dureri de cap, ameteli, apasare in crestetul capului

24-09-2013
enica
Nu este medic/terapeut
enica
ma confrunt cu o problema de 1 luna am o durere de cap o apasare in crestetul cpului o senzatie de gadilare in creier oboseala ameteli parca as fi pe o alta lume ma gandesc la toate bolile posibile cand incepe durerile astea de cap mentionez ca am muncit in constructii, a inceput cu o durere de la ceafa dupa o senzatie gadilicioaasa la ceafa si sa mutat in crestetul capului cand ma lasa cand ma ia nu stiu ce sa fac cand ma ia durerile trebuie sa ma scol din pat ca parca zbor ma duc in toate colturile camerei. ma puteti ajuta contactatima - va rog mult astept raspuns...
13 comentarii
0
24-09-2013, ora 22:42
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Va recomand sa mergeti la medicul dvs de familie sa va dea trimitere la neurolog, de asemenea s-ar putea sa fie si de la coloana vertebrala dar acest lucru tot un medic va va spune dupa ce va consulta sau poate fi de ordin psihic anxietate, somatizare
0
25-09-2013, ora 11:49
enica
Nu este medic/terapeut
enica
eu pe data de 22 iulie am plecat in romania sami refac casa am muncit in constructii ma durea umpic osul cefei dupa dureri in spatele capului dupa eram ametit tot timpul cateodata seara ramaneam si fara aer cand si nu faceam nimik stand la pc ma speriam nu stiam ce sa fac, faceam un dush si imi reveneam dar a tot continuat acum mi-a disparut febra si lipsurile de aer doctorul tot mia dat niste pastile pentru cervicala si antistress dar tot nu mi-au trecut acum tot continua de exemplu acum sus in partea dreapta a capului simt o mica gadilare ca si cum ar fi un fir de iarba care ma gadila si nu scap de chestia asta nu e ca o durere dar e insuportabila parca inebunesc, mentionez ca doctorul mia luat presiunea si era 145/ 90 mi-a spus ca era cam mare pentru ani mei eu cred ca sar putea sa fie din cauza aia, ca tot timpul simt o presiune in crestetul capului nu stiu ce sa mai fac si doctori astia din italia sunt asa de prosti nu stie cu ce sa te ajute ma trimis la neurolog si mi-a scris pe foaia aia cfalee de tip tensiv, lesinuri, si pierderea echilibrului, nu stiu ce sa mai fac durerea aceasta insuportabila ma terminat imi vine sa ma omor numai pot nu stiu de la ce a venit si la ce am daunat asa grav mentionez ca am doar 18 ani multumesc foarte mult pentru toate sfaturile doamna ioana.
0
25-09-2013, ora 12:00
enica
Nu este medic/terapeut
enica
am citit umpic pe net despre anxietate si cam pare cazul meu cam aceleasi simptome le am si eu, probleme cu digerarea, calduri in zona mainilor si picioarelor disconfort in zona pieptului oboseara si altele problema e ca ma simt eu in reluare si auzul parca mil simt incet parca ma simt confuz mi-e si frica sa es din casa sa nu cad in mizlocul strazi cand imi vin durerile de cap eu peste 2 saptamani vin in romania si chiar as vrea sa vin la cabinetul dumneavoastra ma confrunt cu o situatie foarte grava si chiar as vrea sa scap repede ca numai pot suporta.
0
25-09-2013, ora 13:07
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Multa sanatate si liniste interioara !
0
25-09-2013, ora 13:11
enica
Nu este medic/terapeut
enica
multumesc mult, nu imi recomandati pastile nimic? sau trebuie doar sa ma odihnesc si sa uit de tot ? sa fiu relaxat???
0
25-09-2013, ora 18:23
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
nu pot sa recomand pastile, nu e de competanta mea sunt psiholog, nu psihiatru
Va pot recomanda doar magneB6, odihna si de ce nu si sport
0
25-09-2013, ora 20:12
enica
Nu este medic/terapeut
enica
ok multumesc, azi chiar ma simt mai bine de cand am vb cu dumneavoastra o seara buna.
0
25-09-2013, ora 23:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ enica

Sa mergeti neaparat si la un consult oftalmologic.
0
26-09-2013, ora 11:55
enica
Nu este medic/terapeut
enica
si ce iti face la un control oftalmologic ??? azi dim chiar mam trezit cu o durere apasatoare in crestetul capului ca un cerc in cap care ma apasa si cu o gurere de gat muschi ma dor foarte tare.
0
26-09-2013, ora 12:59
enica
Nu este medic/terapeut
enica
de azi dim in continu numai pot o presiune care ma impinge ma doare si pielea capului nu stiu ce poate fi..
0
26-09-2013, ora 19:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ enica

La un consult oftalmologic, te pune sa te uiti printr-un aparat si prin niste lentile, ca sa stabileasca daca ai nevoie de ochelari sau nu.
Durerile pot fi si din cauza ochilor. In momentul in care pui lentilele potrivite, durerea e luata "cu mana" si nu mai ai probleme.
0
26-09-2013, ora 19:27
enica
Nu este medic/terapeut
enica
am inteles iti multumesc chiar maine o sa ma duc la spital sa vad daca pot face controlul, mam pus umpic la somn ca simteam ca imi bubuie capul acum ma simt bine fara nici o durere doar umpic de ameteli..
0
18-10-2013, ora 23:07
bianca marissa
Nu este medic/terapeut
bianca marissa
Buna seara !!va rog ajutati-ma ! De aproximativ 2 saptamani am o durere usoara in toata partea dreapta a capului impreuna cu partea dreapta a maxilarului (osul de llanga ureche la cascat de exemplu ) si de ieri un disconfort in zona amigdalitei drepte !V a multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •