dureri de articulatii, mai accentuate in partea dreapta

21-11-2009
dragos irina
Nu este medic/terapeut
dragos irina
buna ziua. am dureri la sold, mai accentuat dreapta.si inghinal, cateodata am dureri si la osul iliac. am fost la ortopedie si la raze. diagnostic:coxatroza bilaterala -tratament:Nemesulida, Arcoxia, Ketoral 1/ zii.Dupa 2 zile m-am umflat sub ochi, dupa 5 zile tot corpul si atunci am intrerupt tratamentul.durerile au revenit. Ce ma deranjeaza mai tare sunt dureriile intense la umar, sold care apar in a doua jumatate a somnului indiferent ca e noapte sau zi. Am fost operata de 2 ori cu hernie de disc L4-5, odata st. si dupa 10 ani dr. Recent mi s-a facut rezectie la glanda tiroida (gusa nodulara). Am facut si masuratoarea prin metoda DEXA...T-Score:-1, 4 Z-Score:-0, 8. Va rog sa ma sfatuiti, unde sa ma duc. Va mulumesc!
5 comentarii
0
22-11-2009, ora 16:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Din descrierea sumara pe care o postati, cel mai probabil este vorba despre o simptomatologie de tip radicular (hernie de disc), dar si coxarrtroza determina dureri inghinale.
Consultati pentru inceput un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-11-2009, ora 20:14
dragos irina
Nu este medic/terapeut
dragos irina
Va multumesc pt. raspuns! Pentru dureri la umari si sold care apar numai in timpul somnului...si numai pe partea pe care sunt culcata...si care nu raspund la antiinflamatoare (care-mi sunt prescrise pt. coxartroza sau durerile frecvente de spate) unde sa ma adresez? Va doresc o seara placuta !
0
23-11-2009, ora 21:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa dupa cum va precizam, adresati-va mai intai neurochirurgului.
Cu stima,
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-11-2009, ora 17:31
scorohod
Nu este medic/terapeut
scorohod
buna seara.am dureri la incheieturi de la miini timp de jumate de an.eu ma ocup cu box.intro zi.la antrenament nu am facut incalzire si am batut in sacul de box.unii spun ca so ros sfircurile.si acum le incalzesc bine si tot ma dor da nu tare.ajutatima va rog
0
29-11-2009, ora 16:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Sporturile extreme (cum este, de exemplu, boxul) presupun asumarea constienta a unor potentiale sechele post-traumatice, leziuni osoase, musculare, ligamentare etc.
Consultati un ortoped pentru a va clarifica problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: