menopauza, infectie genitala, dureri inghinale si dureri articulare

17-10-2009
almajan margareta
Nu este medic/terapeut
almajan margareta
Buna seara,

Am 49 de ani, am intrat la menopauza in luna mai si am avut o infectie genitala. In urma tratamentului cu Cervucid, Cervison, Klion infectia s-a redus, dar odata cu tratanebtul au aparut dureri in zona inghinala. De 4 luni fac tratament cu: Flaxemin, supozitoare Ketonal(si injectabil), Meloxicam, Tratul, inclusiv pastile si cu toate acestea durerile persista. Am facut si o tomografie si mi s-a spus ca organele sunt anatomic normale.
In urma consultarii mai multor opinii medicale, mi s-a spus ca problemele ginecologice s-au rezolvat. Cu toate acestea durerile inghinale, inclusiv cele de spate persista.Exista posibilitatea sa fie dureri reumatice?

Ce medic ar trebui sa consult si ce tratament sa urmez?
5 comentarii
0
18-10-2009, ora 12:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Consultati un medic reumatolog.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-10-2009, ora 20:25
almajan margareta
Nu este medic/terapeut
almajan margareta
multumesc pentru raspuns
0
22-10-2009, ora 05:57
Mihai01
Nu este medic/terapeut
Mihai01
Totul a inceput cu o durere usoara la umarul drept si o jena la ridicarea mainii drepte deasupra capului. Durerea s-a extins spre ceafa in cateva luni si apoi a cuprins o parte din coloana (in zona toracica). Apoi (la maxim doua luni) s-a extins si spre omoplatul stang. Am fost din cabinet in cabinet si nu mi-au gasit nimic. Am facut o radiografie la umar si mi-au gasit o calcifiere in articulatie. Am insistat pentru radiografie de coloana... nimic relevant. Am facut RMN la umar si la coloana (segment toracic) si am fost diagnosticat cu inflamatie a tendoanelor si tumefiere la insertia tendoanelor. La coloana cateva discuri cu mici fisuri. Durerea s-a extins la coaste si apoi si la alte articulatii. Am observat ca ma dor in general zonele unde sunt cartilagii. Toata povestea dureaza de 14 luni, timp in care durerea a "cucerit", rand pe rand, articulatii. Acum calc cu greu pe piciorul stang deroarece ma doare in "scobitura" din talpa piciorului. La mana stanga ma doare uneori cand misc degetele ca si cum as canta la pian... parca se freaca os pe os. Nu inteleg de ce medicii pe la care am fost nu vad o legatuta intre toate aceste zone. Ce poate sa fie? Exista vreo boala care afecteaza majoritatea cartilagiile din corp? Am luat vreun parazit sau vreo bacterie? Dati-i un sfat... ce sa fac ca parca am ajuns un mosneag. Multumesc anticipat!
0
22-10-2009, ora 06:00
Mihai01
Nu este medic/terapeut
Mihai01
Am uitat sa zic: Am 34 ani.
0
22-10-2009, ora 10:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Poli-artralgiile descrise de D-voastra (dureri ale mai multor articulatii) sunt specifice maladiilor de tip reumatologic.
In consecinta, luati-va "inima-n dinti", tot dosarul de investigatii si consultati un reumatolog.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Articulatiile
  • Hipermobilitatea articulară (laxitatea ligamentară)
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Leziunile articulare la sportivi
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  •