dureri ale ligamentelor gleznei si in zona tendonului lui achile !!!!

11-07-2011
Alex Cico
Nu este medic/terapeut
Alex Cico
Ieri am fost intr-o excursie la munte in care am facut aproximativ 25 km pe jos, avand in picioare sandale. aproximativ 12 km au fost pe teren accidentat (albia un rau de munte). la un moment dat am vizitat o pestera, moment in care am inceput sa simp o durere destul de mare la glezne, in zona ligamentelor si a tendonului lui ahile. fiind nevoit sa ma intorc pe jos la masina, durerea a persistat si s-a agravat, iar la un moment dat am inceput sa o simt si la glezna stanga (am folosit glezniere). nu puteam efectiv sa pun calcaiul jos si mergeam mai mult pe varfuri. gleznele nu sunt unflate si doar ma dor cand calc, dar fata de ziua de ieri este o ameliorare mare. pot sa calc aproape normal si simt dureri in zona ligamentelor si in zona inferioara a fibulei unde parca este si putin mai inchisa la culoare pielea (mai rosiatica).

Daca imi poate da cineva sfaturi despre un tratament sau daca este cazul sa ma duc si la medic. eu ma gandeam sa folosesc gheata si creme gen fastum gel, ben gay. Va multumesc
3 comentarii
0
11-07-2011, ora 19:23
stilnox
Nu este medic/terapeut
stilnox
Pentru o procedura de urgenta iti recomand sa pui cataplasme cu tarate de grau. Dupa ce fierbi taratele le lasi sa se raceasca la temperatura camerei. Le asezi pe un servet sau panza, un singur strat de panza intre picior si tarate. Le asezi in zona dureroasa si legi cu un prosop. Nu strange prea tare sa nu-ti opresti circulatia sangelui. Le tii o noapte intreaga, dar macar 5 ore..si nu mai fa imprudente!
0
12-07-2011, ora 09:05
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Buna Alex.

Cred ca ai o intindere de ligamente.
Durerea a aparut atunci cand ai facut repaus si a inceput probabil sa creasca in intensitate atunci cand ai continuat sa fortezi ( piciorul ).
Te sfatuiesc sa stai 3-4 zile linistit in pat cu piciorul mai sus (pe o perna ), pui gheata intr-un prosop pe zona afectata cam de 3-4 ori pe zi, aplica diclofenac unguent de 2-3 ori pe zi fara a masa zona (doar intinzi unguentul ptr. a intra in piele )si incearca sa nu te sprijinisau sa calci in el. Daca persista durerea dupa aceste zile te duci la urgente (ortopedie ) si faci si o radigrafie ptr a afla sigur ce problema ai.

Insanatosire grabnica !!!!
0
12-07-2011, ora 11:44
Alex Cico
Nu este medic/terapeut
Alex Cico
va multumesc pt sfaturi. am inceput de ieri cu gheata si fastum gel si azi o sa incerc si taratele de grau si diclofenac dupa ce termin tubul de fastum. acum ma simt mai bine si durerile nu mai sunt asa ingrozitoare si pot umbla mai bine. eu am mai facut ture de 25-30 km dar inafara de crampe sau usoare dureri musculare nu am mai patit-o asa de rau.
inca o data multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de ligamente la genunchi - primul ajutor
  •