dureri: lucrare premolari, masele de minte si urechi

01-04-2008
pandreea
Nu este medic/terapeut
pandreea
Cam la 1 saptamina dupa o otita medie, in noiembrie 2007 m-am dus la stomatolog. Urmarea: obturatie la ambii premolari dreapta sus, pivoti si lucrare de portelan la 1 dec 2007. inainte sa puna lucrarea ma deranja ceva in gingie. A insistat si a montat-o. am ramas cu "˜deranjamentul"™.
Apoi mi-a pus plombe pe maselele de minte de jos (17 si 19 dec.2007). Dupa craciun eram la urgenta la orl ca ma durea fff rau urechea dreapta si un pic cea stinga. Diagnostic: timpan imflamat. tratament: un ulei de pus in ureche, algocalmin si aulin. De atunci la 2-3 zile ma dor lucrarea, maselele de minte si urechile. Tot am zis ca trece.
Tot timpul am putut sa maninc pe lucrare si maselele de minte si cald si rece sau dulce.
Acum 2 saptamini a debutat o sinuzita maxilara foarte "˜productiva"™. Sinuzita da inapoi cu augmentin de 1gr dar ma dor ingrozitor urechea dreapta si lucrarea. ORListul mi-a zis ca n-am nimic la timpan. Nu ma scol noaptea de durere dar parca am dintii "˜umflati"™ si sensibili.
puteti sa-mi dati un sfat?

Ce sa fac?
4 comentarii
0
16-09-2008, ora 00:00
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Ar fi bine de facut o radiografie mare, la toata gura (OPG - ortopantomograma sau panoramica), in care se vad si sinusurile si mers cu ea la stomatolog.
0
09-03-2011, ora 17:46
prajitura
Nu este medic/terapeut
prajitura
buna ziua..


Imi piue ambele urechi si putine dureri in partea stanga a urechi si aud ceva gen ciripituri de pasari

Am facut un RMN cerebral cu solutie de contrast si mi-a gasit urmatoarele.
- sinuzita etmoidala
- deviatie de sept nazal
- hipertrofie de cornete nazale inferioare

Sa fie asta cauza problemelor mele ?

Va multumesc pentru timpul acordat.
0
10-03-2011, ora 11:52
pandreea
Nu este medic/terapeut
pandreea
update: intre timp durerile in partea dreapta sus au continuat. am observat ca durerile cresc in intensitate toamna iar anul trecut (2010) au fost oribile. din octombrie pina in decembrie zilnic ma durea si ma mai alinam doar daca ma ungeam cu diclofenac gel. din ianuarie pina acum m-au lasat in pace. intre timp am facut si o radiografie panoramica cu care m-am dus si la medici stomatologi si la ORL. iar in ianuarie 2011 am facut si CT la sinusuri. in afara de o deviatie de sept (pe partea dreapta) sinusurile sunt curate si mai ales cel din dreapta. iarasi a fost clar ca obturatia la premolarii din dreapta sus e cu maaare depasire. ceea ce inteleg ca e o greseala a medicului stomatolog si asta ar putea cauza o sensibilitate sezoniera. oare? si cireasa de pe tort a fost la un ultim control orl care mi-a comunicat ca poate am nevralgie de trigemen. ceea ce nu se potriveste cu nici o descriere de pe net. in momentul acesta nu am nici macar o umbra de diagnostic si astept toamna sa vad daca mai apar dureri
0
18-06-2011, ora 15:36
sergiu12
Nu este medic/terapeut
sergiu12
buna ziua, cu vre-o 5 zile in urma am avut o durere foarte mare la urechia dreapta, am fost la farmacie si am procurat otirelax folosindul dureria a disparut dar urechia a ramas infundata si piue, in urechia stinga am senztia ca cineva face bulbuci, am fost la medicul orl si mia comunicat ca sunt ivundate canalele care fac legatura intre nas si ureche el mia prescris picaturi in nas dar nici o schimbare. ce sa mai fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Măselele de minte nu au nicio utilitate
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •