dureri care ar trebui atenuate cu lyrica

29-08-2008
dedeya2o
Nu este medic/terapeut
dedeya2o
de 2 luni viata mea s a transformat intr un cosmar.am o durere constanta in zona rinichilor care se lasa pe langa solduri spre burta si ovare dar si in spate spre bazin si se lasa fie pe un picior fie pe celalalt pana in varful degetelor, durere care uneori devine insuportabila.de multe ori durerea se ridica si spre coaste.am stat numai prin spitale unde mi s au facut 1000 de investigatii(la urologie, ginecologie, radioscapii, colonoscopie, ecografii ) si nu mi s a gasit nimic.in cele din urma am ajuns la neurologie unde in urma descrierii durerilor si a unui consult mi s a spus ca am nervii periferici afectati probabil de la o infectie urinara puternica pe care am avut o si o inflamatie a ovarelor(atunci a inceput sa ma doara)si mi s a prescris un medicament lyrica(pe care am inceput sa l iau acum 2 zile).am citit prospectul si sincer mi s a facut frica in momentul in care am vazut reactiile adverse.cat de mult ma va afecta acest medicament?va rog mult sa mi spuneti ce boala am ?este intradevar de natura neurologica?am inteles ca tratamentul e de lunga durata.cat trebuie sa mai indur dureririle si la ce procedee(masaj reflexoterapie etc) ar trebui sa apelez ca sa le micsorez ptr ca nu mai rezist?va rog din suflet sa mi raspundeti ptr ca sunt disperata. va multumesc mult
3 comentarii
0
29-08-2008, ora 00:00
sacel
Nu este medic/terapeut
sacel
numai ce am dat cautare in google "nervii periferici"si am dat peste un forum(in franceza)in care toti se plang de dureri atrocesi se pare ca unii au fost usurati cu ajutorul lui "VOLTARENE50mg, altii cu "TRVASTAL50", altii in urma unor "schimbari ale plasmei"(tradus din franceza).Deci ei numesc boala "neuropathie des nerfs périfériques".Da am uitat altii au mai facut si proceduri la kinesioterapeut. Forum Vulgaris forums » Neurologie » neuropathie nerfs périphériques moteur
0
20-02-2009, ora 15:26
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Eu iau Lyrica de un an si se pare ca o sa continui al lua pana la sfarsitul vietii, nu medicamentul trebuie sa te sperie, ci sa ai un diagnostic corect.Ai facut cumva o injectie epidural sau esti operata la coloana?Cauzele durerilor tale trebuiesc cautate in trecutul tau, iar un neurolog bun trebuie sa incerce mai multe medicamente pana descopera la ce medicament raspunde durerea ta.Sper sa fi curajoasa si sa nu te lasi doborata de durere, orice durere poate fi "adormita" cu medicamente.Curaj!
0
14-02-2011, ora 08:51
PUTIN EUGENIA
Nu este medic/terapeut
PUTIN EUGENIA
Pentru dedeya2o

De la sf anului 2007 am exact aceleasi probleme ca cele descrise de tine ; te rog frumos dc vezi acest mesaj sa imi dai un raspuns -. Sunt disperata acum suntem in 2011 si nu mai stiu la ce dr sa merg ptr a se pune un diagnostic concret
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •