumatologie stie mai bine daca este suficient o simpla radiografie sau CT
0
08-12-2021, ora 20:40
robert_1978
Nu este medic/terapeut
robert_1978
Buna ziua. In jur de 2 săpt ma confrunt cu o durere înțepătoare in spatele ochiului drept, care iradiază cu timpul și în fața doar pe partea dreaptă. Durerea nu cedează la Nurofen, algocalmin, tramadol, etc. doar la tablete pentru migrena. Însă după câteva zile durerea reapare, lucrez afara, la aer rece de multe ori transpir la cap, Nas înfundat pe partea dreaptă, mucozitate transparenta, curgeri de nas, uneori sânge la suflarea nasului. Ce mă sfătuiți, care ar fi problema? Va mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  • Sensibilitatea la frig (intoleranța la frig)
  •