dureri antepicior bilateral

12-11-2015
ica662000
Nu este medic/terapeut
ica662000
Buna ziua,
Ma numesc Eugenia Feraru, am 49 de ani si de 1 an am dureri la ambele picioare( laba piciorului).In prezent nu sunt in tara, lucrez in Anglia iar aici am mers la clinica pentru examinare ( initial am fost suspectata de Mortons Neuroma, am facut examinare cu ultrasunete, insa au spus ca nu au gasit nimic relevant sau sa necesite interventie.Insa nimic ca si diagnostic.Mentionez ca durerile sunt permanente, folosesc creme pe baza de ibuprofen care nu ma ajuta cu nimic.In luna septembrie am mers acasa pentru o urgenta si am reusit sa fac un RMN antepicior bilateral, insa din pacate nu am avut suficient timp sa merg la ortopedie pentru diagnostic.
Insa daca ma puteti ajuta cu un sfat macar va sunt din suflet recunoscatoare.
Rezultatele de la RMN evidentiaza;
-deviatie hallux valgus;
-modificari de edem osos in regiunea epifizo-metafizara distala a metatarsienelor I, II, si V si epifizo-diafizare proximale a falangelor proximale II, III;
-chisturi osoase degenerative epifizare distale subcondrale la nivelul metatarsianului I;
-reducerea spatiilor articulare metatarso-falangiene;
-osteofite si entezite marginale la nivelul articulatiei metatarsofalangiana a degetuluiI;
-modificari inflamatorii in hipersemnal PD FS si STIR la nivelul muschilor interososi plantari si dorsali adiacenti articulatiilor metatarsofalangiene si falangelor degetelor II, IIIsi V;
-minima acumulare lichidiana in articulatiile metatarso-falangiene ale degetelor II si III.
Acestea sunt la piciorul drept.La piciorul stang pe langa cele de mai sus mai am si -Tenosinovite de flexor lung al degetelor si peroniere.
va rog din suflet daca imi puteti spune mai exact ce am, si ce trebuie sa fac.Mentionez ca pana in luna Mai anul viitor nu am cum sa vin in tara, insa doresc atunci cand vin in concediu sa vin la dumneavoastra la cabinet pentru o consultatie mai amanuntita.
Va multumesc din suflet pentru ajutorul oferit,
Eugenia Feraru
3 comentarii
0
13-11-2015, ora 00:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre hallux valgus (monturi)
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-Valgus.html
si despre complicatia lor frecventa, metatarsalgia
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
Diagnosticul este 100% clinic si nu este nevoie de radiografie si in nici un caz de RMN.
Tratamentul este simplu: fie conservator (incaltaminte hiper-larga, reducerea greutatii, reducerea drastica a solicitarii piciorului), fie chirurgical.
Va stau la dispozitie, insa va rog sa cititi cu mare atentie informatiile de pe site-ul mentionat, deoarece sunt acolo pentru D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-11-2015, ora 08:22
ica662000
Nu este medic/terapeut
ica662000
Va multumesc frumos pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns.Cu siguranta voi ajunge la cabinetul dumneavoastra in primavara la urmatorul concediu.Pana atunci, rabdare si ibuprofen, cam asta este tot ceea ce pot face.
O zi cat mai buna,
Eugenia Feraru
0
13-11-2015, ora 10:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Antiinflamatoarele sunt total interzise in cazul D-voastra.
Trebuie sa va concentrati doar pe tratarea cauzei: reducerea greutatii si a efortului fizic, incaltaminte adecvata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.