dureri ale articulatiilor la maini

11-06-2013
oprica62
Nu este medic/terapeut
oprica62
Am 62 de ani. De 4-5 ani au inceput sa-mi amorteasca mainile si sa ramana intepenit, in pozitia indoit, degetul inelar (cu dureri suportabile). Treptat s-au inflamat toate articulatiilede la maini si am dureri foarte puternice. Nu mai pot sa apuc o cana cu o mana, nu pot sa leg o ata sau sa cos un nasture pt ca n-am siguranta in degete; nu pot sa toc zarzavat, nu pot sa smulg un fir de iarba, sa scot apa de la fantana pt ca-mi ramane degetul indoit ( la oricare mana folosita) si trebuie sa-l indrept cu cealalta mana; am momente cand imi trece o durere ca un fier inrosit prin podul palmei ori la baza degetului mare.De-a lungul evolutiei bolii am mers la medici si pe radiografia falangelor diagnosticul in 2011 a foat ARTROZA si demineralizare; am facut tratament, la inceput cu ARCOXIA si o perioada nu mi s-au mai blocat degetele. In 2011 am luat DONA timp de 3 saptamani si apoi am facut 10 sedinte cu IONIZARI, dar fara efect. In 2012 mi s-au recomandat ultrasunete (ameliorare doar pt 2 saptamani). Boala s-a agravat, durerile sunt permanente si puternice. Am incercat acum 2 saptamani iar cu Arcoxia de 120 mg, dar au slabit putin durerile doar cateva zile. Va rog sa ma sfatuiti unde trebuie sa ma adresez si ce sa fac. Mi-e teama ca mi se vor anchiloza mainile total si nu le mai pot folosi.
2 comentarii
0
11-06-2013, ora 13:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poli-artralgiile mentionate de catre D-voastra sunt tipice in afectiunile reumatologic-inflamatorii de tip auto-imun.
Prin urmare, trebuie sa consultati un reumatolog, in vederea examinarii clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-06-2013, ora 13:51
oprica62
Nu este medic/terapeut
oprica62
Multumesc; Am facut o programare la INRMFB. Sper ca acolo sa-mi gasesc alinare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.