dureri abdominale

29-06-2015
jollyjocker
Nu este medic/terapeut
jollyjocker
Buna ziua,

Va prezint cazul fetitei mele de 2 ani si 8 luni, in speranta unor raspunsuri elucidatoare:

A inceput sa se planga de durere abdominala cam cu o luna in urma, in prima saptamana a lui iunie. Zicea 'doare burta', se tinea de ea, se apleca, si in cateva secunde ii trecea. Fara alte manifestari ori simptome. Fara diaree, ori altele. Intrucat aceste dureri erau sporadice si pt ca nu vedeam vreo legatura intre ele, le-am tratat cu superficialitate asumand ca sunt de la fructe, de la mersul cu masina, de la nemultumire sau pt atragerea atentiei. Dar pentru ca in a treia sapt a lui iunie durerile s-au indesit, si avand in vedere conditiile mizerabile din parcuri (unde copiii se joaca in apa in care se balacesc si porumbeii, aduc apa de acolo sa ude nisipul etc), am suspectat-o de contractarea vreunui parazit. Scaunul era normal, insa n-am putut sa recoltez pentru proba, intrucat nu-l facea la loc ori timp precis. Am inceput sa-i dau ulei de dovleac in salata cu usturoi, iar dupa trei zile lucrurile s-au agravat. Dureri mai acute, iar intr-o noapte si febra 38.2. Cum era dupa o zi ploioasa, nu pot spune daca nu cumva febra avea alte cauze, desi nu se plangea de gat, nu curgea nasucul, doar de burtica. Atunci a avut si diaree, a si vomitat. A doua zi s-a simtit mult mai bine, si de atunci mai acuza ocazional durere, dar de intensitate mai mica, de mai scurta durata, si mai rar. Dar acuza zilnic durere.
Va scriu intrucat diagnosticul a fost de enterocolita iar tratamentul Debridat, Linux si Hidrasec. Nu a luat din ele decat un pic de tot de Debridat. Starea generala e semnificativ inbunatatita, insa ma ingrijoreaza durerile astea ce tot apar. Zilnic. Nu mananca prostii, nu mananca dulciuri, nu bea sucuri.
Ceva sugestii, recomandari?
Va multumesc!
2 comentarii
0
30-06-2015, ora 17:45
lachriss
lachriss
Buna ziua. In primul rand, trebuie sa mai incercati sa recoltati scaun pentru examenul coproparazitologic. Este important de facut aceasta analiza in vederea detectarii unei parazitoze care ar putea fi responsabila de aceste dureri.
0
01-07-2015, ora 09:58
jollyjocker
Nu este medic/terapeut
jollyjocker
Mersi, voi face!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Durere de burtă
  •