dureri ale coloanei si articulatiei soldului

30-08-2009
ConstantaM
Nu este medic/terapeut
ConstantaM
Buna ziua,
As avea nevoie de un sfat sin partea dumneavoastra. Am dureri in zona coxo-femurala si intreg piciorul drept. Am facut un RMN, la coloana si bazin, iar rezultatele sunt urmatoarele :
1- coloana : Proces inlocuitor de spatiu in canal medular, posterior de spatiul intervertebral L1-L2 cu aspect de meningiom. Hernie de disc posterolaterala stg L1-L2. Debord discal posterolateral stg L2-L3.
V-as ruga sa imi spuneti cat de grava este situatia ; ce miscari pot face ; cat timp pot sa fac efort - ce fel de efort ? cat de urgenta este o interventie chirurgicala sau daca sunt si alte remedii (fizioterapie, homeopatie. etc).
Mentionez ca a doua problema (pentru care m-am decis sa fac investigatia ) este:
2- Capul femural drept aplatizat cu contur neregulat cu mici fracturi subcondrale si cu mici zone de osteoliza infracentimetrice dispuse polar superior. Colul femural drt de asperct normal. Concluzia : Aspectul pledeaza pentru osteonecroza de cap femural drept.
Ortopedul mi-a spus ca trebuie protezat capul de femur si apoi mai vedem si coloana.
Va rog sa imi dati un sfat. Care ar fi pasii si... daca se pot amana interventiile chirurgicale. Cat de grava este amanarea lor. Nu se poate suplini cu alte tratamente?
Pentru vascularizarea capului de femur nu se poate face o forare in os pentru stimularea unei vascularizari ?
Va multumesc anticipat !
1 comentarii
0
30-08-2009, ora 21:00
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
La o prima analiza a situatiei prezentate, se pare ca ambele probleme prezinta un caracter oarecum urgent. In primul rand, consider ca este necesar sa fie precizata localizarea si natura formatiunii din canalul medular, care in plus va poate impiedica sa beneficiati de o eventuala rahianestezie. De asemenea, este bine de stiut daca aceasta formatiune are o evolutie si cat de rapida este, deoarece marirea ei poate afecta functionarea cordonului spinal. Durerea pe care o mentionati pare a avea o natura dubla, si din coloana si din sold. Consider insa ca lamurirea problemei de la coloana este prioritara. Contactati urgent un neurochirurg pentru a fi apreciata corect oportunitatea operatiei, iar daca acesta va considera ca este necesara, va rog sa nu ezitati.
Problema soldului drept, adica a necrozei de cap femural, este intr-un fel, mai clara. In stadiul descris de RMN evitarea operatiei este imposibila. Modificarea formei capului fenural il face incompatibil cu functia sa articulara, iar acest lucru antreneaza in procesul de deteriorare lenta si inexorabila si cotilul, adica intreaga articulatie. Din acest moment, tratamentul conservator doar va lungeste chinul si suferinta si veti cheltui degeaba bani pe medicamente si ceaiuri sau altfel de remedii, care de care mai ciudate. Evident, interventia nu este o urgenta, ea poate astepta lamurirea chestiunii de la coloana, dar sa nu va steptati ca boala capului femural sa dispara sau sa se estompeze; dimpotriva, ea va deveni din ce in ce mai intensa, cu trecerea lunilor sau chiar saptamanilor. Interventia chirurgicala necesara este rutiniera acum in Romania, iar proteza este gratuita, prin program national. Va veti intreba ulterior de ce ati asteptat atat de mult suportand inutil durerile. Mai mult decat atat, este necesar sa faceti o verificare RMN si a soldului opus (stang) deoarece afectiunea este rar unilaterala; de regula, exista un decalaj evolutiv de cateva luni / ani intre cele doua solduri, astfel incat va puteti astepta ca peste un timp sa fie afectata si partea cealalta. La Centrul nostru Pilot din Constanta, unde Clinica de Ortopedie si-a unit eforturile cu singurul Centru de Medicina Hiperbara (din S-E Europei), avem o experienta pozitiva cu tratarea prin oxigenoterapie hiperbara (HBO) a necrozelor osoase avasculare, astfel incat numai cele depasite, cum este cazul soldului drept la Dvs., ajung la operatie. In stadii incipiente, necrozele avasculare pot fi tratate prin HBO si avem cazuri documentate in acest sens, desi centrul nostru functioneaza de-abia din luna mai a.c.
Va dorim sanatate si va stam la dispozitie cu alte informatii si indrumari, in caz de nevoie.
Cu Stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.