dureri de cap in ceafa

12-03-2009
Horceag Raluca
Nu este medic/terapeut
Horceag Raluca
Buna ziua! Ma numesc Raluca H., am 40 de ani, si problema mea este: din 1994, am inceput sa fac atacuri de panica, la moartea tatalui meu (infarct), m am speriat tare.Am facut tratamente cu seroxat, xanax, homeopate, naturiste, iar in momentul de fata iau coaxil (din decembrie), prescris de un medic psihiatru.Ma simt bine, dar ce mi se intampla de vreo 2 luni, dar nu zilnic, am perioade cateva zile ma doare capul in ceafa, am palpitatii, uneori simt ca mi se face rau asa din capul pieptului (fara greturi), numai asa ca la ulcer, si incepe sa mi se inroseasca fata, urechile si putin deasupra pieptului, uneori am niste ameteli usoare, alteori e doar durerea de cap in ceafa.Mentionez ca nu am mai fumat de aproape 5 ani, in schimb acum am inceput sa fumez cam 2 tigari pe zi.MI e pofta.Nu stiu de ce.Uneori am acufene, sau am un poc in urechi.Am avut insomnii, acum adorm mai greu.Uneori am cosmaruri.Lucrez la o firma de catering.Nu am o munca f solicitanta.Scriu destul de mult.Ma ingrijoreaza aceste dureri de cap, care au devenit aproape in fiecare zi, si aceste inrosiri si fierbinteli.Poate sa inceapa o perioada de premenopauza? Poate sa fie din cauza faptului ca stau aplecata si scriu f mult, cam 2, 3 ore pe zi, faptul ca traiesc in stres, ca toata lumea de altfel?Imi iau tensiunea zilnic, si am mereu 12 cu 6, 7 sau 11 6, dar pulsul este mereu 80, 75, uneori 90.Am discutat cu psihiatru si mi a spus sa le ignor.Dar ele nu ma ignora pe mine.Am si o stare de oboseala mai pregnanta.Mentionez ca lucrez din noiembrie si din 1997 si pina acum 5 luni nu am mai lucrat deloc.Uneori simt ca respir mai greu.Am luat si microser, dar nu stiu daca ma ajutat f mult.Acum spre exemplu, ma doare f tare capul si in ceafa si in tample.si sunt rosie la fata, si imi arde ceafa, spatele.Mi ati fi de mare ajutor daca mi ati raspunde.Ar trebui sa fac alte examene medicale?Multumesc pentru ajutor
1 comentarii
0
13-03-2009, ora 11:30
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Cu siguranta trebuie aflata cauza acestor dureri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.