dureri cumplite la degetul mare

11-11-2010
vitalina
Nu este medic/terapeut
vitalina
Acum 9 luni in urma am inceput sa simt niste dureri groaznice la degetul mare de la piciorul sting. Durerile erau cumplite, insuportabile si se manifestau 1-2 ori pe saptamina. In ultimul tim durerile se manifesta aproape zilnic. Pe la citi medici am fost nimeni nu a fost in stare sa determine cauza durerii. Traumatologul nu a gasit nici-o trauma si nici-o deformare sau vre-o crestere a oaselor. Am verificat acidul uric pentru a vedea daca nu e guta, dar acidul uric e in limitele normei. Neuropatologul deasemenea a spus ca nu vede vre-o problema ce ar tine de sistemul nervos. Degetul nu este nici umflat, nici vinetiu, nici rosu, adica arata ca un deget absolut normal. Fizioterapeutul mi-a recomandat niste proceduri de electroforeza, dar am facut numai o procedura deoarece aceasta mi-a provocat numai stimularea durerii. De remarcat faptul ca durerile trec numai dupa administrarea analgezicelor, dar sunt nevoita sa trec la altele tot mai puternice deoarece cu timpul degetul inceteaza sa mai reactioneye la acelasi tip de medicament. Va rog sa ma ajutati sa elucidez acest caz.
1 comentarii
0
13-11-2010, ora 20:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista inca alte 30-50 de cauze diferite ale suferintei D-voastra.
Un examen clinic atent si competent poate decela aceasta cauza, fie ea ortopedica, reumatologica, metabolica, neurochirurgicala, vasculara etc etc.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.