dureri acute in talpi, atat in calcai cat si in perinitele degetelor

14-06-2010
dariusdf
Nu este medic/terapeut
dariusdf
am 26 de ani, nu lucrez, nu am fost diagnosticat cu vreo boala, cum nu lucrez nu prea fac eforturi, mai mult stau acasa, de cateva luni in coace (de cand nu mai lucrez) am niste dureri puternice in ambele talpi, atat in calcai cat si in perinitele degetelor dar nu neaparat simetric la ambele talpi, acele zone se umfla usor si devin mai rosii dar durerea este insuportabila, a -2 zi dupa ce imi apar nu mai pot calca pe talpi deloc din cauza durerii, dupa 4-5 zile durerea ma lasa, durerile apar dupa ce umblu mai mult decat de obicei pe jos, dar nu au inceput de fiecare data cand am umblat mai mlt pe jos (1, 5-2 km)
5 comentarii
0
14-06-2010, ora 14:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil ca este vorba despre o metatarsalgie, avand cu siguranta o origine mecanica (pes cavus).
Se impune o consultatie specializata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-06-2010, ora 14:54
dariusdf
Nu este medic/terapeut
dariusdf
din pacate nu am sa fac nici o consultatie, pt ca am un buget destul de mic (inexistent) iar putinul pe care il am nu il pot da pe analizele (costisitoare cred, iar la CAS nu pot apela pt ca nu am lucrat de ceva vreme) unor dureri ce imi dispar dupa cateva zile
deci daca ati putea dumneavoastra sa imi spuneti un tratament, cum nu puteti fi sigur de diagnostic sa fie cu spectru lag desigur...daca se poate desigur multumesc
0
14-06-2010, ora 15:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este optiunea D-voastra sa nu va consultati, sa nu aveti un diagnostic.
Oricum nu se punea problema nici unei analize, ci doar a unui consult clinic.
Dar pentru ca exista sute de cauze ale simptomatologiei D-voastre, nu poate exista un singur tratament pentru sute de afectiuni.
In general asemenea afectiuni nu au un tratament medicamentos, ci unul fizical, care se adreseaza originii suferintei si nu doar durerilor sau sindromului inflamator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-06-2010, ora 15:06
dariusdf
Nu este medic/terapeut
dariusdf
v-am citit articolul despre METATARSALGIA, dar in simptome nu se regaseste si durerea din calcaie care este de aceeasi intensitate si a apartu in acelasi timp, in orice caz am sa aplic un unguent gen ibuprofen si sa iau incaltaminte cu talpa mai moale
0
14-06-2010, ora 15:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum va precizam, adeseori metatarsalgia se asociaza cu talalgia (durerea calcaneana), ca simptome comune in pes cavus sau alte sindroame de tip neurologic.
Va doresc multa sanatate!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.