dureri abdomen stanga adolescent

13-03-2008
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
fiica mea de 12 ani acuza dureri in partea stanga, ar putea fi splina? Stiu ca adolescentii resimt fredvent jena in aceasta zona, la efort, alergari, e normal sa aiba astfel de dureri? Eu una le aveam in perioada respectiva, alergam 200 de metri si ma tineam de "splina" (zic splina in ghilimele pentru ca nu sunt sigura ca ar fi splina). Si ma mai deranjeaza felul in care face copilul sport la scoala, de obicei nu prea fac, iar cand fac ceva eforturi (teste de forta) vine copilul rupt acasa si 3 zile se plange de febra musculara intensa... Deci intrebarea, ce poate fi? A tinut-o vreo 3 zile, in special la miscari bruste, apoi a lasat-o, apoi a zis ca mai simte dureri cateordata, dar cu fiica-mea niciodata nu e sigur, ca sa se eschiveze de la sport e in stare sa si minta (nu in totalitate, adica nu spune niciodata minciuni sfruntate, dar o data s-ar putea sa spuna adevarul, altadata doar sa apmlifice, altadata sa minta de-a binelea pentru ca stie ca a functionat data trecuta)...
Zona cu probleme e localizata in stanga lateral putin spre spate la curbura taliei. poate fi si de la rinichi?
1 comentarii
0
19-03-2008, ora 00:00
graal
Nu este medic/terapeut
graal
mergeti sa o vada un ecografist
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.