dureri de calcii la copil de 8 ani

21-08-2013
beleaua13
Nu este medic/terapeut
beleaua13
am un baietel de 8 ani care practica inotul si are dureri de calcii. doctorul ortoped mi-a zis ca poate face inot deprece e din cauza cresteri etc etc.. ce sfat imi dati in legatura cu acest diagnostic..deficiente de crestere sau ceva de genul..
7 comentarii
0
21-08-2013, ora 08:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La aceasta varsta durerile calcaneene sunt expresia maladiei Sever si sunt legate de supra-solicitarea mecanica (sunt caracteristice copilului de 8-12 ani, supra-ponderal si/sau sportiv).
Ce greutate/inaltime are copilul??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-08-2013, ora 12:59
beleaua13
Nu este medic/terapeut
beleaua13
Buna ziua domnul doctor... multumesc pentru raspuns... are 40 kg si inaltime...1.45 la virsta de 8 ani impliniti..e destul de inalt pentru virsta lui... dar nu as merge pe supraponderabilitate... nu cred ca e gras la aceasta inaltime..citeva luni... mai precis 3 a facut si fotbal si acolo au inceput durerile... multumesc si astept indicatii daca sunt... respectuos..Dan Belghiru
0
22-08-2013, ora 13:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum va precizam in raspunsul precedent, tratamentul este unul de tip cauzal, adica se orienteaza catre originile afectiunii: repaus sportiv absolut timp de 6-24 de luni si normalizarea greutatii.
Nu exista un alt tratament, medicamentele fiind excluse din ecuatia vindecarii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-08-2013, ora 10:14
beleaua13
Nu este medic/terapeut
beleaua13
asta incluzind si renuntarea la inot????doctorii au spus ca este indicat... intreb pentru a-mi lua toate masurile sa nu ramina cu sechele... multumesc...
0
23-08-2013, ora 11:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nuuuu...
Inotul este permis, deoarece nu solicita masiv insertia tendonului calcaneean.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-04-2014, ora 14:10
dimitriubogdan
Identitate neconfirmată
dimitriubogdan
Durerea de calcaii la innotator este ceva normal, mai ales ca a practicat inainte un sport care solicita bazinul in sens invers. Sportul acesta este foarte frumos si trebuie continuat dar cu o mica precizare - dupa antrenament sa faca exercitii de streching usor pentru ischiogambieri si triceps sural. Nu va mai avea dureri - doar cinci minute de exercitiu.

Cu respect,
Dimitriu Bogdan
profesopr biomecanica si tehnici protezare
0
13-04-2014, ora 22:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La aceasta varsta durerile calcaneene sunt expresia maladiei Sever si sunt legate de supra-solicitarea mecanica (sunt caracteristice copilului de 8-12 ani, supra-ponderal si/sau sportiv).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •