dureri de cap

03-04-2007
silverbullet
Nu este medic/terapeut
silverbullet
Buna ziua! De aprox 3 sapt ma doare capul destul de tare, in medie cam 3 zile pe sapt...in ziua in care apare durerea (de obicei incepe inca de la primele ore ale diminetei) ma tine toata ziua. Durerea de cap se manifesta astfel: toata zona de sus a capului, inclusiv fruntea si o apasare a ochilor. Nicioadata nu apare deci durerea in spatele capului (ceafa) si nici la tample. In zilele in care nu ma doare efectiv capul, am o stare de ameteala: nu foarte puternica, n-am probleme de echilibru sau ceva de genul acesta, dar imi da o stare de buimaceala in timpul mersului si in privire. Va multumesc anticipat si astept cu interes raspunsul dvs.
1 comentarii
0
09-04-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru a vedea despre ce e vorba e necesara o radiografie a sinusurilor frontale (posibil sinuzita) si un control oftalmologic insotit de un examen al fundului de ochi. Daca nu aceasta este cauza, atunci probabil e o cefalee de tensiune (pe fond de stress) care se trateaza cu antalgice (Aulin), complexe de vitamina B si magneziu, eventual Piracetam (Nootropil). Doar daca durerea a aparut in urma unui traumatism cranian, nu cedeaza la medicatie sau e insotita de varsaturi si se accentueaza se impune efectuarea unei computer-tomografii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.