dureri articulatii maini si picioare | Forumul Medical ROmedic

dureri articulatii maini si picioare

12-05-2015
Oana2015
Nu este medic/terapeut
Oana2015
Buna seara, am dureri la toate articulatiile mici de la maini si picioare. Cartilajul este distrus si in unele locuri au aparut osteofite la capetele oaselor. Toate analizele de sange facute au iesit bine, inclusiv vsh, aslo, fibrinogen, prot c. Uneori leucocitele (procentual) ies putin sub limita normala. Va rog sa imi spuneti daca este posibil sa fie vreo corelatie intre circulatia periferica proasta netratata si aceste dureri si modificari anatomice. Ambele probeme le am cel putin din adolescenta. Nu este o problema determinata de varsta, supraponderalitate sau efort. Care ar mai putea fi cauza si ce ar fi de facut? Multumesc!
6 comentarii
0
12-05-2015, ora 22:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu exista nici o legatura intre """"circulatia periferica proasta netratata""" si distrugerea articulatiilor.
Articulatiile se distrug din cauza supra-solicitarii de tip mecanic, iar osteofitele reprezinta un mecanism genial de auto-protectie a articulatiilor si nu cauza suferintei.
Faptul ca analizele sunt corecte nu exclude o afectiune inflamator-reumatologica de tip auto-imun.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam date relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-05-2015, ora 12:04
Oana2015
Nu este medic/terapeut
Oana2015
Va multumesc pentru raspuns. 30 ani, 47kg/1.68m, munca de birou fara eforturi fizice, fara antecedente traumatice, fara boli metabolice diagnosticate. Durerile au coexistat pe o perioada de aprox 10 ani cu infectii dentare (cu masele sudate de maxilar rezolvate in cele din urma prin operatie). Am inceput cercetarile in urma unei perioade in care am lucrat putin mai mult cu mainile in medii umede si reci acasa si am constatat ca nu-mi mai trece durerea de degete. Problema este insa si la articulatiile picioarelor cu care nu am facut niciun efort. Articulatiile nu sunt rosii, nici umflate, pe dinafara totul are aspect normal. Durerile apar simetric la frig (cam 9 luni din an). Despre distrugerea articulatiilor am aflat recent in urma unei ecografii. Am inceput sa iau etoricoxib (A******60mg) de cateva zile dar vad ca nu are efect, articulatiile ma dor la fel de tare. Imi trec superficial si temporar insa cu un gel cu piroxicam si lidocaina.
0
13-05-2015, ora 12:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre o afectiune reumatologic-inflamatorie de tip auto-imun.
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un reumatolog capabil sa va diagnosticheze clinic (multe dintre afectiunile reumatologice evolueaza ani de zile cu analize normale, ceea ce nu exclude prezenta lor).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-05-2015, ora 12:12
Oana2015
Nu este medic/terapeut
Oana2015
VA multumesc mult pentru raspunsuri, sunteti foarte prompt :)
0
15-05-2015, ora 22:47
Oana2015
Nu este medic/terapeut
Oana2015
Domnule doctor revin cu o nedumerire. Au trecut cateva zile si vad ca arcoxia 60 mg/zi nu ma ajuta deloc la diminuarea durerii. De ce?
0
15-05-2015, ora 22:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, nu cunoastem inca originea durerii.
Daca este vorba despre o afectiune reumatologic-inflamatorie de tip auto-imun, durerea nu este atenuata major de antiinflamatorii de tipul coxibilor.
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un reumatolog capabil sa va diagnosticheze clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă dor articulaÅ£iile (mă lasă una ÅŸi mă ia alta)
  • Prevenirea È™i tratamentul durerilor articulare
  • Dureri articulaÈ›ii - durerea în mai multe articulaÈ›ii
  •