dureri ale fetei

09-08-2011
mitreaileana
Nu este medic/terapeut
mitreaileana
La aer rece si mai ales in curenti de aer rece produsi chiar si de vant ma doare ingrozitor fata.Locurile dureroase sunt sub ochi, deasupra maxilarului iar inspiratia aerului rece devine din ce in ce mai insuportabila deoarece ma ustura nasul.Am dureri si in spatele nasului, in orbite cu lacrimare de ochi, cu dureri de dantura surde.Am rectitudine de coloana cervicala urmez tratament de 4 ani dar simptomele s-au accentuat. Mentionez ca nu pot iesi in aer liber cand bate vantul si e frig.
Am fost la orl-ist si nu mi-a gasit nimic.De asemenea am ramas fara miros de cca 3 luni.
La vant si frig simt nevoia sa am partea de dupa urechi cat mai protejata si fata care ma doare.
Consultand medicul de familie mi s-a spus ca fac nevralgii de la coloana.Tratamentele pt nevralgii ma si adorm in acelasi timp ceea ce ma deranjeaza.V-as ruga sa imi dati cateva sfaturi legate de aceste simptome.
Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
09-08-2011, ora 11:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil ca medicul de familie sa aiba mare dreptate.. si e nevoie de un tratament de specialitate la coloana
dar trebuie excluse si orice problema dentara( mergi la stomato)
0
10-08-2011, ora 19:46
mitreaileana
Nu este medic/terapeut
mitreaileana
Cu amabilitatea dvs as dori sa va relatez ca aceleasi simptome pe care le am de la frig si curenti de aer reci, le am si cand folosesc substante gen clor, parfumuri cu miros puternic etc. Mai pe inteles am dureri de muschi si intepaturi la ceafa pana sub omoplati, usturimi de ochi chiar intepaturile se simt si in restul organismului dar cu o intensitate mai mica.Aceste mirosuri ma deranjau mai mult cand aveam miros. Am mers spre o alergie si am luat Claritin dar fara sa fiu sigura ca e alergie deoarece simptomele se diminuau destul de putin.Va intreb ce credeti ca ar trebui sa investighez mai amanuntit. Coloana o intretin de patru ani cu fizioterapie gimnastica si AINS..
Alt incovenient este ca nu pot lua calmante gen paracetamol aspirina deoarece ma ustura f tare in nas.
De cand ma stiu luam aceste medicamente fara sa am aceste probleme.
Multumesc anticipat.
0
10-08-2011, ora 21:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu exista o singura specialitate care sa va dea un raspuns.
trebuie sa mergeti la ORL.stomato, neurologie. gastrologie
0
08-05-2012, ora 20:53
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
exugat faringian ati facut ? sa nu fie o sinuzita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: