dureri cosul pieptului

03-03-2015
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
buna ziua !37 ani, femeie. Sunt zile, cand am dureri mari de coş de piept aproape ca simt ca imi opreste respiratia, durerea este in anumite poziţii si anume atunci cand aduc umerii in faţă sau ma intind, durerea se amelioreaza daca fac exercitii fizice.ce ar putea fi?


si inca o problema am des dureri de spate daca dorm mai mult de 8 ore deja nu mai pot sta in pat din cauza durerii si trebuie sa ma misc(durerea presiunea ma lasa daca fac miscari de şold de genu intinsa in pat si fac bicicleta cu picioarele in aer sau imi misc piciorul stg si drept flexat mult n exterior un fel de legănat) si ma lasă durerea.oare sa fie si din cauza saltelei care nu este ortopedica, este saltea normala.eu cred ca toti ar trebui sa ne orientam catre saltele de calitate (nu fac reclama )

cand eram adolescenta stiu ca aveam corp frumos dar burta usor arcuită in faţă, spatele "scobit", persoane imi spuneau ca parca am in loc de coloana un băţ, probabil se refereau la flexibilitate ceea ce eu nu am dat mare importanta atunci, dar acum in timp ma gandesc sa nu fie problemă genetică la coloană

atunci cand merg la masaj de relaxare ma doare ingrozitor carnea la masaj, am schimbat maseuza si e la fel, o rog sa faca foarte usor aproape mangaieri, nu se mai numeste masaj.cateva ore dupa ma simt relaxata dar a doua zi dupa masajul de relaxare ma trezesc cu dureri mari de oase, muschii sunt relaxati insă mă dor oasele.care ar putea fi cauza, va rog?

cu ani in urmă aveam mari dureri de spate insotite si cu stare de nervozitate, dar a inceput sa ma ingrijoreze de cand am inceput sedintele de masaj de relaxare si imi simt carnea oasele extrem de sensibile, plus durerile la cateva ore dupa
17 comentarii
0
04-03-2015, ora 00:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este posibil sa va confruntati cu un sindrom de supra-solicitare a coloanei vertebrale, de tipul herniei de disc.
Un consult la neurochirurg poate fi salutar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-03-2015, ora 16:32
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
multumesc pt raspuns, chiar sa am hernie de disc asta vreti sa spuneti "de tipul herniei de disc"?? NU imi vine sa cred ca am hernie de disc!!!!!!!!

mai bine mor decat sa ajung la cutit in zona coloanei!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
05-03-2015, ora 20:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este foarte simplu sa eliminati incertitudinea in acest sens: un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-03-2015, ora 20:26
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
da o sa consult dar de cutit sigur nu sunt, pt ca nu este nimic grav, sunt simple dureri si atat!!!!!!PUNCT !!!!
0
05-03-2015, ora 20:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-am trimis eu """""la cutit"""???
Eu va sugeram doar un examen clinic la neurochirurg, consult care va pune capat incertitudinilor D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-03-2015, ora 20:30
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
eu nu cred ca e hernie, de fapt sigur nu e
0
05-03-2015, ora 20:32
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
ei uite ca nu o sa consult niciodata vreun neuro chirurg, eu nu am avut niciodata incertitudinea ca am sau nu hernie de disc !!!! sunt doar simple dureri si atat !
0
05-03-2015, ora 20:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sincer, nu inteleg deloc de ce va "razboiti" cu mine.
Eu va sugeram cel mai logic demers, cel al consultului clinic la neurochirurg.
Daca refuzati sa aveti un diagnostic precis, este optiunea D-Voastra.
Nu v-am "invitat" in consultatie la mine, deci nu am nici un interes pecuniar in aceasta situatie..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-03-2015, ora 20:44
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
ok, dar de ce neuroCHIRURG si nu reumatolog??

stiu ca nu era invitatie la dvs in cabinet, din ce observ dvs sunteti cu ante picioru
0
05-03-2015, ora 20:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am explicat ca sindromul compresiv vertebral (hernia de disc) este de competenta neurochirurgului, acesta fiind cel mai in masura sa stabilieasca un diagnostic de precizie.
Reumatologul se ocupa cu bolile inflematorii-reumatologice de tip auto-imun (poliartrita reumatoida, lupus, psoriazis etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-03-2015, ora 20:48
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
pai de unde stiti ca ar fi posibil sa fie hernie de disc si nu ceva reumatologic??
0
05-03-2015, ora 20:49
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
cine a zis ca am sindrom compresiv vertebral?
0
05-03-2015, ora 20:53
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
eu nu am zis niciodata ca as fi suspecta de sindrom compresiv vertebral sau ce ati scris dvs mai sus...
0
05-03-2015, ora 20:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Din simptomele descrise de D-voastra, cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv vertebral. Poate fi vorba si despre alte cauze, cu o probabilitate statistica mai mica.
Nu avem capacitati extrasenzoriale, deci nu putem diagnostica cu precizie fara o examinare clinica directa (ne bazam pe relatarea pacientului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-03-2015, ora 20:54
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
scuze, dar refuz sa cred ca am asa ceva! e imposibil !!!
0
20-03-2015, ora 20:54
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
ce ziceti dl doctor cam de 2 saptamani am schimbat salteaua cu una cu spuma de memorie (repet nu fac nici o reclama )si nu mai am dureri deloc !!!!oare sa fie coincidenta, nu stiu ce sa zic, vom vedea in timp..

ATENTIE ! salteaua conteaza 90 % poate cauza probleme sau dimpotriva ! ROMANII NU AU NOTIUNEA SI IMPORTANTA MASAJELOR, CALITATII SALTELEI, A CONFORTULUI IN GENERAL, DIN PACATE...
0
20-03-2015, ora 21:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va cred, pentru ca si eu am trecut exact prin aceeasi experienta...
Salteaua ar o importanta capitala asupra calitatii somnului, implicit asupra calitatii vietii...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •